1918. aasta Eesti keele õigekirjutuse-sõnaraamat ja Eesti õigekeelsussõnaraamatu ÕS 2018

Pärnu Linnavalitsus kingib linna koolidele ja lasteaedadele õigekeelsussõnaraamatu

27
(Uuendatud 14:24 15.01.2019)
Haridus- ja Teadusministeerium kuulutas 2019. aasta eesti keele aastaks. Emakeeleaastal kingib linnavalitsus kõikidele munitsipaalüldhariduskoolidele, -huvikoolidele ja –lasteaedadele uue "Eesti õigekeelsussõnaraamatu ÕS 2018".

TALLINN, 15. jaanuar — Sputnik. Eesti keelest kui riigikeelest räägiti esimest korda 4. juunil 1919. aastal vastuvõetud eelkonstitutsioonilises aktis "Eesti Vabariigi valitsemise ajutine kord". Eesti keele ametlik riigikeele staatus kinnitati 1920. aastal Eesti Vabariigi esimeses põhiseaduses, edastas Pärnu Linnavalitsuse pressiteenistus.

"Pärnus tähistatakse emakeeleaastat erinevate sündmuste ja tegevustega, igas kuus on planeeritud mõni konkurss, võistlus või olümpiaad, et tähtsustada ja väärtustada eesti keelt riigikeelena," rääkis linnavalitsuse üldhariduse peaspetsialist Virve Laube.

2019. aastal tähistatakse saja aasta möödumist ka esimese õigekeelsussõnaraamatu "Eesti keele õigekirjutuse-sõnaraamatu" ilmumisest. Saja aasta jooksul on Eestis välja antud kokku kaksteist õiguskeelsussõnaraamatut. Kolmeteistkümnendat numbrit kannab uus "Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2018", mis on kirjakeele normi aluseks alates 1. jaanuarist 2019.

"Õigekeelsussõnaraamatu 100 aasta juubeli tähistamiseks kingib linn kõikidele munitsipaalüldhariduskoolidele, -huvikoolidele ja –lasteaedadele uue "Eesti õigekeelsussõnaraamatu ÕS 2018"," lisas Laube.

Haridus- ja Teadusministeerium kuulutas 2019. aasta eesti keele aastaks, et arvukate sündmuste ja tegevustega väärtustada eesti keelt ning tähistada eesti keele seadustamist riigikeelena sada aastat tagasi.

Eesti hariduse edulugu pälvis Stanfordis palju vastukaja>>

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps märkis, et keel on meie ühine väärtus ja põhiosa Eesti identiteedist, edastas Haridus- ja Teadusministeerium.
"Eesti keele, kultuuri ja omariikluse kestlikkuseks tuleb meil endil tööd teha ja vaeva näha. Hea keelekasutusega saab igaüks anda panuse eesti keele säilimiseks ja arenguks. Soovin kõigile selget ja arenevat keelekasutust ning head eesti keele aastat 2019."

Eesti keele aasta tegevused ja sündmused toimuvad terve aasta, igas kuus on mõni keskne sündmus. Jaanuar on kirjanduse kuu, veebruar keeletoimetamise ja selge keele kuu, märts emakeelekuu, aprill eesti keeleteaduse kuu, mai terminoloogia ja oskuskeele kuu ning juuni keele staatuse ja maine kuu. Juuli on laulupeokuu, august rahvuskaaslaste kuu, september keeleõppe ja tõlkijate kuu, oktoober lugemise ja mängukuu, november eestikeelse teaduse ja keeletehnoloogia kuu ning detsember eestikeelse hariduse kuu.

Soomlased pole rahul asutuste uute ingliskeelsete nimedega>>

Mitmed ettevõtmised kestavad terve aasta vältel.

Emakeele Selts koostöös kohalike omavalitsustega korraldab Eesti maakondades kümme keelepäeva, kus tutvustatakse eesti keele riigikeeleks kujunemist ja riigikeele rolli kõigile huvilistele.

 Möödunud aasta jooksul sai Eesti kodakondsuse 731 inimest
© Sputnik / Вадим Анцупов

Raadio 4 vahendusel toimuvad eesti keele kursused mitte-eestlastele, kokku 50 saadet, mida saab ka järelkuulata. Eesti Keele Instituut valmistab ja ETV näitab uusi keelekildusid, mis tutvustavad keeletööstust ja erialasid.

Tasuta eesti keele kursustele on end kirja pannud üle 400 inimese>>

Rahvusringhääling käivitab intervjuude sarja tuntud inimestega, kus nad räägivad oma suhetest eesti keelega ja eesti keele olulisusest.

Lisaks korraldab Rahvusringhääling kampaania, millega teadvustatakse kaunist emakeelt kõige ilusama sõna otsimisega. Saatejuhid ja ajakirjanikud kutsuvad kogu Eesti rahvast üles jagama nende jaoks kõige ilusamaid sõnu, ettevõtmine kulmineerub rahvahääletusega.

EV 100 ürituste sarja jätkab "Hakkame sõnu sättima", mis on terminitööd tutvustav, terminiloomesse kaasav ja eestikeelsete terminite olemasolu tähtsustav tegevuste sari.

27