Peaminister Jüri Ratas kohtus Euroopa Liidu kõrge esindajaga Federica Mogheriniga

Mogherini kohtus Ratase ja Kaljulaidiga

29
(Uuendatud 15:06 13.05.2017)
Euroopa Liidu välispoliitika ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini kohtus reedel peaminister Jüri Ratasega; Mogheriniga kohtus ka president Kersti Kaljulaid

TALLINN, 13. mai — Sputnik. Reede hommikul kohtus president Kersti Kaljulaid Kadriorus Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga. Kohtumisel keskenduti nii Euroopa Liidu sisestele arengutele kui ka sellele, millist rolli mängib ja peaks Euroopa Liit mängima maailmas laiemalt, teatas presidendi kantselei.

"Euroopa Liit peab muutuma ka sisemiselt tugevamaks ja enesekindlamaks, siis on meie sõnal rohkem kaalu ka väljaspool. Täna on EL ehk liialt palju fokusseeritud sellele, et olla kasulik võimalikult paljudele üksikutele EL kodanikele, aga me peaks rohkem keskenduma sellele, mis on ühenduse ühised huvid tervikuna," ütles president.

Kohtumisel räägiti Euroopa tulevikust, sealhulgas kaitsekoostöö tugevdamisest ja laienemisest. Riigipea sõnul on EL uks lahti kõigile liberaalsetele ja demokraatlikele riikidele, kes jagavad meiega samu väärtusi. "Aga nende riikide eesmärgiks ja püüdluste objektiks peavadki olema need väärtused, mitte EL-ist justkui vastutasuna saadavad hüved. Ainult nii saab ühendus püsida jõulise ja ühtsena," ütles Kaljulaid. 

Lisaks arutasid Kaljulaid ja Mogherini Eesti eesseisvat EL eesistumist, olukorda Süürias ja Ukrainas ning Venemaa rolli neis konfliktides, aga ka EL-Aafrika suhteid. Põhjalikult käsitleti idapartnerluse teemat, mille teemalise tippkohtumise Eesti EL eesistujana teisel poolaastal Brüsselis korraldab.

Ratas: kaitstud ja turvaline Euroopa on Eesti eesistumise üks prioriteete

Peaminister Jüri Ratas kohtus Euroopa Liidu kõrge esindajaga, et arutada Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika strateegiat, rändeküsimusi, idapartnerlust ning Eesti eesistumisega seonduvat, vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Ratase sõnul on Eesti eesistumise üks prioriteetidest kaitstud ning turvaline Euroopa. „Teeme eesistujana tööd selle nimel, et tõsta Euroopa Liidu sõjalist võimekust näiteks ühiselt rahastatavate sõjaliste missioonide kaudu. Samuti on oluline toetada EL idapartnereid ja Lääne-Balkani riike, hoida häid Atlandi-üleseid suhteid ning suhelda kõrgel tasemel ka Aafrika ja Ladina-Ameerika riikidega," sõnas peaminister. 

Rändekriisist rääkides keskenduti põhiliselt Euroopa Liidu sammudele Vahemere lõunarannikul, Liibüas ja Saharaga piirnevates Aafrika riikides, et pidurdada rändevoogusid.

„Rändekriis on seadnud löögi alla Euroopa avatud piirid ja Schengeni lepingu. Euroopa Liit saab kriisi lahendada vaid ühte hoides, piirikontrolli tugevdades ning tehes koostööd lähteriikide ja Türgi ning Liibüaga, mis on põhilised väravad Euroopasse. Samas peame leidma tasakaalu turvalisuse tagamise ning inimeste vabaduste vahel," lisas peaminister.

Ratas ja Mogherini arutasid ka Idapartnerluse tippkohtumist, mis toimub 25. novembril Brüsselis.

Eesti peamine ülesanne eesistujana on hoida EL ühtse ja otsustusvõimelisena
© Sputnik / Вадим Анцупов

Idapartnerlus on Euroopa Liidu ning kuue Ida-Euroopa partnerriigi — Armeenia, Aserbaidžaani, Gruusia, Moldova, Ukraina ja Valgevene — vaheline ühisalgatus, mis võimaldab idapartnerriikidel läheneda Euroopa Liidule üha tugevamaid poliitilisi, majanduslikke ning isiklikke sidemeid luues.

„Peame suurendama Euroopa Liidu nähtavust partnerriikides ning rääkima rohkem meie ühistest edulugudest, nagu näiteks Erasmus+ üliõpilasvahetus ja kaubandus, või ka probleemidest nagu Venemaa suurenenud mõjutustegevus," sõnas peaminister.

Eesti eesistumise perioodil toimuvad ka idapartnerluse tippkohtumise kõrvalüritused. Eestis toimub neid kolm: 4. oktoobril toimub e-Partnerluse konverents, 25.-27. oktoobril toimub Kodanikuühiskonna konverents ning 26.-28. oktoobril Ärifoorum.

Välisminister Sven Mikser kinnitas reedel Tallinnas kohtumisel Federica Mogheriniga, et Eesti on EL-i Nõukogu eesistumiseks 2017. aasta teisel poolel valmis. Kohtumisel arutati ka Eesti eesistumise prioriteete ja aktuaalseid välispoliitilisi teemasid.

29
Tagid:
eesistumine, visiit, välispoliitika, julgeolek, Kersti Kaljulaid, Federica Mogherini, Jüri Ratas, Eesti, EL