Tallinna Surematu Polk võitis kohtuprotsessi politsei vastu

Surematu Polk võitis kohtuprotsessi politsei vastu

146
(Uuendatud 12:52 06.08.2018)
Tallinna Surematu Polgu esindajad võitsid 22. veebruaril kohtuprotsessi Eesti Vabariigi Politsei- ja Piirivalveameti vastu

ТАLLINN, 23. veebruar — Sputnik, Svetlana Burceva. Tallinnas Harju Maakohtus toimus avatud kohtuistung kohtuasjas nr 4-16-8826 — Tallinna Surematu Polk versus Eesti Vabariigi Politsei- ja Piirivalveamet.

Süüta süüdlased

Alexey Esakov, Allan Hantsom, Sergei Tšaulin, Sergei Menkov ja Sergei Seredenko — Tallinna Surematu Polgu 2016. aasta 9. mai rongkäigu korrapidajad — esitasid kohtule hagi, et vaidlustada Eesti Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna uurija Andrus Ööbiku tehtud otsus.

Uurija otsustas trahvida Alexey Esakovi, Sergei Tšaulinit ja Allan Hantsomit 60 eurose trahvisummaga avaliku ürituse korrapidajamärkide puudumise tõttu. Sergei Seredenkole määrati trahviks 120 eurot ja Sergei Menkovile 180 eurot nende avalikult kogunemiselt puudumise ja korrapidajakohustuste täitmata jätmise tõttu.

Samal ajal, 7. mail 2016. aastal keelas Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri prefekt politseikolonel Kristian Jaani käskkirjaga nr 2.1-2/962-1 Politsei- ja Piirivalveametis registreeritud Tallinna Surematu Polgu rongkäigu korraldamise.

Olukorra absurdsus seisnes selles, et politsei keelust rongkäigu korraldamise kohta teavitatud inimesed, kes kogunesid tähistama 9. maid, sammusid Pronkssõduri juurde stiihiliselt moodustunud kolonnina. Üritus oli tühistatud, järelikult korrapidajaid olla ei võinud. Sellest hoolimata otsustati neid karistada politsei poolt keelatud ürituselt puudumise eest või korrapidajamärkide puudumise pärast üritusel, mis oli ometigi politsei poolt keelatud.

Слева направо: Алексей Есаков, Аллан Хантсом, Сергей Чаулин, Сергей Меньков, Сергей Середенко
© Sputnik / Светлана Бурцева
Vasakult paremale: Alexey Esakov, Allan Hantsom, Sergei Tšaulin, Sergei Menkov ja Sergei Seredenko

Õiglus pääses võidule

Eile oli kohtuistungile kutsutud politseikapen Marko Villemson, kes juhtis 9. mail korrakaitseüksust ja tegi teatavaks, et üritus on politsei poolt keelatud. Tema esitas kuu aega pärast võidupüha kaebuse korrakaitseseaduse rikkumise kohta. Ning sellest kaebusest saigi kohtuprotsess alguse. Politseiameti huve esindas kohtus Liisa Miil.

Kohtule esitatud videosalvestised politseiautodelt, mis patrullisid 9. mail 2016. aastal Tallinnas Odra tänava ja Filtri tee piirkonas, tegelikult midagi muud peale nii politsei kui ka inimeste küllaltki rahuliku käitumise ei näidanud.

Allan Hantsom nimetas eilset protsessi omamoodi unikaalseks, kuna menetleti kaebust politsei ebaõiglase otsuse vastu. Kohtuistungi tulemusena otsustas kohtunik Ingrid Kullerkann tühistada Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna vanemuurija Andrus Ööbiku trahviotsuse seoses kuriteokoosseisu puudumisega. Samas keeldus kohtunik rahuldamast taotlust hagejate poolt kantud kohtukulude hüvitamiseks. Sellest hoolimata ei kavatse hagejad seda osa kohtuotsusest edasi kaevata.

„Mulle tänane kohtupäev meeldis. Aga loodan, et sellistele sündmustele mind rohkem enam ei kutsuta. Loodan ka, et politsei siiski õppust võtab, kui mitte teiste, siis vähemalt oma vigadest. Ja ei hakka enam sõelaga vett kandma ega sõrmeotsast süüdistusi välja imema. Ma leian, et kohus tegi õige otsuse, kohtunik oli objektiivne," jagas eile oma muljeid möödunud istungist Alexey Esakov.

Samas märkis Esakov, et kerge rahulolematuse tunne tal siiski hinge jäi, kuna „ametnikke nende hooletute otsuste eest vastutusele ei võetud".

Kostja tunnistajalt politseikapten Marko Villemsonilt ei õnnestunud kohtuotsuse asjus kommentaare saada, kuna ta lahkus kohtusaalist kohe pärast tunnistuste andmist. Kõnealuse otsuse terviktekstiga on võimalik tutvuda kohtu kantseleis alates 15. märtsist.

146
Tagid:
kohtuprotsess, võit, Harju maakohus, PPA, Allan Hantsom, Tallinn
Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (38)