Parempoolsed korraldavad Kohtla-Järvel piketid eestikeelse hariduse kaitseks

Parempoolsed korraldavad Kohtla-Järvel piketid eestikeelse hariduse "kaitseks"

105
(Uuendatud 10:21 22.02.2019)
Ametivõimude kavandatud eestikeelse gümnaasiumi sulgemine ja kakskeelse riigigümnaasiumi avamine Kohtla-Järvel andis Eesti parempoolsetele võimaluse end juba eelhääletuse ajal veel kord valijatele näidata.

TALLINN, 22. veebruar - Sputnik. Koguni kaks rahvuslikult meelestatud erakonda korraldavad valdavalt venekeelsel Kohtla-Järvel teineteisest sõltumatud piketid eestikeelse hariduse "kaitseks".

Vene lipp Kohtla-Järvel: kuidas Eestis libauudiseid levitatakse >>

Reedel, 22. veebruaril korraldavad Vabaerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aktivistid protestiaktsioonid Haridus- ja teadusministeeriumi kavatsuse vastu sulgeda Kohtla-Järvel eestikeelne ja avada kakskeelne riigigümnaasium.

Vabaerakond jõudis konservatiividest ette

Täpselt keskpäeval alustavad vabaerakondlased oma piketiga Kohtla-Järve Keskväljakul. Samal ajal toimub Vabaerakonna protestimeeleavaldus ka Tartus.

Vabaerakondlased leiavad, et planeeritud Järve gümnaasiumi sulgemine ja Kohtla-Järvel kakskeelse riigigümnaasiumi avamine, kus õppetöö toimub keelevahekorra 100/0 asemel 60/40 süsteemis, sunnib eestikeelseid noori Ida-Virumaalt lahkuma.

"Kui Haridus- ja teadusministeeriumi eesmärk on Ida-Virumaale jätta vaid kaks väikest eestikeelset gümnaasiumi Toilas ja Iisakul, siis eestikeelne gümnaasiumiharidus Ida-Virumaal marginaliseerub ja eestlased tunnetavad end seal järjest enam võõrkehana," öeldakse Vabaerakonna võrgulehel.

"Eestis on seega terve regioon, kust tõrjutakse välja eestikeelne haridus ja sellega koos alandatakse eestlaste eneseväärikust ja elutaset regioonis. Haridus- ja teadusministeerium oma otsusega on asunud jõuliselt nihutama Eesti Vabariigi riigipiiri. Vabaerakond taunib kategooriliselt seda otsust," seisab teates.

EKRE-le meeldib kolmainsus

Tund aega hiljem algab EKRE protestimeeleavaldus eesti õppekeelega Järve gümnaasiumi lähedal. Erinevalt Vabaerakonnast korraldavad rahvuskonservatiivid piketid lisaks Kohtla-Järvele ja Tartule ka Tallinnas Tõnismäe tänaval Haridus- ja teadusministeeriumi esinduse vastas.

Üks EKRE meeleavalduse korraldajatest Evelin Poolamets märkis, et 2019. aasta on kuulutatud eesti keele aastaks. "2019. aasta on kuulutatud eesti keele aastaks. Ometi näeme, kuidas Keskerakonna eestvedamisel kavatseb Eesti riik Ida-Virumaal taanduda", tsiteeritakse Poolametsa ürituse lehel sotsiaalvõrgustikus.

Pikett on registreeritud Politsei- ja piirivalveametis, kuid Poolamets märkis, et vaatamata sellele on politsei mures ja vihjas võimalikele ohtudele, mida varem ei olnud. Nii rõhutatakse, et "ürituse korraldaja peab selle kohe lõpetama, kui rahvakogunemine põhjustab olulise või kõrgendatud ohu," teatab portaal Uued uudised.

Lavrov: poliitika vene keele suhtes Eestit ei kaunista >>

Poolametsa arvates võib oht tekkida mitte ainult piketil, vaid ka kakskeelses koolis, kus hakkavad koos õppima nii vene kui ka eesti lapsed. Poolametsa sõnul, ütlevad vanemad, et nad lähevad pigem Ida-Virumaalt ära, kui panevad oma lapsed segakooli, sest sellises koolis on kaklused rahvuslikul pinnal väga levinud nähtus.

"Nii viib Keskerakond oma venestamispoliitikat alguses läbi Kohtla-Järvel, seejärel kogu Eestis, seda ei saa lubada," ütles Poolamets. 

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

EKRE esindajad on varem teatanud, et eestikeelse hariduse hävitamine piirkonnas võimaldab naaberriigil selle piirkonna hõlpsasti hõivata.

Valitsus "heitis" probleemi lahendamise järeltulija õlule

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 13. veebruaril 2019 teatas haridus- ja teadusminister Mailis Reps (Keskerakond), et otsus Kohtla-Järve riigigümnaasiumi õppetöö toimumisest kahes keeles on tingitud Ida-Virumaa kogukonna mittevalmisolekust üleminekuks eestikeelsele keskhariduse omandamisele.

Samas ei tähenda see ministri sõnul loobumist kaugemast eesmärgist – üleminekust täielikult eestikeelsele gümnaasiumiharidusele.

Juba alanud eel- ja elektroonilise hääletamise perioodil otsustas Keskerakonnast, Isamaast ja Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast koosnev valitsuskoalitsioon neljapäeval, 21. veebruaril toimunud istungil riske mitte võtta ja jättis Kohtla-Järve tulevase riigigümnaasiumi õppekeele otsustamise uuele, pärast 3. märtsil toimuvaid parlamendivalimisi moodustatavale valitsusele.

105
Tagid:
poliitika, gümnaasium, vene keel, Ida-Virumaa, Kohtla-Järve
Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Samal teemal
Ühendus Vene Kool Eestis käis haridusministeeriumis
Blintsova: eurooplased ahmisid õhku, saades teada vene koolide sulgemisest Baltimaades
Riias tulid vene koolide kaitseks tänavale tuhanded inimesed
Rafik Grigorjan: vene koolide küsimuses on murdepunkt juba ammu möödas