Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna

Eesti valib õigeid pagulasi

38
(Uuendatud 16:09 15.02.2016)
Lähimal ajal peab Eesti vastu võtma esimesed pagulased, kuid riik ei ole siiamaani teinud selget otsust kandidaatide kohta. Kahe aasta jooksul on riik sunnitud varjupaika andma 550 migrandile.

TALLINN, 11. veebruar — Sputnik. Nagu rääkis sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna, on Eesti riik valinud konservatiivse lähenemise. Eestil tuleb vastu võtta vaid 550 inimest ja ta tahab välja valida sellised, kelle kohta on ka midagi teada.

Eestisse saabuvad peamiselt need migrandid, kes praegu asuvad Kreeka ja Itaalia territooriumil. Nendes riikides töötavad Eesti Vabariigi esindajad, kelle hulgas on Siseministeeriumi, Kaitsepolitsei ja sotsiaalsfääri esindajad. Eesti tahab ministri sõnul kohe vastu võtta tervikperekonnad, et edaspidi vältida arvukate perekonnaliikmete juurdevoolu ja muid ebameeldivaid üllatusi.

„Me ei kavatse järgida teiste riikide eeskuju ega kõigepealt tuua inimesi oma territooriumile ja alles siis hakata kontrollima nende isikut ja minevikku. Immigrantide valikul tehakse tõsist tööd kohapeal, enne kui nad meie riiki saabuvad," märkis Tsahkna.

Minister ütles, et Eestisse saabuvatel pagulastel ei saa olema mingeid erilisi privileege. „Kuigi levivad müüdid, nagu hakkaksid nad saama tohutuid toetusi, ei vasta see tegelikkusele," rahustas ta avalikkust.

Tema sõnul peab riik vaid aitama saabunutel uues riigis kohaneda: aitama töö leidmisel, tagama arstliku läbivaatuse, riigikeele õpetamise ja tõlgiteenuse.

Euroopa Liit eraldab iga migrandi kohta 6000 euro suuruse ühekordse toetuse. Kuid need vahendid jäävad Eesti riigi käsutusse, kes otsustab, kuidas neid kasutada.

Migrantidele antakse elamisluba üheks aastaks ja seda hakatakse pikendama, et politsei saaks migrante kontrollida. Kui elamisluba mingil põhjusel ei pikendata, siis saadetakse migrant tagasi sellesse riiki, kust ta Eestisse tuli.

Oluline on eristada pagulasi ja illegaalseid immigrante

Kõige rohkem pagulasi saabub Süüriast, Afganistanist, Sudaanist, Liibanonist ja Somaaliast. Kuid on ka neid, kes põgenevad parema elu otsingul. Suurem osa nendest on pärit Põhja-Aafrikast. Nende eesmärk on jõuda majanduslikult arenenud riikidesse, sellistesse nagu Saksamaa ja Rootsi.

Ametlikel andmetel on tänase seisuga oma kodudest lahkunud üle 60 miljoni inimese. Enamik neist asuvad väljaspool Euroopa Liitu paiknevates põgenikelaagrites, Euroopasse on jõudnud umbes 1,3 miljonit inimest. Liibüa, Jordaania ja Türgi on riigid, kes on vastu võtnud kõige rohkem pagulasi, kuid oma vaesuse tõttu on neil tohutu pagulaste massiga raske hakkama saada ja pagulased liiguvad edasi Euroopasse.

38