Välisminister Marina Kaljurand.

Euroopa Liidu prioriteetideks on kontrolli taastamine välispiiri üle

11
(Uuendatud 11:50 01.04.2016)
Välisminister Marina Kaljurand ütles oma esinemises Tallinnas toimunud konverentsil "Sisserände uued suundumused ning lõimimise väljakutsed Põhja- ja Baltimaades", et Euroopa Liit (EL) on rändekriisi lahendamisel langetanud olulisi otsuseid.

TALLINN, 31. märts — Sputnik. "Ränne on üks tänase päeva olulisematest teemadest nii regionaalselt kui globaalselt — oleme silmitsi Euroopa ühe suurima kriisiga, mis vajab meie täit tähelepanu ja koordineeritud tegutsemist," ütles Kaljurand välisministeeriumi teatel. Välisministri sõnul on EL võtnud vastu olulisi poliitilisi otsuseid kriisi lahendamiseks ning need tuleb võimalikult kiiresti ellu viia, teatas BNS.

"Täna on Euroopa Liidu prioriteetideks kontrolli taastamine välispiiri üle, ebaseadusliku rände peatamine, majandusmigrantide tagasisaatmine ning inimkaubandusega tegeleva kuritegeliku võrgustiku hävitamine," ütles välisminister EL-i väljakutsetest rääkides. "Just nii saame anda turvatunde oma kodanikele ja naasta Schengeni normaalse toimimise juurde," lisas ta.

Kaljuranna sõnul osaleb Eesti oma võimaluste piires aktiivselt lahenduste pakkumisel ja kriisi leevendamisel. Eesti, nagu teised Põhja- ja Baltimaad, annab humanitaar- ja arenguabi, osaleb Frontexi töös ja missioonidel.

Välisminister rõhutas, et oluline on tegeleda kriisi algpõhjustega päritoluriikides. "Eesti on üks neid riike Euroopas, kes ei ole viimastel aastatel vähendanud oma humanitaar- ja arenguabi. Panustame rahvusvaheliste organisatsioonide, eelkõige ÜRO kaudu ning jätkame kahepoolsete projektidega Lähis-Ida regioonis," ütles Kaljurand.

"Täna on meil võimalus ja kohustus aidata neid, kes on põgenenud sõja ja konfliktide tõttu oma kodumaalt, et jääda ellu ning anda endale ja oma peredele võimalus inimväärseks eluks," ütles välisminister. Kaljurand viitas sellele, et 70 aastat tagasi, kui Eestist lahkus kaheksa protsenti elanikkonnast, aitasid eestlasi Rootsi, USA, Kanada, Austraalia ja mitmed teised riigid.

Kahepäevane Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse ja Eesti ametiasutuste korraldatud konverents "Sisserände uued suundumused ning lõimimise väljakutsed Põhja- ja Baltimaades" keskendub sisserände uute trendide ja integratsiooniga seotud väljakutsetele. Avasõnavõttude paneelist võtsid Marina Kaljuranna kõrval osa Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse juht Christer Haglund ja Norra suursaadik Eestis Dagfinn Sørli.

 

11