Vana-Kalamaja tänavaruumi ideekonkursi võistlustööd pandi näitusele

Vana-Kalamaja tänavaruumi ideekonkursi võistlustööd pandi näitusele

43
(Uuendatud 14:02 07.02.2018)
Alates kolmapäevast, 7. veebruarist on Arhitektuurimuuseumi keldrisaalis avatud Tallinna Vana-Kalamaja tänavaruumi ideekonkursi näitus

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. Vana-Kalamaja tänavaruumi arhitektuurivõistluse eesmärgiks oli leida Kalamaja asumit läbivale tänavale uus ja oluliselt jalakäija- ja ratturisõbralikum lahendus, millega luuakse Kalamaja vanalinna ja mereäärega ühendav sotsiaalselt laetud tänavaruum, teatab Tallinna linnaplaneerimise amet.

Uuenenud Balti jaama turg avas uksed >>

Projekti ala hõlmab Vana-Kalamaja tänavat ja Balti jaama esist ala. Rekonstrueeritava tänavaruumi pikkus on kokku 1,1 km. Praegune tänava ruumijaotus on autokeskne, kõnniteed on kitsad ning liikluskorraldus soosib autokasutust, sobilik kujundus ja haljastus puudub.

Balti jaama ajalooline raudteepaviljon on tänasest suletud.
© Sputnik / Вадим Анцупов

Arhitektuurivõistluse korraldas Tallinna linnaplaneerimise amet koostöös Eesti arhitektide liiduga. Vana-Kalamaja tänavaruumi ideekonkursile laekus kaheksa ideekavandit.

"Eesmärgiks on seatud erinevate liikumisviisidega arvestav, tänaval viibimist soodustav õdus ja atraktiivne keskkond," ütles abilinnapea Andrei Novikov. "Võistlustöödelt oodati silmapaistvaid, kuid samas miljöötundlikke arhitektuurseid ettepanekuid ka Kalamaja keskväljaku ja Balti jaama lähirongide paviljoni ette kavandatava jaamaväljaku kujundusele."

Võistluse võitjaks osutus arhitektuuribüroo Kavakava OÜ töö nimega "Kasvulava" (autorid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke). Võidutöö ühendab oskuslikult tervikuks kalamajaliku intiimsuse ja linliku suurejoonelisuse.

Välja on pakutud tänavaruumi lahendus, mis võimaldab lisaks argistele liikumisega seotud tegevustele katsetada ka uuenduslikke tänavaruumi kasutusviisea nagu linnaaianduse viljelemine ja kogukonna maja rajamine.

Täna on Tallinnas Kalamaja päev >>

Huvitav lahendus on pakutud Kotzebue väljakule, mis istutatavate puude, kogukonnamaja ja linnamööbli lisamisega saab konkreetsema kuju ning pakub mitmesuguseid tegevusvõimalusi kogukonnale ja koolirahvale.

Lisaks näeb võidutöö ette Jaama platsi loomist Balti jaama reisijate paviljoni ette kioskite asemele. See toob esile nii ajaloolise jaamahoone kui panoraamvaate Toompeale. Toompuiesteest hakkab projekti realiseerimisel üle saama otse väljakult maa pealt.

Teise preemia pälvis võistlustöö märgusõnaga "Elutuba" (autorid Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Liis Juuse, Johannes Madis Aasmäe) ja kolmanda preemia võidutöö märgusõnaga "Minu näoga tänav" (autor Liisi Vähi, Soe ja Apex Arhitektuuribüroo OÜ).

Lisaks tunnustati ergutuspreemiaga ideekavandeid "Düünid" (autor Villem Tomiste, Stuudio Tallinn OÜ) ja "Kajakas" (autorid Raul Kalvo, Juhan Rohtla, Lauri Läänelaid, Mihkel Räni Raev, Helen Oja).

Väljapanek kestab 25. veebruarini.

Projekti laiemaks eesmärgiks on tänava projekteerimine ja rekonstrueerimine läbi viia avatud ja kaasava protsessina — Tallinna Linnaplaneerimise Amet ootab Vana-Kalamaja tänavaruumi võimalikele lahendustele linlaste ettepanekuid ja arvamusi. Ideed saab saata Tallinna peaarhitekti büroo linnaplaneerija Jaak-Adam Looveeri e-maili kontaktile: Jaak-Adam.Looveer@tallinnlv.ee

Kaheksa aastaga on Kalamaja kalmistupark muutunud linlaste jaoks  meeldivaks vabaaja veetmise paigaks
© Фото : Александр Гужов

Põhja Tallinna Valitsus ja Tallinna Linnaplaneerimise Amet kutsuvad osalema "Vana-Kalamaja tänava ja Balti jaama esise tänavaruumi arhitektuurivõistluse" lähteülesande avalikul arutelul, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kevadel.

Arutelu eesmärgiks oli koguda kokku seisukohad, millest peavad lähtuma arhitektid, kes esitavad oma tööd arhitektuurikonkursile parima linnaehitusliku lahenduse leidmiseks.

Põhja-Tallinna linnaosavalitsus kutsub arutelule >>

Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimine kuulub Tallinna linnapiirkonna jätkusuutliku arengu tegevuskavasse ning projekteerimine ja ehitamine rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest. Võistlusala ümberehitus on eeldatavalt kavas läbi viia 2018 / 2019 aastal, kuid hiljemalt 2021 aastaks.

Kalamaja päevad on Eesti üks suurimaid asumifestivale, mis toimus juba üheksandat korda. Projekti peaeesmärk on Kalamaja elanikes kogukonnatunde suurendamine, et ühendada piirkonna elanikke hoolimata nende vanusest, soost, rahvusest või kultuurilisest taustast.

43
Tagid:
tänavaruum, ideekonkurss, näitus, Eesti arhitektuurimuuseum, Eesti Arhitektide Liit, Andrei Novikov, Vana-Kalamaja, Eesti, Tallinn