Justiitsminister Urmas Reinsalu

Reinsalu: ei tohi unustada Ukrainas toimuvat

22
(Uuendatud 12:24 30.05.2017)
Ukraina peaprokurör Juri Lutsenko sõnul võitleb Ukraina praegu kolmel rindel, pidades sõda Venemaaga, sõda kuritegelike grupeeringutega ja sõda korruptsiooniga

TALLINN, 30. mai — Sputnik. Esmaspäeval Ukraina peaprokuröri Juri Lutsenkoga kohtunud justiitsminister Urmas Reinsalu kinnitas, et Eesti pakub Ukrainale igakülgset tuge alates kogemusest õigussüsteemi ülesehitamisel kuni praktiliste küsimusteni piiriüleste kriminaalasjade menetlemisel, vahendab justiitsministeerium.

„Ukraina õigussüsteemi edu võtmeküsimus on võitlus korruptsiooniga," nentis Reinsalu. „Eesti aitab Ukrainat selles osas nii teadmiste kui kogemustega."

Riigikogu aseesimees Taavi Rõivas osaleb Ida-Ukrainas Harkivis toimuval julgeolekukonverentsil
© Sputnik / Вадим Анцупов

Lisaks märkis Reinsalu, et peatse eesistujariigina on Eestil kohustus seista Ukraina eest rahvusvahelisel areenil. „Pean läheneva eesistumise valguses oluliseks, et Euroopa ei unustaks Ukrainas toimuvat," rõhutas Reinsalu.

Esmaspäeval ja teisipäeval viibib Eestis töövisiidil Ukraina prokuratuuri kõrgetasemeline delegatsioon peaprokurör Juri Lutsenko juhtimisel. Visiidi kavva kuulub kohtumine president Kersti Kaljulaiu ja justiitsminister Urmas Reinsaluga ning kaitsepolitseiameti külastus.

Riigikogu aseesimees Taavi Rõivas rõhutas samuti oma esinemises Ida-Ukrainas Harkivis toimuval julgeolekukonverentsil, et konflikt Ukrainas mõjutab kogu Euroopa julgeolekut

"Ei ole võimalik, et ühes Euroopa servas toimub sõjaline konflikt ning teine osa Euroopast jääb sellest mõjutamata. Euroopa julgeolek on üks tervik ning Ukrainas toimuv meie ühine mure," sõnas Rõivas.

Krimmi pärast on puhkenud rahvusvaheline kriis Venemaa ja Ukraina vahel, millesse on nüüdseks haaratud kogu rahvusvaheline kogukond: Euroopa Liit ja selle liikmesriigid, NATO ja selle liikmesriigid eesotsas Ameerika Ühendriikidega, ÜRO ja selle Julgeolekunõukogu ja Peaassamblee, Euroopa Nõukogu ja selle Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon. Vaatlejate hinnangul on tegemist sügavaima kriisiga lääneriikide ja Venemaa suhetes pärast külma sõda.

Juhtivate tööstusriikide ühendus G7 liikmed, sealhulgas Ühendriigid, avaldasid laupäeval valmisolekut karmistada Venemaale pärast Krimmi annekteerimist kehtestatud sanktsioonid.

16. mail avalikustati Ukraina presidendi Petro Porošenko määrus 15. maist, millega ta kinnitas Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu otsuse kehtivusajalt pikendada ja ühtlasi laiendada nimekirja Vene Föderatsiooni füüsilistest ja juriidilistest isikutest, kelle suhtes on kehtestatud piirangud. Laiendatud nimekirja kuulub 1228 füüsilist ja 468 juriidilist isikut.

Ukrainas keelatakse ligipääs sotsiaalvõrgustikele VKontakte
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Eeskätt kehtestab Ukraina piirangud terve hulga vene meediaväljaannete suhtes, samuti keelatakse riigis ligipääs sotsiaalvõrgustikele VKontakte, Odnoklassniki, otsingumootorile Yandex ja meiliserverile mail.ru. Määruses on sedastatud, et see jõustub avaldamise päeval ehk 17. mail. 

Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland väljendas murelikkust seoses mitmete veebiteenuste ja sotsiaalvõrgustike tõkestamisega Ukraina territooriumil.

„Suhtlusvõrgustike, otsingumootorite, meiliteenuste ja uudisteportaalide blokeerimine läheb vastuollu meie üldkehtivate arusaamistega sõnavabadusest ja meediavabadusest," sõnas ta.

Venemaad oleks pidanud 2017. aasta Eurovisioonil esindama Julia Samoilova lauluga „Flame Is Burning", kuid Ukraina julgeolekuteenistus keelas lauljannal tema Krimmis toimunud esinemise tõttu riiki sisenemise.

Euroopa Ringhäälingute Liit tegi Venemaale ettepaneku transleerida etteaste satelliitside kaudu või võistleja välja vahetada. Telekanal Pervõi Kanal nimetas mõlemat varianti vastuvõetamatuks ja oli sunnitud ülekandest loobuma.

22
Tagid:
korruptsioon, toetus, Justiitsministeerium, prokuratuur, Juri Lutsenko, Urmas Reinsalu, Euroopa, Eesti, Ukraina, Venemaa