Valitsus tegi kokkuvõtteid Eesti Euroopa Liidu eesistumisest

Eesti eesistumist võib pidada edukaks

33
(Uuendatud 11:46 08.02.2018)
Valitsus tegi peetud kabinetinõupidamisel kokkuvõtteid Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisest ja kinnitas ministeeriumite ülevaated valitsuse istungi otsusena

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas rõhutas, et eesistumise aeg oli erakordne periood, kus kõik asjaosalised tegid oma tööd suure pühendumisega, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Aitäh kõigile, kes Eesti eesistumist vedasid ja selle ettevalmistusse panustasid. Eesti aitas Euroopa Liitu edasi kõigis endale püstitatud eesmärkides, olulised arengud toimusid näiteks digi, julgeoleku, avatuma majanduse ja idapartnerluse vallas," loetles peaminister. "Usun, et suutsime koostöös kümnete partneritega näidata oma uuendusmeelsust nii eesistumise sisus kui vormis. See on väga oluline saavutus, mis toob meile kasu ka edaspidi."

Samuti avaldas peaminister heameelt, et eesistumise ajal Eesti tõestas end Euroopa Liidus ning ka Euroopa Liit sai Eesti inimestele lähedasemaks.

Juncker ja Tusk kiitsid Eesti eesistumist>>

"Uuringud näitavad, et meie eesistumise ajal kasvas elanikkonna toetus Eesti kuulumisele Euroopa Liitu 79 protsendini."

Eesti eesistumise ajal menetleti 377 eelnõud. Eesti prioriteedid olid: avatud ja uuendusmeelse majandusega Euroopa; turvaline ja kaitstud Euroopa; digitaalne Euroopa ja andmete vaba liikumine ning kaasav ja kestlik Euroopa.

Tänasel arutelul nenditi, et Eesti eesistumine jättis Euroopa Liitu digitaalse jalajälje. Eesistujana tekitas Eesti Euroopas arutelu, kuidas tehnoloogilist arengut kõige paremini üldiseks kasuks pöörata. Andmete vaba liikumine, geoblokeeringu lõpetamine, 5G võrgu väljatöötamine, ühtne digivärav kodaniku suhtluseks riigi ja ELiga ning küberjulgeoleku strateegia – need on vaid mõned näited Eesti eesistumise ajal kokkulepitud teemadest või märkimisväärsest edasiliikumisest. Lisaks õnnestus digiteemad viia kõige kõrgemale – riigi- ja valitsusjuhtide tasandile –, et seada visiooni järgmisteks kümnenditeks.

Euroopa muutus Eesti eesistumise ajal ühtsemaks. Selle üheks näiteks on süvendatud kaitsekoostöö (PESCO) käivitamine, mis teeb 25 liikmesriigi üksused Euroopa Liidu operatsioonideks lihtsamini kättesaadavaks.

Eesti — Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja>>

Eesti juhtimisel lepiti kokku, kuidas Pariisi kliimaleppega võetud kohustusi ELis täitma hakatakse. Eesistujana saavutasime liikmesriikide ja parlamendi vahel kokkulepped kogu kliimapaketi kohta, mis seab kohustused ja raamistiku 2030 kliimaeesmärkide täitmiseks. Tegemist on valdkonnaga, mis hakkab lähiaastatel otseselt puudutama iga Eesti majapidamist.

Eesti eesistumine on saanud positiivset tagasisidet avatud ja tasakaaluka juhtimisstiili, kompromissivalmiduse ning väga hea korralduse eest. Selle nimel tegid tööd üle 1300 inimese. Külalised kiitsid Eesti eesistumise professionaalset taset ja võimekat meeskonda ning ka kaasaegset interjööri, tasemel disaini ja suurepärast toitu.

Kaljulaidi ja Junckeri kohtumisel keskenduti rahastamisele>>

Kokkuvõttes võib Eesti eesistumist pidada edukaks. Eesti saavutas suure enamiku endale seatud eesmärkidest ning jõudsime ka keerulistel teemadel Euroopa Liidus üksmeelele.

33
Tagid:
eesistumine, valitsus, Eesti, EL
Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)