Tööandja on teatanud, et soovib pidada läbirääkimisi vaid oma koostööorganiga, mitte töötajate asutatud ametiühinguga

Rakvere lihatööstuse juhtkond püüab streiki maha suruda

67
(Uuendatud 18:23 22.02.2018)
Tööandja on teatanud, et soovib pidada läbirääkimisi vaid oma koostööorganiga, mitte töötajate asutatud ametiühinguga.

TALLINN, 22. veebruar — Sputnik. HKScani Eesti streikijad ja Soome usaldusisikud nõuavad läbirääkimiste viivitamatut jätkamist ning nende sõnul on tööandja avalikkusele antud palgaandmed eksitavad, teatas Pealinn osutusega BNSile.

HKScani Rakvere tootmisüksuses streikivad tapamaja töötajad avaldasid kolmapäeva pärastlõunal meelt Turus HKScani peakontori ees ja nõudsid läbirääkimiste viivitamatut jätkamist töötüli lahendamiseks, teatas ametiühingute keskliit.

Streikijad nõuavad, et HKScan austaks töötajate organiseerumisõigust ja tunnustaks oktoobris asutatud ametiühingut läbirääkimispartnerina ning tõstaks töötajate alla keskmise jäävaid palku.

Rakvere lihakombinaadi ametiühing jätkab ainult põhistreigiga>>

Rakvere streikijad piketeerivad Talleggi ees
© Sputnik / Светлана Бурцева

Tapamaja töötajad on streikinud üle kahe nädala. Streiki alustati, kui Eesti riikliku lepitaja juhtimisel peetud läbirääkimised detsembris nurjusid ja tööandja ei nõustunud lepitaja ettepanekuga, millega töötajad oleksid nõustunud.

Töötajad on pettunud tööandja otsuses töötajate ametiühing ja usaldusisik läbirääkimistelt kõrvale jätta.

HKScani tegevjuht Jari Latvanen ütles esmaspäeval Yle ajakirjanikule, et tootmisüksuses "on peetud väga häid koosolekuid koostöörühmadega, mille liikmed on töötajate valitud".

"Tööandja on teatanud, et soovib pidada läbirääkimisi vaid oma koostööorganiga, mitte töötajate asutatud ametiühinguga. Töötajad said valida koostööorgani liikmed tööandja valitud kandidaatide hulgast. Kolmeteistkümnest liikmest vaid kaks on tootmisega tegelevad töötajad. Oleme veendunud, et koostööorgan on loodud ametiühingu mahasurumiseks. Selle sõnum oli, et streik tuleks kohe lõpetada," ütles HKScani Rakvere töötajate usaldusisik Andrus Saaremägi.

Latvaneni sõnul on HKscan tõstnud Rakveres palku igal aastal kuus protsenti ja palgad on "19 protsenti kõrgemad toiduainetööstuse töötajate keskmisest palgast Eestis".

Rakvere lihakombinaadi töötajail on õigus nõuda suuremat palka>>

Töötajad kinnitavad, et tööandja antud andmed palgataseme kohta on eksitavad. Tegelikult ei ole töötajatele kätte jääv palk mitte tõusnud, vaid isegi vähenenud, sest töötajatele põhipalga lisaks makstavaid lisatasusid ja kuude lõikes varieeruvat tulemustasu on vähendatud.

"Kahtlustan, et Latvaneni antud andmetes on arvestatud ka teenistujate palku. Rakvere tapamaja töötajate kuu brutopalk on umbes 1000 eurot, millest jääb kätte alla 800 euro," ütles ametiühingute keskliidu organisatsioonisekretär Artjom Arhangelski.

Töötajate seisukohta toetab Eesti riikliku lepitaja 30. novembril tehtud kokkuleppe ettepanek, milles soovitatakse tõsta töötajate palk Eesti toiduainetööstuse töötajate keskmise brutokuupalga tasemele, mis oli 2017. aasta teises kvartalis 1071 eurot.

Ka HKScani Soome töötajate usaldusisikud arutasid kolmapäeval töökohtadel Rakvere olukorda. Usaldusisikud nõuavad, et tööandja hakkaks kiiresti astuma samme mõlemale osapoolele vastuvõetavale kokkuleppele jõudmiseks Rakveres, ja on vajaduse korral valmis toetusaktsioonideks, kui lahendust ei leita.

"Soovime, et tööandja võtaks meid kuulda ja hakkaks kiiremas korras Rakvere ametiühingu esindajatega läbirääkimisi pidama, et töötüli lahendada," ütles HKScani Vantaa tehase peausaldusisik ja Euroopa töönõukogu liige Ville Vatka.

Soomes sulgeb streik pea kõik pangakontorid, illustratiivne foto
© Фото : www.danskebank.com

Rakvere Lihakombinaadi tapamaja töötajad alustasid 6. detsembril kell 7.30 tähtajatut streiki töötajate palkade tõstmiseks.

Ettevõtte töötajad nõuavad streigiga tapamaja töötajate põhipalga tõstmist 16 protsendi võrra tagasiulatuvalt alates 1. veebruarist ja lisaks 16 protsenti põhipalga tõstmist 1. juulist. Lisaks nõutakse, et tulemuspalga arvestamist ei muudetaks. Tapamaja töötajate senine netopalk on ligikaudu 750 eurot kuus. See koosneb põhipalgast ja lisatasudest.

Rakvere Lihakombinaat on asunud streikijaid ähvardama>>

Sputnik Eesti kirjutas varem, et HKScan Estonia juht Anne Mere ütles, et juhatus on töötajate esindejatega läbirääkimisi pidanud juba eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses. Mere sõnul vaatab ettevõte esimese kvartali jooksul üle palgapoliitika ning palgafondi suurendatakse 5%. Selle põhjal tehakse II kvartalis muutused ning selgub kellel, millal ja kui palju palk muutub.

HKScan on Soome peakontoriga Põhjamaade lihatootja, mis toodab ja turustab sea-, veise, linnu- ja lambaliha, töödeldud liha ning valmistoite. Möödunud aastal teenis kontsern 1,8 miljardi euro suuruse käibe juures 18 miljonit eurot kahjumit. Eestis kuulub HKScani kontsernile Rakvere Lihakombinaat ja Tallegg.

67
Tagid:
streik, tapamaja, ametiühing, lihatööstus, HKScan, Rakvere, Eesti
Teema:
Streik!! (20)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega