Surematu Polgu rongkäik Tallinnas

Tallinnas toimus Surematu Polgu rongkäik

54
(Uuendatud 12:16 10.05.2018)
Rongkäigust osavõtjad, hoides käes Suures Isamaasõjas osalenud sugulaste ja lähedaste portreepilte, sammusid Tallinna autobussijaama juurest Kaitseväekalmistule vabastaja-sõduri monumendi juurde, kuhu asetati pärjad ja lilled ning süüdati mälestusküünal.

TALLINN, 10. mai — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Surematu Polgu pidulik võidupüha rongkäik leidis Eesti pealinnas aset 9. mail – austusavaldusena kõigile nendele, kelle jõupingutustega rindel ja tagalas saavutati võit Suures Isamaasõjas aastail 1941–1945.

Rongkäik kulges provokatsioonideta. Üksikutel teelõikudel kontrollisid olukorda politseipatrullid, kes toimuvasse ei sekkunud. Kogu üritus kestis 45 minutit.

Aktsiooni Surematu Polk korraldaja Sergei Tšaulin teatas Sputnik Eestile, et on täheldada tendentsi Tallinna Surematu Polgu arvukuse suurenemisele. Kui 2016. aastal osales rongkäigus 600–800 inimest, siis 2017. aastal juba 1500–2000 inimest. Kokkutulnute hinnangul oli tänavu osalejaid mitu korda rohkem kui 2017. aastal.

Бессмертный полк в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Surematu Polgu rongkäik Tallinnas.

Ülev ja pidulik õhkkond

Sputnik Eesti korrespondent sattus tunnistajaks dialoogile marsist osavõtjate ja eesti aktsendiga kõneleva mööduja vahel. Huvitudes, milles peitub Surematu Polgu eesmärk, tegi too toimuvast oma järelduse: "Tähendab, see on marss kommunismi auks."

Mispeale sai vastuseks: "See marss on nende auks, kes võitsid fašistlikku Saksamaad."

Aktsioonis Surematu Polk kõndinud inimrühmas oli kuulda eestikeelset juttu ja näha ka ilma Suurest Isamaasõjast osavõtnute portreepiltideta inimesi.

Aktsiooni ajal oli õhkkond pidulik ja ülev: kõlasid sõja-aegsed ja möödunud sõjast kõnelevad laulud "Katjuuša", "Võidupüha", "Me vajame vaid võitu (meie 10. dessantpataljon)" ja teised. Taevas hõljusid aktsiooni embleemiga valged õhupallid.

Бессмертный полк в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Surematu Polgu rongkäik Tallinnas.

Kaitseväekalmistule jõudnult asetasid marsi korraldajad mälestusküünla, mis oli süüdatud Lätis Daugavpilsi Igavesest tulest, mis sai kohalike veteranide ja antifašistide poolt edasi antud Eesti elanikele üleskutsega mäletada möödunud sõja õppetunde ja toodud ohvreid.

Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev>>

Tallinna Surematu Polgu eestvedaja, ühenduse Vene Kaasmaalased Euroopas juhatuse liige Aleksei Jessakov nentis Sputnik Eestile antud kommentaaris, et see üritus kujutab endast esmajoones mitte mälestusaktsiooni, vaid võidule pühendatud paraadmarssi: "Surematu Polgu mõtteks on korrata 1945. aasta 9. mai võiduparaadi, kus sammusid võitjate väed. Kuna paljusid neist ei ole enam elavate kirjas, sammume meie, nende järeltulijad, koos nendega võiduparaadil. Me pelgalt ei mälesta surnuid ja langenuid, vaid pidutseme koos nendega."

Surematu Polk rahvusvaheline ühiskondlik liikumine säilitamaks isiklikku mälestust Suure Isamaasõja põlvkonnast. Oma tänapäevasel kujul on liikumine algatatud 2011. aastal Venemaal Tomskis. Praegu hõlmab see üle 80 riigi. Eestis toimub aktsioon alates 2015. aastast. 9. mail toimus see lisaks Tallinnale ka Narvas, Sillamäel ja Kallastel.

© Ruptly
Surematu Polgu rongkäik Moskvas ja teistes Venemaa linnades.
54
Tagid:
Suur Isamaasõda, Surematu polk, Tallinn
Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega