Riik toetab päikesepaneelide soetamist 1,4 miljoni euroga, illustreeriv foto

Riik toetab päikesepaneelide soetamist 1,4 miljoni euroga

36
(Uuendatud 16:35 11.04.2018)
Ettevõtjad, korteriühistud ja omavalitsused saavad alates 23. aprillist küsida KredExist toetust päikesepaneelide paigaldamiseks. Toetust antakse kokku 1,4 miljonit eurot.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ütles, et päikeseenergia osa taastuvenergiast elektri tootmisel on seni olnud väga väike, kuid võiks olla oluliselt suurem, teatab Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Eesti müüb oma ökoloogilised saavutused Luksemburgile >>

"Päikeseelektri tootmisseadme kasutamine toob kaasa püsikulude alanemise, kuna päikesest toodetud elektri eest, mida ise ära tarbitakse, ei pea maksma võrgutasusid, aktsiisi ja käibemaksu, mistõttu saavad näiteks ettevõtted olla selle võrra konkurentsivõimelisemad," lausus Palo.

suurima ekspordipotentsiaaliga rohetehnoloogia valdkond on energiasektor
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Minister selgitas, et Eestis on installeeritud päikesepaneelide mahud väikseimad Euroopas. Samas on päikeseenergeetiline potentsiaal sama suur kui Saksamaal keskmiselt ning aastane päikeseenergia hulk on võrreldav Põhja-Prantsusmaaga.

Toetuse eesmärk on kasvatada taastuvatest energiaallikatest toodetud elektri osakaalu ning vähendada energia tootmissüsteemist pärinevaid saasteainete heitkogust.

Toetus on suunatud põhiosas väljapoole Tallinna linna ja taotlejateks võivad olla riigi- või kohaliku omavalitsuse asutused, mittetulundusühingud, äriühingud, sihtasutused, seltsingud või korteriühistud.

Eesti Energia sisenes päikeseelektri ärisse >>

Tallinnas paikneva hoone ettevõtjast omanik saab toetust taotleda vaid juhul, kui taotleja tegevusalaks on kohustuslik sotsiaalkindlustus, tervishoid ja sotsiaalhoolekanne.

Toetuse määr on kuni 30 protsenti toetatavate tegevuste kulude kogusummast ja kuni 30 000 eurot taotleja kohta. Toetust saab taotleda päikesepaneeli projekteerimise, päikesepaneeli soetamise ja päikesepaneeli paigaldamise kulude katteks.

Eesti Vabariigi valitsus müüs oma "rohelise" energia statistilise ülejäägi 10,5 miljoni euro eest Luksemburgile. Igalt Eesti tarbijalt kogutavat puhta energia maksu see aga vaevalt vähendab, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor märtsis.

"Rohelise Energia" lepingute arv on aastaga kolmekordistunud >>

Eesti energiatööstus ületas Euroopa Liidu kehtestatud taastuvallikatest pärineva energia piirnäitaja. Ökoloogilise saavutuse ülejääk müüdi 10,5 miljoni euro eest Luksemburgile — kes saadu eest tänavu maksab. Samal ajal tasub riigi elanikkond lõivu, mida kogutakse "rohelise" energia tootmise subsideerimiseks.

36
Tagid:
majandus, taastuvenergia, energeetika, toetus, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Urve Palo, Eesti