Спутник ESTCube1

Eestlaste järgmine satelliit TTÜ100 jõuab Maa orbiidile juba järgmisel aastal

28
(Uuendatud 11:06 23.09.2017)
Neli aastat on Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) innovatsiooni- ja ettevõtluskeskususes Mektoryi arendatud satelliiti TTÜ100, mis peaks seniste plaanide kohaselt Maa orbiidile jõudma juba tuleval aastal

TALLINN, 22. september — Sputnik. TTÜ Mektory satelliidiprogrammi juhib Rauno Gordon, kelle sõnul on satelliidi ehitamine tudengitele suurepärane õppemissioon, mis annab teadmisi tarkvara, mehaanika, elektroonika ja projektijuhtimise valdkonnas, vahendab Tallinna Tehnika Ülikool.

Programmijuhi sõnul on läbi aastate projektiga tutvunud väga paljud inimesed ning mitme jaoks on see ka liialt keeruliseks osutunud.

"Nelja aasta jooksul on satelliidi kallal töötanud sadu inimesi. Enamus neist on olnud tudengid, kuid on olnud ka neid, kes on õpingud juba lõpetanud," sõnas Gordon.

Orbiidile jõudes on TTÜ100-l mitu eesmärki, näiteks on plaanis Maad pildistada ja edastada kõrgsageduslikku sidet. Gordoni sõnul on piltide edastamiseks vaja sidesüsteem tööle saada. Üks pilt on 100 km lai ehk resolutsioon ei ole väga kõrge, tänaval jalutavaid inimesi ei suuda piltidelt eristada, aga majad peaksid olema näha.

TTÜ100 abil on võimalik kaardistada kogu maakera. Piltidele üritatakse jäädvustada erilisi hetki, näiteks vulkaanide purskamisi, jää tulekut ja muid looduslikke nähtusi.

"Satelliidi ülelennuajal, mis kestab 10 minutit, on võimalik vastu võtta kaks kuni kolm pilti. Kui piltide edastamisel tuleb mõni probleem, siis saab edastust järgmise ülelennu ajal jätkata. Tegu on esimese korraga, mil TTÜ tudengid saadavad satelliidi kosmosesse," seletas projekti juht.

"Pildistamisest olulisem on teaduskatse, millega uurime mikroprotsessorite veakindlust. Kerges radiatsiooni keskkonnas on meil spetsiifiline kiip, millega saame vaadata, millised protsessorid on parema veakindlusega," ütles Gordon.

Orbiidile saatmine läheb hinnanguliselt maksma 100 000 eurot.

Projekti suurimaks rahastajaks on ülikool ise, kuid on leitud ka mõned sponsorid. Gordoni väitel on nad mõelnud ka ühisrahastuse peale, kuid hetkel ei ole selle kasuks ühtegi otsust langetatud. TTÜ100 oleks ülikooli enda tehnoloogiaplatvorm, mille peal nad saaksid ülikoolis väljatöötatud asju orbiidil testida.

Koos TTÜ100 satelliidiga saadetakse kosmosesse digitaalsel kujul Peep Sarapiku laul "Ta lendab mesipuu poole". Kuna vaakumis helilained ei levi, siis laulu kosmoses kuulata ei ole võimalik, kuid selle tarbeks on TTÜ-l kavas ehitada koolidesse üle Eesti satelliitside vastuvõtjad, kust saaks laul kinni püüda ning taasesitada.

Laulu lennutamine kosmosesse on Eesti satelliitide kingitus Eesti rahvale EV100 programmi raames, milles osaleb ka EstCube 2.

28
Tagid:
satelliit, EstCube, TTÜ, kosmos