Kultuuriministri Inrdek Saare ja konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme vahel puhkes poleemika

Kultuuriministri ja EKRE esimehe vahel puhkes sõnasõda

170
(Uuendatud 16:57 23.07.2017)
Kultuuriministri Inrdek Saare ja konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme vahel puhkes poleemika Mikk Pärnitsa artikli pärast, kus autor räägib, et Eesti identiteet on olemas tänu Venemaale

TALLINN, 22. juuli — Sputnik. "Teisipäeval saatis EKRE mulle avaliku kirja. Seekord sooviga piirata sõnavabadust, ajendiks Mikk Pärnitsa artikkel eelmise nädala "Sirbis", kirjutas kultuuriminister sotsiaalmeedias. "Tänan saadetud kirja eest. Ka mina ei olnud mitme Mikk Pärnitsa arvamusega nõus. Tema toonis oli provotseerimistahet rohkem kui põhjendussuutlikkust."

"Hiljuti ilmus ajalehe "Sirp" ühes numbris ka üks teatriarvustus, kus samuti hindasin üht näitlejasooritust teistmoodi kui kriitik — tema hindas seda orgaaniliseks jätkuks senisele, minu arvates oli tegemist aga uue tasemega. Ent olles nendega eriarvamusel, kaitsen ma nende autorite õigust arvata teistmoodi kui mina. See ongi demokraatia," seisab Saare postituses.

"Riigi esindajana näen riigil kohustust toetada kõige muu hulgas ka sääraseid arvamusi (lavastusi, kontserte, kirjandusteoseid), mis on riigi suhtes kriitilised. Hiljuti avaldati näiteks "Sirbis" terve rida Eesti metsanduspoliitika suhtes kriitilisi artikleid. Kas need oleks tulnud samuti ära keelata?" kirjutas minister.

"Me elame vabas riigis, mille tunnuseks on võime teha ning taluda enese kohta käivat kriitikat. Eesti ja tema kultuur ei ole nii ebakindlad, et vajaksid kaitset ühe arvamusartikli või Teie erakonna esimehe sõnade eest," kirjutas Saar. 

Kultuuriminister Indrek Saar
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tema sõnul seetõttu ei näe ta kodaniku ega riigi esindajana mitte mingit põhjust keelata või karistada kedagi, kes arvab teistmoodi.

"Kui kultuuriministrina tegutseb isik, kes kiidab heaks eestivaenuliku propaganda ilmumise maksumaksja rahastatud väljaandes, siis peaks tema tegevuse vastu huvi tundma KAPO," ütles konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme, vahendab ERR.

"Kui soovisime oma avalikus kirjas minister Indrek Saare hinnangut "Sirbi" otsusele avaldada Mikk Pärnitsa eestlust ründav artikkel, siis polnud meil illusiooni, et minister kultuurilehe avaldamispoliitika selgesõnaliselt hukka mõistab. Küll aga ei oodanud me ministrilt seisukohta, et riiklike väljaannete veergudel on nüüdsest vaba voli oma seisukohti propageerida ka Eesti vaenlastel," ütles Helme.

Saar: minister ei saa laulupeole repertuaari ette kirjutada >>

Helme sõnul on Saare seisukoht järjekordseks näiteks sellest, kuidas riigis on hakatud revideerima 1990. aastatel enesestmõistetavaks peetud rahvuslikke põhimõtteid.

Kultuuririminister kirjutas selle peale: "Mart Helme tänane avaldus kinnitab lõplikult, et ta ihaleb teistsugust riigikorda. Mõni päev tagasi nõudis EKRE fraktsioon minult, kui kultuuriministrilt, sekkumist Sirbi toimetusvastutusse ja sellega sõnavabaduse piiramist. Kui olin sellest resoluutselt keeldunud, soovib Mart Helme mind tembeldada riigivastaseks elemendiks ja nõuab KAPO sekkumist."

"Loodan siiski, et ühel heal päeval õnnestub kellelgi Helmele selgitada, et Eesti Vabariigi kaitsepolitsei ei ole sama asi, mis KGB. Abiks võiks olla äsja avatud KGB vangikongide külastamine, mille eilsel avamisel ütles Okupatsioonide Muuseumi juht Merilin Piipuu väga tabavalt, et KGB toimikuid lugedes tasub muuhulgas mõelda, miks algavad suurem osa neist mõne kodaniku pealekaebusest," kirjutas kultuuriminister.

Pagari tänava KGB vangikongid avatakse külastajatele >>

"Mul on väga hea meel, et kaua oodatud Pagari keldrite ekspositsioon on lõpuks Okupatsioonide Muuseumi eestvõttel teoks saanud, sest Helme juhtum näitab, et ajaloost on veel palju õppida," seisab Saare Facebooki postituses.

170
Tagid:
sõnasõda, identiteet, poleemika, artikkel, riik, Sirb, Kultuuriministeerium, EKRE, Märt Pärnits, Indrek Saar, Mart Helme, Eesti, Venemaa