Peaminister Jüri Ratas

Peaminister kuulutas Eesti sünnipäevanädala avatuks

70
(Uuendatud 19:09 19.02.2018)
Peaminister Jüri Ratas kuulutas avatuks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva nädala, kutsudes kõiki eestimaalasi töötama ühiste eesmärkide nimel. Lisaks ajaloolistele sündmustele kutsus peaminister juubelinädalal tähistama ka Eesti viimase aja saavutusi.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Ratas ütles sünnipäevanädala avaaktusel, et täpselt 100 aastat tagasi sai Eestimaa Päästmise Komitee loomisega alguse peadpööritavate sündmuste ahel, mis päädis Eesti omariikluse väljakuulutamisega, edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

"Kaasaegsetel võis toona aset leidnud sündmuste virvarris olla üsna keerukas orienteeruda ja tänapäevalgi on raske üht sündmust teistest tähtsamaks pidada. Meie iseseisvuse lugu ongi mitmetahuline ning paljude julgete, aga õigete otsuste tulem," ütles ta.

Ratase sõnul tähtsustatakse 24. veebruari tähistades esmalt Ajutise Valitsuse loomist.

"Kui aga pidada valitsuse loomisega võrdväärseks riikliku iseseisvuse avalikku deklareerimist, võiksime tähistada ka 21. veebruari, mil iseseisvusmanifesti tekst heaks kiideti, või hoopis 23. veebruari, mil see esmakordselt avalikkusele ette loeti. Kõiki neid samme, nagu asjaosaliste omavahelist mõistmist, otsustavust ja koostööd, oli möödapääsmatult vaja, et jõuda Eesti Vabariigini," rääkis ta.

Lisaks ajaloolistele sündmustele kutsus peaminister juubelinädalal tähistama ka Eesti viimase aja saavutusi: meie riigi iseseisvus on paremini kaitstud kui eales varem ning äsja lõppes Eesti esimene ja väga edukas eesistujamaakogemus Euroopa Liidus.

Eesti — Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja >>

"Meie kodumaa tuntuse ja rolli tugevdamine rahvusvaheliste riikide kogukonnas on meie kõigi ühine saavutus. Samuti hiilgavad tähelepanuväärsete tulemustega rahvusvahelisel areenil meie kunstnikud, kooliõpilased ja teadlased. See näitab selgelt, et tugev algharidus ja jätkuv ühiskondlik toetus aitavad jõuda tippu nii teaduses, kultuuris kui ka spordis," ütles Ratas, kelle sõnul on vaimne rikkus rahva elujõulisuse üks tähtsaim näitaja ja selle eest tuleb pidevalt hoolt kanda.

Samuti tuleks Ratase sõnul vaadata tulevikku ning mõelda, mida teha paremini, et elu Eestimaal õitseks ka järgneval sajandil. Ühe valupunktina nimetas ta inimeste poliitikast ja riigist võõrandumist.

"Me ei ole nii arvukas rahvas, et saaksime endale lubada ainsagi inimese ükskõiksust meie riigi käekäigu vastu. Ja me ei taha olla rahvas, kelle riik lubab endale hoolimatust ainsagi siin elava inimese suhtes. Meil tuleb soovida ja suuta omavahel suhelda ning suhestuda, luua ehe ja tugev side iga Eestimaa inimesega. Ainult üheskoos ja üksteist hoides saame olla edukad, tugevad ja ühtsed," lausus ta.

Peaministri sõnul ei ole Eestimaa inimeste maailmanägemused ja elukogemused küll ühetaolised, kuid hingetasandil ollakse siiski väga sarnased.

"Seetõttu on sügavalt ebaõiglane lõhestada ühiskonda, rääkides ikka veel "meist" ja "neist", rääkides muulastest ning mitte kaasmaalastest. Sügav lugupidamine enda ja teiste rahvaste elukäigu vastu on see, mis teeb meid suureks, mitte niivõrd meie pindala ja rahvaarv," sõnas ta.

EV100 sünnipäevanädal pakub enam kui 650 sündmust >>

See, milliseks kujuneb meie tulevik, on Ratase sõnul meie endi teha ning just siin peituvad saavutatud vabaduse mõõtmatud võimalused.

"Nii et töötagem täna rohkem kui eales varem ühiste eesmärkide nimel ja mitte üksteise vastu. Mõelgem enam oma kaasmaalastele, solidaarsusele ning empaatiale. Mõelgem sellele, mida me saame ilusama, õiglasema homse heaks ära teha, ja mitte sellele, mida me ei saa," ütles peaminister EV100 sünnipäevanädala avamisel.

Peaministri kõne täistekst on siin.

© Sputnik / Владимир Новиков
Eesti sünnipäevanädala avaaktus

Alanud EV100 sünnipäevanädala tähistamiseks toimub Eestis ja mujal maailmas enam kui 650 sündmust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul tähistatakse riigi aastapäeva esmakordselt 19.-25. veebruarini toimuva sünnipäevanädalaga, mis viib tähtsündmused Tallinnasse, Haapsallu, Narva, Viljandisse, Pärnusse, Paidesse ja Tartusse.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva vastuvõtt toimub sellel aastal 24. veebruaril Tartus Eesti Rahva Muuseumis, juubelivastuvõtu kunstilise lahenduse loob teater NO99, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas 24. veebruaril algusega kell 11, paraadi peaproov on Vabaduse väljakul 23. veebruaril algusega kell 21.30.

EV100 tähistamine algas Peterburis >>

Peatumise ja parkimise ning jalakäijate liikumise piirangud Tallinnas Vabaduse väljakul ning sellega piirnevatel aladel algavad 23. veebruaril 2018 kella 15.00-st ja kestavad 24. veebruari kella 24.00-ni.

70
Tagid:
avatud, sünnipäevanädal, kuupäevad, iseseisvus, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Ajutine Valitsus, Jüri Ratas, Eesti, Tallinn
Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega