Aafrika katk ohustab jätkuvalt kodusigu, illustratiivne foto

Aafrika katk ohustab jätkuvalt kodusigu

21
(Uuendatud 14:44 14.07.2017)
Maaeluminister Tarmo Tamm rõhutas, et suvi on taudi leviku kõrghooaeg ning seakasvatajatel tuleb erilise täpsusega täita kõiki kehtestatud bioohutusnõudeid

TALLINN, 14. juuli — Sputnik. Sigade Aafrika katk on metssigadel jätkuvalt väga levinud ega näita taandumise märke. Väga oluline on koostöös jahimeestega kärpida metssigade arvukust, et vähendada metsas viiruskoormust, teatab Maaeluministeerium.

Veterinaar- ja Toiduamet kontrollis märtsis bioohutusnõuete täitmist kõikides Eestis registreeritud seapidamiskohtades
© Sputnik / Александр Кондратюк

Seafarmid täidavad bioohutuse nõudeid üha hoolsamalt >>

Eestis avastatud katkujuhtumite kaart täieneb alates 2014. aasta sügisest pidevalt uute nakatunud metssigade juhtumitega ning seni on viirusest puutumata vaid Hiiumaa ja Muhumaa. Kuu aega tagasi diagnoositi sigade Aafrika katk Pärnumaa Kihlepal ligi 3400 seaga farmis ning paari päeva eest Saaremaal Orissaare vallas asuvas farmis, kus laupäeval jõuab lõpule ligi 3200 sea hukkamine. Mõlemad juhtumid on pärit paigust, kus metssigade nakatumine on keskmisest kõrgem.

"Sigade Aafrika katk jääb Eesti metsadesse ja meie naaberriikidesse veel pikkadeks aastateks ning tähelepanu hajumine ja hooletuks muutumine maksab väga valusalt kätte, sest pärast taudi ametlikku diagnoosimist hukatakse farmis kõik loomad,ˮ ütles Tamm. Ta lisas, et iga uus seakatku juhtum on valus löök kodumaisele seakasvatusele.

Eesti ohustab taudivabasid riike >>

Ministri sõnul viis praegune valitsus sisse tõusigade aretustoetuse ja aitas kevadel seakasvatussektorit erakorraliste kohanemistoetuste maksmisega, kuid need abinõud jäävad poolikuks, kui loomakasvatajad ei suuda farme ohtliku taudi vastu kaitsta. 

Ka seenelised-marjulised saavad metsaskäigu järel jalanõusid ja riideid puhastades piirata haiguse levikut. Surnud metssea leidmisel tuleb teatada Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) vihjetelefonile.

Saaremaal hukatakse 3200 siga

VTA diagnoosis sigade Aafrika katku Saaremaal Orissaare vallas asuvas ligi 3200 seaga farmis, nakkuse tõkestamiseks kehtestati karantiin, sead hukatakse ja hoone desinfitseeritakse, vahendas ERR teisipäeval.

Taudi farmi jõudmise põhjuste selgitamiseks sõidavad kohale Eesti maaülikooli teadlased.

Kolmapäeval alustas AS Vireen taudistunud farmis sigade hukkamist ning korraldab ka hukatud loomade nõuetekohase hävitamise.

Taudipunktist 10 kilomeetri raadiusesse jääb veel üks samale omanikule kuuluv seafarm, mis on kõrgendatud tähelepanu all ning mida koheselt kontrollitakse.

Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult VTA volitatud isikud.

Sigade Aafrika katk ei tunne riigipiire

Sigade Aafrika katk ei tunne riigipiire ja seetõttu on taudiga võitlemisel vaja teha riikidevahelist koostööd. Sel nädalal on uued sigade Aafrika katku juhtumid tuvastatud kodusigadel Poolas, Leedus ja Lätis.

Leedus ja Poolas tuvastati taas sigade Aafrika katk, illustratiivne foto
© Sputnik / Максим Богодвид

Eilse seisuga on seakatk jõudnud 29 Poola ja üheksasse Leedu seafarmi. Lätis on sel aastal kodusigadel tuvastatud kolm sigade Aafrika katku juhtumit. Katk on värskelt jõudnud Tšehhisse, kus viirus on tuvastatud 24 metsseal.

Leedus ja Poolas tuvastati sigade Aafrika katk >>

Veterinaar- ja Toiduameti andmetel on juuni lõpu seisuga Eestis uuritud 6519 metssiga, kellest 556 olid SAK positiivsed. Saaremaal on selle aasta esimese kuue kuuga uuritud 1974 metssiga, kellest 203 olid sigade Aafrika katkule positiivsed. Seega on Saaremaal kõigist kütitud ja metsast surnult leitud sigadest 10,3 protsenti sigade Aafrika katku nakatunud, samas kui ülejäänud Eestis on see protsent keskmiselt 7,8.

Teadmiseks

• Üle Eesti kehtib sigade väljas pidamise keeld. Taudistunud aladel peab farmiomanik välistama metssigade ligipääsu kodusigadele ning kõigile vahenditele ja materjalidele, mis võivad farmis peetavate sigadega kokku puutuda.

• Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid inimesed võivad viirust edasi kanda. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse nõudeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

• Müügil oleva sealiha söömine on ohutu.

• Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.

21
Tagid:
seakatk, ohutusreeglid, oht, kodusiga, siga, Sigade Aafrika katk, Maaeluministeerium, Tarmo Tamm, Eesti
Samal teemal
Seakatk jõudis Läänemaale
Ka Saaremaa metsseal leiti seakatk
Seakatk liigub Lääne-Eesti poole