Newsweeki teatel kogub üks Balti riikidest luureandmeid Trumpi Valge Maja ametnike ja tema äriettevõtte Trump Organization juhtivtöötajate kohta

Eesti ei luura oma liitlaste järele

22
(Uuendatud 15:28 16.02.2017)
Jaanuari keskel levitati USA meedias väiteid, justkui oleks Eesti välisluure jälginud Prahas toimunud kohtumist, millel osalesid USA tulevase presidendi Donald Trumpi esindaja ja Venemaa parlamendisaadik

TALLINN, 16. veebruar — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas ja siseminister Andres Anvelt kinnitasid neljapäeval USA meedia väiteid kommenteerides, et Eesti ei luura oma liitlaste järele.

"Ma kordan uuesti: ei, Eesti ei luura oma liitlaste järele," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil, vahendas BNS.

USA uudisteajakiri Newsweek teatas neljapäeval, et üks Balti riikidest kogub luureandmeid president Donald Trumpi administratsiooni ametnike ja tema äriettevõtte Trump Organization juhtivtöötajate kohta.

"Sellised uudised ei vasta [mitte] mingil määral tõele," rõhutas Ratas, kelle sõnul ta suhtles selles küsimuses veel neljapäeva ennelõunal Eestil luurejuhtidega. "Olen olnud täna ka ühenduses vastavate Eesti ametkondadega, et olla oma sõnades mitte 99 protsenti vaid sada protsenti kindel," märkis peaminister.

"Ma olen täpselt samuti suhelnud täna oma valitsusala julgeolekuasutuse juhiga, kaitsepolitsei juhiga ja oskan ainult kinnitada seda, et Eesti ei luura oma liitlaste järele," lisas siseminister Anvelt.

Siseminister viitas ka USA presidendivahetuse järel maailmas valitsevale ebakindlusele ning Venemaa soovile oma infotegevusega Lääne ühtsust lõhkuda.

"Selge on see, et erinevad mõjutustegevused Eesti suunal käivad idanaabri poolt. Rõhutan veelkord, et paljudele küsimustele saab vastuse lugedes nii teabeameti aastaülevaadet kui ka kaitsepolitsei aastaraamatut. Sealt on näha, et huvi ka igasuguse desinformatsiooni ja libauudiste ellukutsumise vastu on suur," rääkis Anvelt.

Neljapäeval ütles ka riigikogu väliskomisjoni esimeed Marko Mihkelson, et tema hinnangul võib ajakirjas Newsweek avaldatud väide olla sihilik desinformatsioon.

"See uudis Newsweek'ist kõlab vähemalt mulle kui teadlikult levitatud desinformatsioon," kirjutas Mihkelson neljapäeval sotsiaalmeedias.

"Eesmärgiks võib olla umbusalduse tekitamine USA ja Balti riikide luureüldsuse vahel, mille kaugemaks eesmärgiks võib olla väga olulise liitlassuhte murendamiskatse," lisas Mihkelson.

"Kinnitan, et kes iganes seda ka ei plaani, see läbi ei lähe. Eesti ei teosta mingil viisil luuretegevust oma liitlaste suunal," rõhutas riigikogu väliskomisjoni esimees.

22
Tagid:
kaitsepolitsei, newsweek, väliskomisjon, luure, KaPo, valitsus, Riigikogu, Trump, Marko Mihkelson, Andres Anvelt, Jüri Ratas, Eesti, USA