Jäljekütid avastasid üheksa hukkunud Punaarmee võitleja põrmud, ühe võitleja medal „Vapruse eest võimaldab tuvastada tema isiku ja ilmselt ka hukkumise asjaolud

Vaivaras leiti üheksa punaväelase säilmed

1036
Jäljekütid avastasid üheksa hukkunud Punaarmee võitleja põrmud, ühe võitleja medal „Vapruse eest" võimaldab tuvastada tema isiku ja ilmselt ka hukkumise asjaolud

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. 11. juunil leidsid sõja-ajaloo huviliste ühenduse Front Line liikmed koos kolleegidega Eesti sõja-ajaloo klubist Vaivaras Ida-Virumaal üheksa 1944. aastal Eesti vabastamisel Saksa fašistlikest okupantidest langenud punaväelase säilmed.

Front Line esindajad teatasid leiust Facebooki kontol ja märkisid, et leidsid langenute autasud: kaks medalit „Vapruse eest" ja viis medalit „Leningradi kaitsmise eest". See lubab arvata, et tegemist oli kogenud sõjameestega, kes olid osalenud Leningradi kaitselahingutes alates linna ümberpiiramisest kuni blokaadi läbimurdmiseni. Sellele viitavad ka kaardiväe märgid. 

Ühel punaväelase juurest leiti rinnamärk „Eeskujulik miinipildur", mille alusel võib arvata, et tegemist võib olla miinipildujameeskonnaga. Täpsemat teavet hukkunud punaväelaste kohta loodetakse saada pärast andmete tuvastamist medalite numbri järgi. Oma edasiste tegevuste kohta märkisid uuringurühma liikmed, et sündmused võivad edasi areneda kaht arengustsenaariumit mööda. Kui võitlejad jäävadki tundmatuteks, siis maetakse nad vennashauda kõigi auavaldustega ja kirikutavade kohaselt.

Kui õnnestub tuvastada kasvõi ühe võitleja nimi üheksast, siis võtab Front Line kontakti teiste ühiskondlike organisatsioonide ja hukkunu sugulastega, et nad saaksid hukkunu põrmu tema kodumaale viia ja matta vastavalt tema lähedaste soovile. „Enamasti sugulased tulevad põrmule järele," märkisid ajaloouurijad.

Oleme 99% veendunud, et nimi tehakse kindlaks

Nagu teatas portaalile Sputnik Eesti sõja-ajalooühingu Front Line juht Andrei Lazurin, võib täna üsna veendunult öelda, et koguni kahe medaliga „Vapruse eest" autasustatud langenud kangelase nimi tehakse kindlaks — vastav autasude numbritele tuginev päring on Venemaa kaitseministeeriumi keskarhiivile juba saadetud.

„Olen 99% kindel, et selle sõjamehe nimi tehakse kindlaks autasudel selgelt eristatavate numbrite järgi. Otsustades tema kõrval leitud kauguste mõõteriista järgi oli ta arvestaja," ütles ajaloohuviline. Lazurin kinnitas, et tegemist ei ole ühishauaga, pigem hukkusid kõik sama plahvatuse läbi, viibides väikeses kaevikus või augus.

Hukkunud seltsimehed olid ilmselt arvestaja julgestajad. Leiti ka nimeline katelok ja lusikas, mille abil loodab Lazurin arhiivide abil taastada toimunud sündmustiku ja selgitada välja, kes olid teised hukkunud sõjamehed.

Front Line jätkab otsinguid niikaua, kuni ilmaolud seda võimaldavad
© Фото : Front Line
Front Line jätkab otsinguid niikaua, kuni ilmaolud seda võimaldavad

Lazurini sõnul saab sellest sõjakangelasest juba kolmas punaväelane, kelle isik õnnestus ühendusel Front Line tuvastada tänavu. Saavutusi on ette näidata ka teistel otsinguühendustel. Front Line jätkab otsinguid Teise maailmasõja lahingupaikades niikaua, kuni „rohi pole veel peale kasvanud" ja ilmaolud seda võimaldavad, teatas ta portaalile Sputnik Eesti.

Sõja kauge kaja Eesti metsades

See pole Ida-Virumaa metsadest kaugeltki esimene sedalaadi leid. 8. juunil leidsid Ida-Virumaal tegutseva ühenduse Otsing ja Tallinna klubi Front Line liikmed ning andsid Venemaa Narva peakonsulaadile üle urni sideväelase Sergei Bobrikovi põrmuga. Tema säilmed leiti möödunud aastal Sirgala lähistelt.

Ühenduse Otsing juht Sergei Sedunov selgitas, et sõduri nimi õnnestus kindlaks teha kaevikust leitud medalite „Vapruse eest" ja „Leningradi kaitsmise eest" järgi.

„Ida-Virumaa metsades on veel tuhandete langenud sõjaväelaste säilmeid," ütles Sedunov, lisades, et matmata säilmete otsinguid jätkatakse.

1944. aastal toimusid Kirde-Eesti verised lahingud — Balti operatsiooni käigus langes sadu tuhandeid nõukogude sõjaväelasi.

1036
Tagid:
sõdur, medal, säilmed, ajalugu, Teine maailmasõda, Punaarmee, Front Line, Vaivara, Ida-Virumaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega