Mupo võib saada õiguse jõudu kasutada ja käerauad appi võtta, illustratiivne foto

Mupo võib saada õiguse jõudu kasutada ja käerauad appi võtta

19
Kui siseministeeriumis valminud eelnõu seaduseks saab, võib munitsipaalpolitsei hakata tõrksate bussijäneste kinnipidamiseks jõudu kasutama, ühtlasi hakkavad Tallinna linnaametnikud avalikku korda rikkuvaid inimesi kainestusmajja viima

TALLINN, 18. veebruar — Sputnik. Piletita bussireisija tabamisel sõltub edasine paljuski reisija heast tahtest. Reeglina näitab ta ametnikule isikut tõendavat dokumenti, alustatakse väärteomenetlust ja rikkuja saab kaasa trahvikviitungi, vahendas BNS viitega rahvusringhäälingule.

Kui rikkuja aga nii abivalmis pole, proovib põgeneda või ei tulegi bussist välja, kutsutakse talle politsei. Tallinna munitsipaalpolitsei juhi Aivar Toompere hinnangul pole see mõistlik, sestap toetab ta ka mõtet anda korrakaitseametnikele õigus jõudu kasutada.

Just vahetut sundi ning käeraudu võivadki omavalitsuste korrakaitseametnikud tulevikus kasutada. Õiguse saamiseks peavad ametnikud läbima vähemalt 170-tunnise koolituse. Need ametnikud, kel koolitus läbitud, saavad ka uutmoodi vormirõivad, et inimesed jõukasutamisõigusega ametnikke juba kaugelt ära tunneksid.

Lisaks käeraudadele saavad omavalitsusametnikud veel terve hulga õigusi. Muu hulgas ka õiguse avalikku korda rikkunud inimest kuni 48 tunniks kinni pidada. Seda juhul, kui inimene ei näita isikut tõendavat dokumenti või on näiteks oht, et ta mingil moel väärteomenetlust takistab.

Eelnõu seletuskirja järgi ongi seadusemuudatuse üks eesmärke politseiressursi mõistlikum kasutamine. Nimelt saaks politsei bussijäneste püüdmisest ja inimeste kainenema vedamisest vabanevat ressurssi kasutada näiteks raskete korruptsioonijuhtumite või inimkaubandusega võitlemiseks, seisab seletuskirjas.

19
Tagid:
käerauad, rikkuja, bussijänes, jõud, eelnõu, MUPO, siseministeerium, Eesti