Peaminister Taavi Rõivas

Majanduskasvu aeglustumine kaotab töökohti

23
(Uuendatud 16:05 17.02.2016)
Riigikogu opositsioon: hetkel on täiesti ebaselge, mida kavatseb valitsus ette võtta, et aidata kaasa tasuvate töökohtade loomisele üle Eesti

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik. Riigikogu opositsioonifraktsioonid esitasid peaministrile ühise arupärimise, milles nõuavad hiljuti avalikuks tulnud suurkoondamiste valguses selgitust valitsuse tegevusplaanide kohta.

Täna Riigikogu infotunnis vastas peaminister Taavi Rõivas Krista Aru esitatud küsimusele tööhõive kohta.

Rõivase sõnul on valitsusel plaan, mida teha, kui tööpuudus ühes või teises sektoris peaks suurenema. „See plaan on pikaajaline ja seda plaani veab peamiselt töötukassa," ütles Rõivas.

„Ainuüksi Harjumaal on meil sel aastal võimalik töötukassa vahenditest inimeste aitamiseks investeerida 10 miljonit eurot, Ida-Virumaal 7 miljonit eurot ja Eesti peale kokku 32 miljonit. See on suur summa, mille eest on võimalik palju inimesi tööle aidata," märkis Rõivas.

Ta lisas, et kõige olulisemad muudatused, mis majanduses toimuvad, on liikumine kõrgema lisandväärtuse suunas, järjest enam allhankelt oma toodangule, ka sellele, et Eesti ettevõtted on need, kes tellivad toodangut välisriikidest.

Rõivas ütles, et riigi tööstuspoliitika dokumendi koostamine on lõpusirgel, ettevõtlusminister toob selle lähinädalatel kindlasti ka valitsuse ette. Seal on mitmed ideed, kuidas saaks aidata konkreetsetel eksportivatel ettevõtetel Eestis investeerida. Riigi ülesanne on luua võimalikult hea investeerimiskeskkond.

Kuid riigikoguopositsioon arvab, et peaminister Taavi Rõivase avaldused, et Eesti majanduse vundament on tugev ja haavatavus vähenenud, kõlab PKC Eesti ja Viru Keemia Grupi planeeritavate suurkoondamiste valguses tõeliselt õõnsana.

Kadri Simson: Me vajame tõsiseid reforme ning valitsust, kes oleks võimeline neid tegema.

"Peaminister võib ju väita, et üle Eesti on 9000 vaba ametikohta, kuid seesugune vaade on justkui ääremaastumise heakskiitmine, sest tööle saamise nimel peab inimene oma kodupiirkonnast lahkuma," sõnas Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson pressiteate vahendusel.

Vabaerakonna fraktsiooni esimehe Andres Herkeli sõnul on olukord ärev, vaadates nii 2015. aasta neljanda kvartali majandustulemusi ning ka majanduskasvu prognooside alandamist. „Eksperdid räägivad Eesti majanduse struktuuri muutumisest, mille tagajärjel kaob Eestis veel sadu lihtsamaid töökohti. Hetkel on täiesti ebaselge, mida kavatseb valitsus ette võtta, et aidata kaasa tasuvate töökohtade loomisele üle Eesti," ütles Herkel pressiteates.

Lisaks eelpool mainitud teemadele soovivad arupärijad peaministrilt kuulda vastuseid ka küsimustele, mis puudutavad töötukassa tegevust suurkoondamiste valguses ja Eesti maksukeskkonna potentsiaalset muutmist.

23