Eesti lubas võtta kahe aasta jooksul vastu kuni 550 pagulast.

Eesti valib pagulasi

27
(Uuendatud 14:20 22.02.2016)
Politsei- ja piirivalveameti (PPA) sideohvitser Kreekas ja Itaalias avaldas arvamust, et pagulaste ümberpaigutamine Kreekast Eestisse suudetakse käivitada kiiremini kui see on kulgenud Itaaliaga.

TALLINN, 22. veebruar — Sputnik. "Eesti ei ole praeguse seisuga veel ühtki ümberpaigutatavat vastu võtnud, kuid koostöö Kreeka ja Itaaliaga selle nimel jätkub ning loodetavasti suudame Kreekas selle protsessi kiiremini käivitada," ütles sideohvitser Priit Põdra pressiesindaja kaudu.

Põdra saadeti novembri alguses Rooma, ülesandega luua Itaalia ametivõimudega kontaktid, et talle esitatud profiili järgi selgitada, kust on võimalik Eestile sobilikke põgenikke leida, teatab BNS. Kuid veebruari algul suudnud ta samade ülesannetega Kreekasse, kuna Itaaliaga võtsid protseduurid ootamatult kaua aega.

Põdra sõnul on Kreekas sideohvitseril ümberpaigutamise protsessis oluline roll. Eesti on teatanud Kreekale valmidusest põgenikke ümber paigutada ja esimesed ümberpaigutamist ootavate inimeste toimikud on Eestile ka antud. Toimikud sisaldavad vajalikku infot, neile on lisatud taustamaterjalid, mis võimaldavad koguda isiku päritolu ja tausta kohta infot. Eesti kontrollib hoolega meile pakutavate inimeste tausta ning varjupaiga saajate ümberpaigutamine Kreekast Eestisse toimub selliselt, et võimalikud julgeolekuriskid oleks maandatud, rääkis Põdra.

Eelmisel nädalal siseminister Hanno Pevkuri saadetud kirjas Euroopa Komisjoni rändevolinikule Dmitris Avramopoulosele, tuuakse põhjustena, mis on takistanud Eestil seni pagulasi Itaaliast vastu võtmast, välja puudujäägid varjupaigataotlejate toimikutes ning selle, et Eesti esindajail ei võimaldata põgenikega kohtuda.

Eesti lubas sügisel Euroopa Liidu pagulaste ümberjagamise programmi raames võtta kahe aasta jooksul Itaaliast ja Kreekast vastu kuni 550 sinna saabunud pagulast. Seni ei ole Eestisse ühtegi pagulast selle kava raames ümber paigutatud. Samas on ümberpaigutamine kulgenud väga aeglaselt ka teiste riikide puhul.

 

27