Darwini riiklik looduskaitseala

Maailma kõrgeim mänd kasvab Eestis

18
(Uuendatud 14:52 09.02.2016)
Põlvamaal kasvav mänd on 46,6 meetrit kõrge ning ületab senist maailma kõrgeimat harilikku mändi Poolas 1,3 meetriga, teatas Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) BNS-ile. Nagu kinnitavad äsjased maaülikooli teadlaste mõõtmised, on puu vanus vähemalt 214 aastat.

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. Põlvamaal Veriora vallas kasvav Eesti kõrgeim mänd osutus ühtlasi ka teadaolevalt kõrgeimaks hariliku männi ehk Pinus sylvestrise esindajaks kogu maailmas.

RMK metsakasvataja Kaarel Tiganiku sõnul mõõdeti maailma kõrgeim mänd möödunud aasta lõpus üle pooljuhuslikult, sest algselt uuriti tema palvel hoopis männi kõrval kasvavat kuuske. "Kui sai selgeks, et kuuse näol olime leidnud uue Eesti rekordpuu kõrgusega 48,6 meetrit, asusid maaülikooli teadlased üle mõõtma ka tema kõrval kasvanud mände," selgitas Tiganik, kuidas Eesti sai endale ühe päevaga nii uue kõrgeima männi kui ka kuuse. Kuuse vanuseks määrasid maaülikooli teadlased vähemalt 202 aastat.

See, et Ootsipalu orus kasvav mänd on lausa maailma kõrgeim, selgus hiljem, kui Eesti kõrgeimate puudega hästi kursis olev loodusteadlane Hendrik Relve kandis rekordpuu rahvusvahelisse kõrgete puude andmebaasi Monumentaltrees.com.

Erinevaid männiliike kasvab maailmas üle saja, Põlvamaal Ootsipalu orus kasvab neist harilik mänd ehk Pinus sylvestris. See puuliik levib just Euroopas. Eestis on harilik mänd ainus looduslik männiliik ja ühtlasi ka levinuim puu Eesti metsades.

Üheks põhjuseks, miks Põlvamaal kasvab ühe koha peal nii mitu rekordpuud, peavad metsamehed ja teadlased seda, et puud asuvad kausjal pinnal, osalt kalde peal, osalt lohus. See pakub looduslikku kaitset tugevate tormide ja tuulte eest ning tagab sademevee ja toitainete valgumise lohu põhja, varustades puid piisava vee ja toitainetega. Hendrik Relve on piirkonna puud ristinud Ootsipalu oru hiiglasteks.

Eesti kõrgeim mänd ja kuusk kasvavad riigimetsamaal ning on võetud erilise hoole alla.

 

18