Tänaseks on uuendatud 400 000 ID-kaarti, illustratiivne foto

Tänaseks on uuendatud 400 000 ID-kaarti

21
(Uuendatud 13:51 24.01.2018)
Jaanuari lõpu seisuga on oma ID-kaardi uuendanud ligikaudu 400 000 inimest, veel 156 000 inimesel on dokument uuendamata

TALLINN, 24. jaan — Sputnik. Kauguuendamise kaudu ehk kodust lahkumata ca 300 000 ning Politsei- ja Piirivalveametis, seal hulgas kaubanduskeskustes üles seatud ajutistest teeninduspunktides ligi 100 000 inimest, teatab Riigi Infosüsteemi Amet.

Eesti riik esitas kahjunõude ID-kaartide tootjafirmale >>

"Veel 156 000 inimesel, kes kasutasid eelmisel aastal vähemalt korra ID-kaarti elektrooniliselt ning kellel puudub alternatiivne digitaalse allkirja andmise võimalus, on dokument uuendamata. Kui on teada, et lähiajal tuleb ID-kaarti kasutada mõnes e-teenuses või anda digiallkiri, siis soovitan kindlasti kaardi varakult ära uuendada," soovitas Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) eID valdkonna juht Margus Arm.

Kõige mugavam on ID-kaarti uuendada oma arvutis. Selleks tuleb vajalik tarkvara veebilehelt alla laadida ja jälgida juhiseid. Kui mingil põhjusel kauguuendamine ei õnnestu või ei ole seda võimalik teha, saab ID-kaardi ära uuendada Politsei- ja Piirivalveameti teeninduses.

Rohkem infot ID-kaardi uuendamise kohta leiab veebilehelt.

Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab uuendada 31. märtsini. 1. aprillist sertifikaadid tühistatakse ning ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda PPA-lt uus dokument.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

ID-kaart kehtib isikut tõendava dokumendina sellel märgitud kuupäevani. Samuti saab uuendamata ID-kaarti kasutada kliendikaardina ning apteegis ravimite kätte saamiseks.

Eelmisel aastal kasutas ID-kaarti elektrooniliselt vähemalt korra aasta jooksul ca 520 000 inimest.

Rahvusvaheline teadlaste grupp informeeris RIA-t, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis pärast 2014. aasta oktoobrit välja antud ID-kaarte, vahendas Sputnik Eesti septembri alguses.

Tšehhide teadustöö ei keskendu Eesti ID-kaardile >>

Eesti eksperdid nõustusid seejuures, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur. 3. novembri hilisõhtul peatas riik ligi 760 000 turvariskiga ID-kaardi sertifikaadid.

RIA eestvedamisel on välja töötatud tarkvara, mille abil saab turvariskiga ID-kaartide, elamisloa ja digi-ID elektroonilist osa uuendada. Peatatud sertifikaatidega ID-kaarti saab jätkuvalt kasutada kliendikaardina, digiretsepti väljavõtmisel ning isikuttõendava dokumendina.

Eesti riik on löönud kokku ID-kaardi turvariskiga seonduvad kulud ja kahjunõude oma lepingupartnerile esitanud, ütles PPA arendusosakonna büroojuht Margit Ratnik novembris, soovimata avaldada konkreetseid numbreid.

President: riik peab e-kriisideks paremini valmis olema>>

"Kui küsite riigi kulude kohta, vastan, et kulude lõplik vaade saab selgeks siis, kui viimane ID-kaart on uuendatud või uuendamata kaart välja vahetatud, sest mõjutatud kaarte on 750 000 — iga kaart omab mingil määral Eesti riigi jaoks kulusid," ütles Ratnik.

21
Tagid:
kauguuendamine, turvarisk, uuendamine, dokument, ID-kaart, RIA, PPA, Eesti
Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)