Ämari lennubaasis maandusid USA maaväe neli kopterit AH-64 Apache

Kevadtormile saabusid esimesed liitlaste lennuvahendid

64
(Uuendatud 09:09 10.05.2017)
Teisipäeval, 9. mail maandusid Ämari lennubaasis USA maaväe neli kopterit AH-64 Apache ja kaks kopterit UH-60 Black Hawk ning hiljem ühineb kopterisalgaga veel kolmas Black Hawk, et osaleda õppusel Kevadtorm

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Eesti õhuväe jaoks on selleaastane Kevadtorm juba alanud, sest esmaspäevast kuni kolmapäevani lihvitakse Ämaris lennubaasi kaitsmist, teatas kaitseväe peastaap.

"Lähipäevil võib meie teedel märgata õhuväe passiivradari kolonni liikumist. Aktiivset lennutegevust võib näha aga alates järgmise nädala algusest," ütles õhuväe staabi ülem kolonelleitnant Toomas Susi.

Kevadtormile saabunud kopterid kuuluvad USA maaväe 10. lahinglennubrigaadi, mis NATO idaserva kindlustava operatsiooni Atlantic Resolve raames baseerub Läti õhuväe Lielvarde lennubaasis. Alanud õppuse käigus harjutatakse tihedat koostööd Eesti maaväe üksustega.

Kopter UH-60 Black Hawk on mitmeotstarbeline — teda kasutatakse üksuste transportimiseks, vigastatute evakuatsiooniks, lahingujuhtimiseks ja muudeks ülesanneteks. Reaktiivmürskude, rakettide, pommide ja kuulipildujatega varustatuna on ta aga ka tõhus ründevahend.

Ründekopter AH-64 Apache on toodetud firma Boeing poolt ning on mõeldud eelkõige maapealsete sihtmärkide ründamiseks. Ta on relvastatud 30mm pardakahuriga, reaktiivmürskude ning õhk-maa ja õhk-õhk rakettidega.

Kaitseminister: Kevadtorm on Eesti riigikaitse edulugu

Teisipäeval Kevadtorm algusfaasiga tutvumas käinud kaitseminister Margus Tsahkna rõhutas õppuse tähtsust nii Eesti iseseisva kaitsevõime arendamisel kui ka praktilise rahvusvahelise kaitsekoostöö edendamisel.

Kaitseministri sõnul on Kevadtormist arenenud rahvusvaheliselt oluline õppus, millel on selge julgeolekupoliitiline mõõde.

„Kevadtormil on juba aastaid osalenud üksused erinevatest riikidest, kuid tänavune õppus on veel suur samm edasi," ütles Tsahkna.

„Esmakordselt osaleb 1. jalaväebrigaadi osana Kevadtormil hiljuti Eestisse jõudnud NATO pataljoni lahingugrupp, saavutades seeläbi integratsiooni Eesti sõjalise riigikaitse süsteemiga. Samuti on märgiliselt oluline esmakordne Soome kaitseväe üksuse osalemine Eesti õppusel."

Kokku osaleb Kevadtormil ligi 9000 kaitseväelast, reservväelast ja kaitseliitlast ning liitlas- ja partnersõdurit. Lisaks eestlastele ja Tapal paiknevatele brittidele, prantslastele, taanlastele ja ameeriklastele osalevad Kevadtormil kaitseväelased Kanadast, Saksamaalt, Hollandist, Poolast, Soomest, Rootsist, Lätist, Leedust, Ukrainast ja Gruusiast. Taevas võib näha USA, Poola, Belgia ja Hispaania lennuvahendeid.

„Kevadtorm on Eesti riigikaitse edulugu, mille tähtsus meie praktilise sõjalise kaitse arengus on olnud ülioluline," ütles kaitseminister Tsahkna.

Tsahkna sõnul on Eesti kaitseväelaste pühendumus üheks olulisimaks faktoriks Kevadtormi õnnestumisel.

Kolmenädalasel õppusel hindab kaitsevägi ajateenijatest koosneva jalaväepataljoni tegevust erinevates lahinguliikides ja nende väljaõppetaset enne reservi arvamist. Samuti koostegevust jalaväe ja erinevate relvaliikide ning staapide, üksuste ja liitlaste vahel. Täna alustavad üksused liikumist õppuse alale ning sellele järgneb 10. mail algav täiend- ja koostegevusõpe, kus 1. ja 2. jalaväebrigaadi allüksused harjutavad tegutsemist pataljoni ja brigaadi koosseisus.

Kevadtormi ajal on lennuamet kehtestanud ka erinevatel aegadel ja piirkondades mehitamata õhusõidukite lennutamise keelu, et tagada ohutus. Lennukeeluala on kehtestatud 9. — 13. ja 18. — 21. maini Sonda, Roela ja Tudu vahelisel alal; 15. ja 16. mail Oru ja Viivikonna alal ning 22. — 24. maini kaitseväe keskpolügoonil.

64
Tagid:
helikopter, Kevadtorm, õhuvägi, lennubaas, Tsahkna, Margus Tsahkna, kaitseminister, Ämari