Putin tunnistas Kiievi gaasitransiiditingimused vastuvõetamatuks

Putin tunnistas Kiievi gaasitransiiditingimused vastuvõetamatuiks

(Uuendatud 19:10 05.12.2019)
Moskva ei nõustu Kiievi esitatavate tingimustega gaasitransiidileppe sõlmimiseks, teatas Vladimir Putin Vene poole seisukoha.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Venemaa president teatas Moskva valmisolekust säilitada gaasi transiit läbi Ukraina Euroopa Liitu, kuid tingimused, mida Kiiev leppe sõlmimiseks esitab, on vastuvõetamatud.

"Me peame praegu selle üle läbirääkimisi, see pole mingi saladus. Tingimused, mida Ukraina transiidifirmad esitavad, on küll võimalikud, kuid need ei ole meile esialgu majanduslikult vastuvõetavad," ütles Putin pressikonverentsil Sotšis kolmapäeval, 4. detsembril.

Seejuures väljendas ta lootust, et kõik lahkhelid lõppkokkuvõttes lahendatakse.

"Ma loodan, et see on nende esialgne seisukoht ja meil õnnestub oma seisukohad kuidagi kooskõlastada.
Sputnik Eesti on kirjutanud, et Venemaa Gazprom on varem teinud Ukraina Naftogazile ettepaneku loobuda vastastikustest pretensioonidest rahvusvahelistes kohtutes ja sõlmida uus kokkulepe gaasi transiidiks Euroopa tarbijatele Ukraina territooriumi kaudu.

On teada, et praegune Vene–Ukraina transiidilepe kaotab tänavu kehtivuse.

Viimasel kolmepoolsel kohtumisel, millel osalesid Venemaa, Ukraina ja Euroopa Komisjoni esindajad, tegi Vene pool ettepaneku lahendada kõik probleemid kompleksselt, sealhulgas Venemaa gaasi tarned Ukrainale endale. Ukraina pool vastas aga Venemaa läbirääkijate algatustele keeldumisega.

On oodata, et järgmised kolmepoolsed konsultatsioonid võivad toimuda 5. detsembril. Seejuures tulevad läbirääkimised Venemaa energeetikaministri Aleksandr Novaki sõnul ainult sel juhul, "kui ettevõtted on valmis".

Venemaa president Vladimir Putin ei ole välistanud võimalust pikendada kehtivat lepingut selle aja võrra, mida Kiiev vajab oma seadusandluse vastavusse viimiseks Euroopa Liidu energeetika-alaste õigusaktidega.

"Me oleme valmis töötama Euroopa seadusandluse raames ja sõlmime Ukrainaga transiidileppe vastavalt Euroopa seadusandlusele," teatas Putin.

Lugege lisaks:

Tagid:
tingimused, Vladimir Putin, gaasitransiit, Ukraina
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Samal teemal
Liisk on langenud: kuidas Turkish Stream Euroopa südamesse jõuab