Ida-Viru vallajuhtidele tuli valitsuse otsus suurvallast ootamatult

Ida-Viru vallajuhtidele tuli valitsuse otsus suurvallast ootamatult

72
(Uuendatud 16:52 18.04.2017)
Valitsus otsustas, et teeb ettepaneku ühendada omavahel Toila, Illuka ja Alutaguse vallad, jättes Jõhvi haldusreformist puutumata

TALLINN, 11. veebruar — Sputnik. Valitsuse juures oleva haldusreformi komisjon tegi ettepaneku liita Toila, Kohtla ja Kohtla-Nõmme Jõhviga ning Illuka tulevase Alutaguse vallaga, vahendas BNS viitega ajalehele Põhjarannik.

"See on absurd ja ma ei toeta seda," sõnas Põhjarannikule Mäetaguse volikogu esimees Veljo Kingsep, kes ei osanud veel reedel öelda, mil moel sellele kavale reageeritakse. Ühe võimalusena on laual ka valitsuse vastu kohtusse minek. 

Tudulinna volikogu esimees Andrus Valdre tõdes Põhjarannikule, et oli uudisest kuuldes sõnatu.

Poolsada omavalitsust läheb sundliitmisele, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Huvitav, kes see ajugeenius on, kes selle peale tuli," arutles Valdre, kelle sõnul pole Tudulinnal midagi ühist Toila, Kohtla ja Kohtla-Nõmmega. "Need on linnalised vallad, mis toimivad hoopis teisiti kui meie hõreda asustusega piirkond."

Illuka volikogu esimees Paul Kesküla ütles Põhjarannikule, et nad ei kavatse alla anda oma soovis iseseisvalt edasi tegutseda. "Meie sõdime nagunii edasi, aga nüüd on lihtsalt lisandunud veel üks rahulolematu, sest ilmselt pole Alutaguse vald ka sellise lahendusega nõus."

Kesküla sõnul taotlevad nad valitsuselt erandit ja kui seda ei tule, läheb vald riigi vastu kohtusse.

Riigihalduse minister Mihhail Korb põhjendas Põhjarannikule valitsuse otsust sellega, et tegu on valdadega, mis ei täida 5000 elaniku kriteeriumi, kuid valitsuse eesmärk on moodustada suur ja tugev vald, mis on suuteline lahendama Ida-Virumaale omaseid probleeme.

"Jõhvi on oma olemuselt linnaline omavalitsus ning seetõttu otsustati teha ettepanek moodustada seda ümbritsev, suur maaomavalitsus. Valla keskuse peavad omavalitsused ise kokku leppima," ütles Korb. 

Eelmisel sügisel lõpetas Jõhvi aasta kestnud ühinemisläbirääkimised Toila, Kohtla ja Kohtla-Nõmmega põhjendusel, et see pole Jõhvi huvides ning võib lõppeda Jõhvi liitmisega Kohtla-Järve linnaga.

Kolm valda jätkasid kõnelusi Jõhvita, kuid neil jäi seadusega kehtestatud elanike arvust paarsada puudu. Vallad pöördusid regionaalhalduse ministri Mihhail Korbi poole sooviga, et nad sundliidetaks Jõhviga, kuna viimane on nende omavalitsuste jaoks loogiline keskus.

"Jõhvil on lihtne: ta täidab kriteeriumi, ta ei peagi midagi tegema," ütles Korb mullu pärast valitsusevahetust Põhjarannikule, kuid mainis samas, et loogiline oleks vaadata Jõhvi tulevikku ka Ahtme naabruse perspektiivist.

Valitsus otsustas teha ka ettepaneku vabatahtlikust liitumisest loobunud Lüganuse valla liitmiseks Kiviõli ja Sondaga ning Sillamäe liitmiseks ühisomavalitsuseks Narva-Jõesuu ja Vaivaraga.

Valitsus arutas neljapäevasel istungil eelnõu, mille kohaselt tehakse ühinemisettepanek ja algatatakse haldusüksuse piiride muutmine 26 kohalikule omavalitsusele, kus kus elab alla 5000 elaniku ja kes ei esitanud 1. jaanuariks taotlust ühinemiseks, kirjutas Sputnik Eesti neljapäeval.

Lisaks tehakse eelnõu kohaselt ühinemisettepanek 25 omavalitsusele, kes on esitanud ühinemistaotluse, kuid kus ühinemise tulemusena moodustuvas omavalitsuses elab vähem kui 5000 elanikku.

Eelnõu kohaselt rakendatakse Kihnu, Muhu, Vormsi ja Ruhnu valdade suhtes merelise saarvalla erandit.

Rahandusministeerium peab vastavad ühinemisettepanekud esitama hiljemalt 15. veebruariks omavalitsuste volikogudele arvamuse andmiseks.

72
Tagid:
üllatus, sundliitmine, haldusreform, ettepanek, omavalitsus, valitsus, Jõhvi, Ida-Virumaa, Eesti
Samal teemal
Haldusreformi seadus jääb suures osas jõusse
Omavalitsused taotlevad ühispöördumises haldusreformi peatamist
Riigikohus vaeb haldusreformi seadust
President kuulutas haldusreformi seaduse välja
Haldusreformi seadus sai Riigikogu lõpliku heakskiidu
Riigikogu lõpetas haldusreformi seaduse eelnõu teise lugemise
Riigikogu hääletas läbi 55 haldusreformi seaduse muudatusettepanekut
Nestor: tuleb mõelda haldusreformi parimale teostusele