Balti peaministrid Jüri Ratas, Krišjanis Karinš ja  Saulius Skvernelis

Baltimaade peaministrid toetavad Rail Balticu aktiivset arendamist

(Uuendatud 16:50 07.12.2019)
Balti riikide peaministrid leppisid Balti Ministrite Nõukogu ametlikul istungil Riias kokku, et nad hakkavad regulaarselt jälgima projekti Rail Baltic käiku, et see saaks aktiivselt areneda ja rahvusvahelised raudteed oleksid ELi järgmiseks eelarveperioodiks valmis.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. Eesti, Läti ja Leedu peaministrid (Jüri Ratas, Krišjānis Kariņš ja Saulius Skvernelis) leppisid reedel, 6. detsembril, kolmepoolsel kohtumisel kokku, et hakkavad isiklikult kontrollima Euroopa rööpmelaiusega raudtee Rail Baltic projekti arengut.

"Tänasel kohtumisel saime üheskoos Euroopa Komisjoni ja RB Rail AS esindajatega kinnitada, et Rail Baltica jääb meile kõigile väga tähtsaks projektiks, mille nimel oleme valmis lahkarvamusi ja murekohti ületama," edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo peaminister Jüri Ratase sõnu.

"Meie ühine soov on võimalikult kiiresti edasi liikuda ja alustada ehitustegevusega. Seetõttu said kolme riigi transpordiministrid järgmiseks kohtumiseks veebruaris ülesandeks parandada ühist juhtimist ja luua usaldus projekti edukamaks ja kiiremaks elluviimiseks. Tugevdame kindlasti ka poliitilist juhtimist," lisas Ratas. 

Tema sõnul sõnul hakkavad transpordi valdkonna eest vastutavad ministrid andma pidevaid ülevaateid projekti arengutest kolme Balti riigi peaministrile. 

Peaminister ütles samuti, et Balti riikide elektrisüsteemi sünkroniseerimisprojekti rakendamine kulgeb hästi. "Nüüd on oluline tagada, et sünkroniseerimisprojekt oleks ka uue Euroopa Komisjoni ja parlamendi jaoks suure poliitilise tähtsuse ning oleks tagatud vajalik Euroopa ühendamise rahastu kaasfinantseerimine," sõnas Ratas.

Peaministrid tervitasid ka ühtse gaasituru loomisel saavutatud progressi, mille oluliseks verstapostiks on Balticconnectori kasutuselevõtmine 11. detsembril.

Sputnik Eesti on kirjutanud varem, et Eesti võtab järgmisel aastal Lätilt üle Balti Ministrite Nõukogu juhtimise. Pärast kaheaastast vaheaega saab Eesti taas kolme Balti riigi rahvasaadikuid ühendava Balti Assamblee (BA) eesistujaks. Eesistumise teatepulga võtab Tallinn vastu Riialt.

29. novembril toimunud 38. Balti Assamblee ja 25. Balti Nõukogu istungil kuulati Läti eesistumise aruannet ja arutati Rail Baltic projekti, energiaturu arendamise, vesiniku perspektiivi ning Balti kõrghariduse teemadel. Võeti vastu BA resolutsioon ja 38. istungjärgu lõppdokument ning allkirjastati Balti Nõukogu ühisavaldus.

Флаги Эстонии, Латвии и Литвы
© Фото : Stenbocki maja
Balti riikide lipud

Balti Assamblee on Eesti, Läti ja Leedu parlamentide koostööd edendav rahvusvaheline organisatsioon, mis asutati 1991. aasta 8. novembril Tallinnas. Eestit esindab assamblees 12-liikmeline Riigikogu delegatsioon. Viimati oli Eesti Balti Assamblee eesistujariik 2017. aastal.

Lugege liskaks: 

Tagid:
BRELL, Rail Baltic, Jüri Ratas, Balti riigid