Swedbank: Eesti investeerib liiga vähe teadus- ja arendustegevusse, illustreeriv foto

Swedbank: Eesti investeerib liiga vähe teadus- ja arendustegevusse

(Uuendatud 11:33 06.12.2019)
Et teadus- ja arendustegevust märgatavalt aktiveerida, tuleb Eestil kulutada sellele 2,4 korda rohkem kui praegu, aga see jääb kättesaamatuks, tunnistasid Swedbanki eksperdid.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Teadus- ja arendustegevuse intensiivsus on Eestis kaugel püstitatud eesmärkidest, enamik eraldatud rahast kulub töötajatele palkade maksmiseks. Sellest on juttu uuringus, mille on teinud Rootsi panganduskontserni Swedbank Eesti tütarettevõte nii oma andmete kui ka mitmesuguste ettevõtete ja asutuste esindajate küsitluse põhjal.

2018. aastal kulutati Eestis teadus- ja arendustegevusele ligi 366 miljonit eurot. Riikliku sektori osakaal teadus- ja arendustegevuse kogukuludes oli 11%, kõrgharidussektori osakaal 45% ja ettevõtlussektori oma 42%. Kokku kasvasid kulutused teadus- ja arendustegevusele viiendiku võrra.

Teadus- ja arenduskulutuste tugev kasv 2018. aastal oli seotud suurte summade saabumisega mitmesugustest Eesti ja Euroopa Liidu tõukefondidest, kusjuures kõrgharidussektor panustas sellesse kasvu ligi 70%.

Teadusuuringuteks on raha ikkagi ebapiisavalt

Vaatamata teadus- ja arenduskulutuste tugevale kasvule on nende osakaal Eesti SKTst (1,4%) ikka veel palju väiksem 2020. aastaks püstitatud eesmärgist (3%).

Planeeritud näitaja saavutamiseks tuleb teadus- ja arenduskulutused tõsta 880 miljoni euroni ehk suurendada neid kahe aastaga 2,4 korda, mis Swedbanki ekspertide arvates jääb kättesaamatuks.

Eriti rahutuks teeb asjaolu, et investeeringute osakaal teadus- ja arendustegevuses oli ainult 14% ja üle poole kõigist teadus- ja arenduskulutustest moodustasid tööjõukulud.

Teadus- ja arendustegevuse ebapiisavas arengus on oma rolli mänginud ettevõtlussektor ehk erasektor. Ettevõtjad kulutasid teadus- ja arendustegevusele 2018. aastal kõigest 0,6% Eesti SKTst.

Seejuures on üha ilmsem selliste kulude ebaühtlane jaotumine tegevusalade lõikes: lõviosa kulutustest tehakse info- ja sidetehnoloogia alal, eelkõige programmeerimises.

Tööstusettevõtted on valmis kulutusi suurendama

Swedbanki tööstusettevõtete uuringu järgi kavatsevad ligi pooled töötleva tööstuse ettevõtetest tõsta lisandväärtust panustades teadus- ja arendustegevusse.

Ligi viiendik neist teeb juba koostööd teadus- ja arendusasutustega, sealhulgas 75% Tallinna Tehnikaülikooliga (TalTech) ja 15% Tartu Ülikooliga.

Euroopa Liidu liikmesriikide hulgas on Eesti oma teadus- ja arenduskulutuste suhtega SKTsse nimekirja keskel, teatasid eksperdid.

Lugege lisaks:

Tagid:
investeering, uuring, Swedbank, teadus
Samal teemal
Swedbanki rahapesuskandaal
Teadlased tulid teaduse toetuseks tänavatele
Riik toetab küberkaitse teadus- ja arendustegevusi 1,5 miljoni euroga
Teaduse mõju sõltub haritud inimestest