Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsiooni Islamiriik lipp

Terrorismi toetamise eest karistatu kaebab Euroopa kohtusse

34
(Uuendatud 11:06 31.10.2017)
Terrorismi toetamises süüdi mõistetud ja aprillis vanglast vabanenud Roman Manko kavatseb Eesti vastu minna Euroopa inimõiguste kohtusse (EIK)

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Manko sõnul esitas advokaat Olavi-Jüri Luik septembris EIK-ile avalduse, milles viitas korduvatele inimõiguste rikkumistele kriminaalmenetluses, vahendab ERR viitega Õhtulehele.

"Ma ei soovi elada oma elupäevade lõpuni teadmises, et olen terroristi käsilane, vaid kavatsen tõestada, et ma pole sellist kuritegu toime pannud," märkis Manko.

Ka Eestis on radikaliseeruvaid inimesi >>

Justiitsminister Urmas Reinsalu kohtus eile EL julgeolekuvoliniku Julian Kingiga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Advokaadi sõnul on õigusteadlane Uno Lõhmus, kes on ka endine EIK-i kohtunik ja riigikohtu esimees oma teadusartiklis seisukohta, et selle kriminaalasja puhul hakkavad silma jälitustegevusega seotud probleemid ja saadud tõendite lubatavus kriminaalmenetluses.

"Euroopa inimõiguste kohus pole neljas kohtuaste, kuhu saab Eesti kohtuotsuse edasi kaevata," ütles kapo pressiesindaja Harrys Puusepp.

Riigikohtu kriminaalkolleegium leidis, et Ramil Khalilovile ja Roman Mankole esitatud süüdistused terrorismi rahastamise kohta on tõendatud, vahendas Sputnik Eesti aprillis. Khalilovit ja Mankot süüdistati (KarS § 2373 lg 1 järgi) selles, et nad kogusid ja tegid A. S.-ile kättesaadavaks erinevaid vahendeid (lennubroneeringu ja raha), teades, et A.S. võib kasutada neid vahendeid terroristlikkusse ühendusse kuulumises seisneva kuriteo toimepanemiseks, teatas Riigikohus.

Riigikohus jättis terrorismi toetanud meeste süüdimõistmise jõusse >>

Kolleegium märkis, et ehkki konkreetset terroristlikku ühendust, selle liikmeid, struktuuri ja püsivust pole süüdistuses kirjeldatud, ei olnud seda ilmtingimata ka vaja. Nimelt ei nõua KarS § 2373 lg 1 viimane koosseisualternatiiv konkreetse terrorikuriteo tuvastamist. Oluline on, et süüdistusest nähtusid Khalilovi ja Manko konkreetsed teod vahendite kogumisel ja teadmine, et neid vahendeid võidakse kasutada terrorikuriteo toimepanemiseks.

Vanalinn saab kaitsetõkked kaubikurünnakute vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Islamiriigi relvalaos avastati uusimaid NATO relvi >>

Alates hetkest, mil A.S. liitus 2013. aasta juulis terroristliku ühendusega, vastas tema tegevuse edasine teadlik toetamine terroristliku ühenduse toetamise tunnustele. Praeguses asjas on tõendatud, et Khalilov oli teadlik A.S. ühinemisest terroristliku ühendusega, ja jätkas tema toetamist ka pärast liitumist.

Eelnevast tulenevalt nõustus kolleegium madalama astme kohtutega selles, et Khalilovile ja Mankole esitatud süüdistused on nõuetekohased ning kajastavad kõiki nende KarS § 2373 lg 1 järgi vastutusele võtmise eeldusi. Riigikohus jättis seega muutmata Tallinna Ringkonnakohtu 11. mai 2016 otsuse, millega mõisteti Ramil Khalilovile kolmeaastane ja Roman Mankole kaheaastane vangistus.

34
Tagid:
kaebus, vanglakaristus, toetus, rahastamine, terrorism, EIK, Roman Manko, Eesti