Sputnik Eesti uue pressikeskuse avaüritus

Margarita Simonjan tervitas Sputnik Eesti uue pressikeskuse külalisi

89
(Uuendatud 11:12 20.12.2017)
Tema sõnul aitavad sellised keskused arendada professionaalset ajakirjandust ja soodustavad ajakirjanike professionaalsuse kasvu ning teabe võimalikult laia levikut

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. Rahvusvahelise teabeagentuuri "Rossija Segodnja" ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan tervitas Moskvast teleühenduse teel teabeagentuuri Sputnik Tallinnas asuva kaasaegse multimeedia pressikeskuse avamisürituse külalisi. Moskva toimetusest teatas ta telesilla kaudu kuulajaskonnale Tallinna pressikeskuses: 

"Kallid kolleegid, lugupeetud hr suursaadik (Vene Föderatsiooni erakorraline ja täievoliline suursaadik Eestis Aleksandr Petrov andis briifingu — toim.), uudisteportaalis Sputnik Eesti töötavad kolleegid, kohaletulnud ajakirjanikud! Õnnitlen teid uhke multimeedia pressikeskuse puhul, mis nüüd Eestis avatud on. See on kindlasti hea Venemaa ajakirjanikele, kuid pole vähem, aga võibolla veelgi parem Eestis töötavatele ajakirjanikele. Mida rohkem on selliseid kaasaegseid esindusi, kus saab midagi uut õppida ja seda teistele õpetada, seda parem on see nende professionaalsele arengule, kes elavad teie linnas ja teie riigis."

Venemaa suursaadik korraldab briifingu Sputnik Eesti uues pressikeskuses >>

Simonjani sõnul on Sputnik Eesti oma lühikese eksisteerimisaja jooksul (alates 2016. aasta veebruarist – toim.), vaatamata hästi teadaolevatele raskustele, suutnud edu saavutada:

"Tahan väljendada oma sügavat tänu ja lugupidamist kolleegidele, kes töötavad portaalis Sputnik Eesti! Te olete suutnud nii lühikese ajaga tõusta Eesti meediaväljaannete esikümnesse. Oma töös seisate te pidevalt silmitsi tõsiste raskustega ja olete saavutanud selliseid tulemusi. Olen veendunud, et edaspidi tõusete te esiviisikusse, siis esikolmikusse ja nii edasi."

"Jätkake tööd samas vaimus," tervitas ta Tallinna toimetust.

Sputnik Eestil esimene tööaasta >>

Kuidas Eesti ja Venemaa saavad koos eksisteerida

Meedia pressikeskuse avamisel viibinud ajakirjanikud küsisid RIA "Rossija Segodnja" ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjanilt, milline on tema nägemus Venemaa ja Eesti suhetest, suhetest Läänemaailmaga.

Küsimusele "Mis suunas areneb poliitiline olukord?" vastas Simonjan:

"Ma olen optimist ega väsi kordamast — varem või hiljem saame me olema barrikaadidel Ameerika kõrval, võitluses tõeliselt agressiivsete, barbaarsete ja hävingut taotlevate jõududega, mida me tänapäeval näha võime. Olen veendunud, et Venemaa ja Lääs jagavad samu väärtusi."

Ta kinnitas Moskvast telesilla vahendusel, et keegi Venemaal, peale tühise käputäie äärmuslaste, ei hakka kasutama barbaarset toorest jõudu vahetusrahana vastuseisuks Läänemaailmaga, nagu seda teeb IS (Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon).

"Meie vastuolusid pisiasjades on alati võimalik klaarida," ütles Simonjan ja lisas, "selleks Sputnik Eesti ongi, et selgitada Venemaa seisukohta, et suhelda. Ainult nii saame me koonduda üheks maailma kurjuse vastu võitlevaks maailmajõuks."

Ta väljendas veendumust, et varem või hiljem Venemaa suhted Eesti ja läänemaailmaga laabuvad: "Optimistina arvan ma, et see on vältimatu – aasta-kahe pärast. Loodame, et see juhtub võimalikult ruttu."

Vastates küsimusele "Mida saab Eesti teha suhete parandamiseks Venemaaga?" lisas Simonjan: "Vastupidiselt sellele, mida meist kirjutatakse, tuleme me rahus, et selgitada, mida meie riik teeb ja üritab rääkida." Edasi soovitas Simonjan Eesti elanikel hankida erinevat teavet, analüüsida, arutada seda pereringis ja koos sõpradega:

"Lugege meid, kuulake, vaadake, osalege üritustel, rääkige meist sõpradele ja tuttavatele, tooge oma lähedased meie juurde, et me räägiksime erinevate põlvkondadega."

Sputnik Eesti populaarsusreiting kasvab >>

Eesti ajakirjanduse uued võimalused

Teisipäeval, 19. detsembril toimus portaali Sputnik Eesti uues multimeedia pressikeskuses Venemaa erakorralise ja täievolilise suursaadiku Aleksandr Petrovi briifing.

Sputnik Eesti pressikeskus on kaasaegse sisseseadega varustatud kompleks, mis võimaldab läbi viia erinevaid üritusi: teleotselülitustest kuni telesildadeni maailma eri linnade vahel üle maailma. Külaliste ja ajakirjanike käsutuses on mugav 20 kohaga pressisaal ja teabe vastuvõtmiseks ning edastamiseks vajalik seadmestik.

Посол РФ в Эстонии Александр Петров и шеф-редактор Sputnik Эстония  Елена Черышева перерезают ленточку на открытии пресс-центра Sputnik Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva ja Venemaa erakorraline ja täievoliline suursaadik Aleksandr Petrov lõikavad linti

Sputnik alustas tööd Eestis 24. veebruaril 2016. aastal. Portaal tuli eetrisse nii riigikeeles, kui ka vene keeles. Teisel töötamise aastal jõudis Sputnik Eesti riigi viie kõige külastatavama meediaväljaande hulka ja püsib selles edetabelis jätkuvalt 5.-6. kohal.

Putin hindas kõrgelt RT ja Sputniku tööd >>

Sputnik on teabeteagentuur ja raadio multimeediaesindustega kümnetes riikides. Sputnik sisaldab võrgulehti rohkem kui 30 keeles, analoog- ja digitaalraadiot, mobiilirakendusi ja kontosid sotsiaalvõrgustikes. Sputnik ööpäevaringsed uudistevood antakse eetrisse inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Uudiste ööpäevaringseks eetrisseandmiseks töötavad Washingtoni, Kairo, Pekingi ja Montevideo piirkondlikud toimetused ööpäevaringselt.

89
Tagid:
avaüritus, pressikeskus, Sputnik Eesti, Aleksandr Petrov, Margarita Simonjan, Eesti, Tallinn
Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega