Angela Merkel ja Taavi Rõivas.

Merkel on rahul Eesti panusega põgenikekriisi lahendamisse

26
(Uuendatud 18:40 24.08.2016)
Septembris toimuva Bratislava tippkohtumise ja Euroopa tulevikuteemade kõrval oli peaminister Rõivase ja liidukantsler Merkeli kolmapäevase kohtumise üks peateema julgeolek.

TALLINN, 24. august — Sputnik. Eestis visiidil viibiv Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on rahul Eesti panusega pagulaskriisi lahendamisel.

"Me oleme kõik sammud Euroopas teineteisega läbi arutanud, see tähendab välispiiride kaitset, siin on Eesti samamoodi nagu Saksamaa panustanud, et väga lühikese ajaga Frontex täiesti uuel viisil tööle panna ja tõeline Euroopa rannavalve luua," ütles Merkel koos peaminister Taavi Rõivasega kolmapäevl antud pressikonverentsil ajakirjanikele, teatas BNS. "Eesti on ikka ja jälle aidanud teisi riike piiride kindlustamisel."

"Me oleme ühisel arvamusel, et võidelda tuleb põgenemise põhjustega, et inimsmugeldajate tegevust tuleb takistada ja oleme seepärast ka ühiselt Euroopa Liidu ja Türgi vahelise leppe nimel töötanud," rääkis Merkel. "Rääkisime ka sellest, et peame sõlmima migratsioonileppeid lisaks Türgile ka teiste riikidega ja ka siin töötame me koos."

"Mis puudutab põgenike vastuvõtmise küsimust, siis olen samuti väga tänulik, et hoolimata väga teravast diskussioonist Eestis Eesti siiski oma täidab Euroopa Liidu ees võetud kohustusi," märkis Merkel "Aga eelkõige peame me koondama tähelepanu sellele, et anda põgenikele kohapeal võimalus toime tulla ajal, mil nad oma kodust eemal on," lisas ta.

Peaminister Taavi Rõivas märkis, et Eesti infotehnoloogiline nutikus ja Saksamaa tööstuslik võimsus tuleb muuta mootoriks, mis annab kogu Euroopa majandusele uue hoo.

„Euroopa Liidritelt oodatakse keskendumist meie tegelikele probleemidele. Kogu Euroopas teevad inimestele muret sõjalised konfliktid Euroopa Liidu lähiümbruses, terrorism, pidurdunud majandus, mitmel pool kasvav tööpuudus ning migratsioon," ütles peaminister Rõivas. „Ajal, kui Euroopa vaevleb kriiside käes ja seisab otsustavate valikute ees, on minu hinnangul vaja just rohkem Saksamaa näoga Euroopat, ja ma kinnitan, et Eesti toetab Saksamaad meie ühistele muredele koos lahenduste leidmisel."

Peaminister Rõivase sõnul on Eesti infotehnoloogilise nutikuse ja Saksamaa tööstusliku võimsuse ühendamine üks võimalik lahendus mitmele probleemile. „Ma loodan, et minu kevadisesest Mesebergi visiidist ja liidukantsler Merkeli tänasest Tallinna külastusest võrsub peagi konkreetne IT valdkonna koostöö Eesti ja Saksamaa vahel," lausus Rõivas. „Eesti IT-ettevõtjad ja eksperdid on väga huvitatud sakslastega koostööst, et leida uusi majandust elavdavaid ning meie inimeste elu lihtsustavaid lahendusi."

Septembris toimuva Bratislava tippkohtumise ja Euroopa tulevikuteemade kõrval oli peaminister Rõivase ja liidukantsler Merkeli kolmapäevase kohtumise üks peateema julgeolek. „Saksamaa pühendumine meie regioonile ja kohaolek siin, on meie jaoks põhjapanevad. Siit algab ka Saksamaa ja Euroopa julgeolek," lisas peaminister.

Samuti rõhutas peaminister Taavi Rõivas, et Euroopa ei tohi unustada Ukrainat ja peab hoidma ühtset positsiooni Venemaa santsioonide osas. „Sõjaline eskalatsioon Ida-Ukrainas ja provokatsioon Krimmis näitavad, et kahetsusväärselt ei ole Venemaa veel valmis konflikti rahumeelselt lahendama. Kuniks Venemaa ei täida Minski leppeid, ei saa me rääkida sanktsioonide leevendamisest," ütles Rõivas.

Kohtumisel toonitas peaminister Rõivas ligi veerand sajandit kestnud Eesti ja Saksamaa suhete tähtsust, mida on raske sõnades mõõta. „Meie arusaam Euroopa tulevikust, julgeoleku tugevdamise vajadusest NATO Ida-tiival ning Venemaa ja Ukraina konfliktist, on väga sarnased," lisas peaminister.

EKRE korraldas Merkeli visiidi ajal Toompeal piketi.

26