Sõduritarkus koolinoortele, illustreeriv foto

Ratas: õpetame noortele kriisiolukorras käitumist

39
(Uuendatud 17:42 21.02.2018)
Riigikogu infotunnis vastas peaminister Jüri Ratas Artur Talviku esitatud küsimusele elanikkonna kaitse kohta. Plaanis on nii põhikoolis kui gümnaasiumis hakata noortele õpetama kriisiolukordadeks valmisolekut.

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. Talvik märkis, et valitsus kiitis heaks elanikkonnakaitse kontseptsiooni. Pressiteadetest, mis sellega seoses välja on tulnud, jääb mulje, et see on tsentrist organiseeritud lähenemine, kuigi kontseptsiooni väljatöötamisel räägiti n-ö altpoolt üles lähenemisest ehk selline vana tsiviilkaitsesarnane lähenemine, edastab Riigikogu pressiteenistus.

Eesti toetab EL plaani tõsta elanikkonnakaitse taset >>

Ratas selgitas, et teatud valdkondi elanikkonnakaitses korraldavad ja juhivad erinevad ministeeriumid või erinevad ametid. Tema sõnul koordineerib seda hädaolukordade puhul Siseministeerium. Riigikantselei teeb riigikaitseliste kriisidega seotud tegevuste puhul.

Peaministri sõnul lisati kontseptsiooni arutelul punkt, et riigihalduse minister koostöös Siseministeeriumi ja Riigikantseleiga tutvustab kohalike omavalitsuste üksustele kontseptsioonis neile suunatud tegevusi, soovitusi. Ta märkis, et see on see koht, kus kohalikud omavalitsused ja läbi selle ka kohalikud kogukonnad peaksid tulema kaasa elanikkonna kaitsmisel.

Ratas tõi esile kolm suunda. "Üks on see, kuidas me ühiskondlikku teadlikkust suurendame. Teine on see, kuidas me kaitse tagame kriisiolukordades, kuidas me selle eest seisame. Ja kolmas on see, missugune on abi osutamine," selgitas peaminister.

Ta lisas, et plaanis on nii põhikoolis kui gümnaasiumis hakata noortele õpetama kriisiolukordadeks valmisolekut. Tuleb luua vastavad koolitusmaterjalid elanikele, tehakse kättesaadavaks ka põhjalikud ja praktilised käitumisjuhised erinevates kriisiolukordades tegutsemiseks.

Baltikum valmistab ette lapspartisane >>

Peaministri sõnul on kaitse tagamiseks kriisiolukordades plaanis järgmise, 2019. aasta lõpuks välja töötada asukohapõhine kiire ohuteavitussüsteem.

"Suure tõenäosusega me räägime kas SMS-idest või läbi mobiiltelefoni. Rakkerühm on pidanud oluliseks üleriigilise kriisitelefoni käivitamist häirekeskuse juures. Sellel ja järgmisel aastal töötab PPA ulatusliku evakuatsiooniplaani hädaolukorras ning ka sõjaolukorras, sealhulgas kaardistatakse koostöös kohalike omavalitsustega võimalikud evakuatsioonikohad," selgitas peaminister.

Süüria põgenike lapsed osalevad Kodutütarde tegevuses >>

Ratas ütles, et lähtuvalt detsentraliseerituse põhimõttest viivad laiapindse riigikaitse ja kriisireguleerimise planeerimisel elanikkonnakaitse tegevusi ellu erinevad asutused.

"Toiduvaru, olgu see vesi või mingisugused muud toitained – sellega tegeleb Maaeluministeerium, evakuatsiooni planeerimise ja läbiviimisega Politsei- ja Piirivalveamet, kriisideks valmisoleku õpetamisega koolides Haridus- ja Teadusministeerium," selgitas Ratas.

"Elanikkonnakaitse saab alati toimida efektiivselt elaniku jaoks siis, kui tehakse väga-väga laiapõhjalist koostööd," märkis Ratas.

Valitsus kiitis heaks Eesti seisukohad Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismi muutmise kohta, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu keskel.

Sõduritarkus koolinoortele >>

Euroopa Komisjoni algatatud eelnõu kohaselt tekiks Euroopa Liitu lisaks riikide endi elanikkonnakaitse võimele ning riikidevahelistele vastastikuse abistamise vabatahtlikele kokkulepetele kolmas tasand, kust tõsisemate hädaolukordade lahendamiseks abi paluda, nimelt Euroopa Liidu keskne valmisolek hädaolukordade lahendamiseks.

Euroopa Komisjoni plaani kohaselt kannaks säärane üleeuroopaline hädaabivõimekus nime rescEU ning seda hakkaks kontrollima ja juhtima komisjon ise.

39
Tagid:
kriisiolukord, koolilapsed, noored, gümnaasium, kool, Riigikogu, Jüri Ratas, Eesti