Nice rannapromenaadil veoautoga toime pandud terroriakt.

Eksklusiivselt portaalile Sputnik: pealtnägijad Nice terroriaktist

60
Pealtnägijad kirjeldasid portaalile Sputnik Nice's toimunud rünnaku üksikasju, kuidas Bastille vallutamise aastapäeva tähistanud rahvamurdu rammis veoauto

TALLINN, 15. juuli — Sputnik. Kui inimesed Nice Inglise kaldapealsel Bastille vallutamise aastapäeva tähistamise puhul ilutulestikku imetlesid, sõitis rahvamurdu veoauto. Kahe kilomeetri jooksul autot tahtlikult sik-sakitades juhtides ja samal ajal aknast tulistades tappis juht vähemalt 84 inimest, kelle hulgas palju lapsi, vigastatuid on üle 200. Kannatanute hulgas on palju välismaalasi.

Venemaa ja Soome kodakondsusega Natalia Muraja, kes on Nice's elanud viimased pool aastat, rääkis portaalile Sputnik, et oli koos abikaasa ja tütrega tragöödia toimumise kohast 20-30 meetri kaugusel. Kell üheksa õhtul tulid nad Lido randa ja võtsid laua mererannal asuvas restoranis. Sel ajal oli kaldapromenaadil juba nii palju rahvast, et edasiliikumiseks tuli end rahvamurrust suisa läbi suruda.

"Õhkkond oli suurepärane, inimesed olid heas tujus. Grupp mereväeohvitsere meie kõrval tähistas samuti pidupäeva. Õnnitlesime üksteist ja tegime pilti," meenutab Natalia Muraja.

Natalia sõnul algas ilutulestik kella kümne paiku õhtul ja umbes 20-25 minutit hiljem nägid nad, kuidas ülevalt, promenaadilt hakkas neile inimesi lausa pähe sadama: mõni hüppas ise alla, teisi lükati.

"Üleval, kaldateel algas paanika ja me kuulsime tulistamist," rääkis Sputniku vestluskaaslane.

"Kõik restorani külalised tormasid merre. Meie jalad olid vees, kehad kaldal ja me varjasime päid restorani metallist laudadega. Algas paanika, inimesed jooksid karjudes, me ei saanud aru, kus täpselt tulistatakse," meenutas Nice elanik.

Kaldapromenaadil avanes õudne vaatepilt

Muraja ütles, et umbes kümne minuti pärast tulistamine lõppes, kuid rahvas jooksis edasi. Nad läksid tagasi restorani, inimesed olid šokiseisundis: kellelgi tuli haigushoog peale, keegi tardus liikumatuks, kedagi talutati ja kedagi kanti. Mõne aja pärast paluti Natalial ja tema kaaslastel rannast lahkuda ja minna mujale, kuid nad otsustasid minna koju, mis oli Lido rannast umbes 300 meetrit eemal.

"Kui me kaldateele tõusime, avanes õudne vaatepilt. Maas oli tohutu hulk valgete linadega kaetud surnukehi. Seda oli võimatu vaadata ja me jooksime kodu poole," — räägib ta.

Natalia sõbranna sõnul, kes elab sündmuskoha vastas, on juurdepääs kaldateele ka praegu veel tõkestatud ja linadega kaetud surnukehad on ikka veel seal. Sündmuskohal on politsei. Natalia elatanud naaber jalutas sündmuse toimumise ajal samuti kaldateel ja jäi vaid ime läbi ellu — veoauto möödus temast teda riivamata.

"Sel ajal kaldateel viibinud inimesed, olid šokis, nad heitsid kõik käest ja jooksid. Leidsin maast mobiiltelefoni ja andsin selle prantsuse politseinikule, et ta selle omanikule tagastaks," rääkis tragöödia tunnistaja.

Hiljem, kui juurdepääs kaldateele avatakse, kavatsevad Natalia ja tema abikaasa sinna tagasi minna ja lilli viia.

Sündmuskohal oli ka Eesti elanikke

Nice sündmuste pealtnägija Nikita rääkis portaalile Sputnik, et ta on küll Eestist pärit, kuid töötab Nice's velotakso juhina ja sündmuse toimumise hetkel seisis ta kasiino Ruhl juures. Ta rääkis, et saluut algas kell 22:00 ja kestis umbes kümme minutit.

Nikita seisis kasiino juures sellepärast, et rahvamurru tõttu polnud tal lihtsalt võimalik edasi sõita. Pärast ilutulestiku lõppemist hakkas rahvas laiali minema.

"Kuid umbes viie minuti pärast puhkes äkki paanika ja inimesed hakkasi mulle vastu jooksma, oleksid peaaegu mu velotakso kummuli lükanud. Ma ei saanud aru, mis toimub. Siis nägin, kuidas politseinikud tulistama hakkasid ja mul hakkas tõesti hirmus. Helistasin sõbrale, et küsida, mis toimub," räägib Nikita.

Taksojuhi sõnul rääkis sõber talle, et veoauto oleks nad äärepealt alla ajanud.

Nice's Prantsusmaa iseseisvuspäeval toimunud terroriakti tagajärjel hukkus vähemalt 84 inimest, sealhulgas palju lapsi, üle 200 inimese on haavatud, 18 inimest on kriitilises seisus. Kannatanute hulgas on palju välismaalasi.

Meedia teadetel on hukkunute hulgas ka Venemaa kodanik, kelle vanemad lendasid juba Nice'sse, kaks USA kodanikku — isa ja poeg, Armeenia kodanik, kaks kooliõpilast ja õpetaja Saksamaalt.

Välisministeerium palub kõiki praegu Nice's või selle lähistel viibivaid Eesti kodanikke oma Eestis elavate lähedastega ühendust võtta. Kõiki, kellel ei õnnestunud oma Nice's viibivate lähedastega ühendust saada, palutakse pöörduda Eesti välisministeeriumi telefonil 5301 9999 või kirjutada elektronposti aadresssile konsul@mfa.ee.

Eesti rahvas leinab Nice ohvreid

Prantsusmaa Eesti saatkonnahoone juurde ilmusid juba esimesed lilled ja küünlad, mille inimesed on toonud Nice's hukkunud ja vigastatud inimeste kaastunde märgiks.

Цветы у посольства Франции в Таллинне.
© Sputnik / Дмитрий Крамар
Esimesed lilled Tallinnas Prantsusmaa saatkonna juures.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni istungil mälestati Nice's toimunud kohutava tragöödia ohvreid minutilise leinaseisakuga, teatab BNS. Riigikogu liikmed avaldavad seoses Prantsusmaa rahvuspühal rahulike inimeste vastu toime pandud rünnakuga kaastunnet hukkunute lähedastele ja Prantsusmaa rahvale.

"Oma mõtetes oleme me koos prantsuse rahva ja rünnaku läbi kannatanutega. Nice's toimunu kinnitab veel kord, et me peame üheskoos nendele terrorirünnakutele vastu seisma ja rakendama kogu oma jõu nende põhjuste kõrvaldamiseks," öeldakse läkituses.

Rünnak toimus päeval, kui Prantsusmaa tähistas oma rahvuspüha — Bastille vallutamise aastapäeva, mille deviisiks oli: "Vabadus, võrdsus, vendlus."

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe asetäitja Jaak Madisson, kes istungit juhatas, rõhutas veel kord rahvusvahelise koostöö tähtsust terrorismivastases võitluses.

 

 

 

60