Kõige mõjukam EL liidritest Saksa kantsler Angela Merkel ja vähem mõjukate hulgast Eesti peaminister Taavi Rõivas.

Peaminister Taavi Rõivas sõidab Brüsselisse

7
(Uuendatud 13:46 18.02.2016)
Rahvusvaheline poliitikaväljaanne Politico paigutas oma analüüsis Eesti nende riikide hulka, kellel on neljapäeval algava Euroopa Liidu ülemkogu kahes põhiküsimuses kõige vähem mõju.

TALLINN, 18. veebruar — Sputnik. Peaminister Taavi Rõivas osaleb neljapäeval Euroopa Ülemkogul Brüsselis. Euroopa Liidu liidrid kogunevad täna õhtul Brüsselisse, et leppida kahepäevase ülemkogu käigus kokku Ühendkuningriigile tehtavates järeleandmistes ning arutada rändekriisiga toimetulekut, teatas valitsuse pressibüroo.

Mõlemas teemas hindab Politico Eesti peaministri koos Läti, Luksemburgi, Küprose, Leedu, Bulgaaria ja Rumeenia liidriga kõige vähem mõjukate hulka.

Eesti alaline esindaja ELi juures, suursaadik Matti Maasikas ütles Postimehele, et artiklis välja toodud hinnangud on subjektiivsed. «Ilmselt on mõju siin püütud hinnata positsioonide konfliktsuse järgi,» lausus Maasikas.

Maasikase sõnul on Ühendkuningriigi kokkuleppe teemal Eesti ja UK vahel toimunud tihedad kontaktid, sealhulgas peaministrite tasandil. «Eesti valitsus saab toetada Ülemkogu eesistuja Donald Tuski pakutud kokkulepet. Eesti ei pea vajalikuks selles küsimuses konfliktset positsiooni võtta, see on olnud meie taktikaline valik. Seda enam, et Eestile olulistes küsimustes nagu inimeste vaba liikumine ja euroala, vastab Tuski pakutu meie huvidele,» rääkis Maasikas.

Politico paigutab kõige mõjukamateks Saksa kantsleri Angela Merkeli, Briti peaministri David Cameroni ning ka Itaalia peaministri Matteo Renzi.

Migratsiooniteema mõjukuse teljel saavad maksimaalselt tugeva paigutuse Kreeka peaminister ning ka tema Ungari kolleeg. Oma senise tegevusega kogutud moraalse kapitali tõttu hinnatakse migratsiooniteemadel mõjukateks ka Rootsi, Austria, Slovakkia ja Sloveenia valitsusjuhte, suhteliselt tugevaks ka Tšehhit, Horvaatiat ja Maltat.

Kaugelt tugevamalt kui nende riikide suurus võimaldaks esinevad mõlemas teemas Taani ja Holland, märgib Politico. Taani puhul saab seda paljuski põhjendada brittidele sarnase, erandeid sisaldava liikmesusega Euroopa Liidus ja jõuliste avaldustega rände teemadel, Hollandi puhul aitavad kaasa tema eesistuja positsioon, head suhted Londoniga ning aktiivsus rändekriisile lahenduste pakkumisel.

Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise ehk Brexiti ärahoidmiseks ettevalmistatava kokkuleppe teemadel peetakse üheks kõige mõjukamaks Poola peaministrit Beata Szydlot, aga ka Prantsusmaad, kuigi president Francois Hollande'il on oma riigi suurust arvestades märksa nõrgem positsioon. Brittide võimaliku lahkumise ärahoidmisel nähakse suuremat huvi ja mõju ka Hispaanial, Portugalil ja Iirimaal.

Euroopa Liidu ülemkogus on lisaks Brexitile ja rände teemale päevakavas ka Euroopa majandus ning arvatakse, et liidrid arutavad ka Süüria kodusõjaga seonduvat.

 

 

7