Eesti Rahvusvähemuste Esindajate Koja juht Rafik Grigorjan

Grigorjan kommenteeris skandaali seoses Repsi intervjuuga

138
(Uuendatud 15:59 23.02.2017)
Russofoobia on kujunenud juba haiguseks, mis iga päevaga süveneb, teatas Eesti Rahvusvähemuste Esindajate Koja juht Rafik Grigorjan, kommenteerides skandaali seoses haridusministri Mailis Repsi intervjuuga portaalile Sputnik

TALLINN, 22. veebruar — Sputnik. Аžiotaaž seoses haridus- ja teadusministri Mailis Repsi intervjuuga portaalile Sputnik ei ole sugugi seotud tema väljaütlemistega, küsimus on selles, et minister jagas kommentaare „valele kanalile", leiab Eesti rahvusvähemuste koja esimees Rafik Grigorjan.

Mailis Reps
© Sputnik / Вадим Анцупов

Grigorjani sõnul võivad selle põhjused, et Reps Sputnikule intervjuu andis, olla erinevad ja need ei olegi nii väga olulised. Eesti rahvusvähemuste koja juht juhib tähelepanu „suundumusele eriteenistuste suhtumises struktuuridesse ja isikutesse, kes mõtlevad, kirjutavad ja arutlevad teisiti kui see on soovitatav."

Kui luureteenistused sekkuvad poliitikasse ja püüavad dikteerida riigi võimuorganitele oma tahet poliitika määratlemisel, on see vabadusele ja demokraatiale ohtlik, leiab Grigorjan. „Ei saa lubada, et kaitsepolitsei mõjutaks poliitilisi protsesse ja hirmutaks valitsuse liikmeid, mõjustaks kohtuotsuste vastuvõtmist ja hoiaks rahvast hirmu all," kirjutas Grigorjan oma Facebooki-lehel.

Kaitsepolitsei hoone Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ühtlasi märkis ta, et pärast Repsi intervjuud tõttasid „angažeeritud ajakirjanikud", kes ei pidanud vastu konkurentsile inforuumis, šantaaži teele ja nende tegevus küll lugupidamist ei ärata.

Grigorjan märgib oma sotsiaalvõrgustiku postituses, et Eesti Vabariigi Põhiseadus tagab infovalimise vabaduse, kuid „peaaegu kõik Venemaale kuuluvad meediaväljaanded, TV ja raadio on arvatud propagandistlikeks ja vaenulikeks". 

„Russofoobia on muutunud juba haiguseks, mis iga päevaga süveneb ja haarab ulatuslikke ühiskonnakihte, pärsib ajutegevust, sunnib laveerima ja keerutama, et vältida avalikku hukkamõistu," arvab Grigorjan. Ta märgib, et need inimesed, kes õigustavad totalitaarseid režiime, armastavad osutada sellele, et „aeg on keeruline", „meid ümbritsevad vaenlased" jne.

„Paljud on unustanud, et totalitarismil ei ole üksnes kommunistlik, vaid ka natsi-päritolu, kui teatud rahvused ja rassid kuulutati kõigi ülejäänute suhtes ülimuslikeks, kui hirm surus maha mõistuse ning igasugune teisitimõtlemine oli rängalt karistatav," nentis Grigorjan lõpetuseks.

Reps sattus suure skandaali keskele peale tema intervjuud ajalehele Postimees, kus ta väits, et ta ei ole kunagi jaganud kommentaare portaalile Sputnik Eesti ning on osutunud alatu ajakirjanduse ohvriks. Selsamal päeval avaldas Sputnik tõendid vastupidisest, süüdistades ministrit selges valetamises. Hiljem tunnistas Reps oma eksimust ja vabandas „tekkinud segaduse" pärast. Tema sõnul oli tal „tähelepanu hajevil" ja ta ei teadvustanud endale, et ajakirjanike seas, kellele ta kommentaare jagas, olid ka Sputniku töötajad. Ta kinnitas, et jälgib edaspidi tähelepanelikumalt, millisele väljaandele ta intervjuud annab.

138
Tagid:
intervjuu, russofoobia, skandaal, Rafik Grigorjan, Mailis Reps, Eesti
Teema:
Repsgate (8)