Majandusteadlane Vladimir Vaingort

Majandusteadlane nimetas kolm t-tähega tingimust Eesti õitsenguks

(Uuendatud 15:29 29.11.2019)
Majandusteadlane Vladimir Vaingort andis oma hinnangu teatud analüütikute ennustustele, millega külvatakse hirmujutte Eestit väidetavalt ähvardavast majanduskriisist.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Nimekas Eesti majandusteadlane Vladimir Vaingort tõi esile kolm asjaolu, millest riigi majanduslik areng ja õitseng tänapäeva maailmas oleneb. Kriisiga hirmutavate ekspertide seisukoha aga tunnistas ta pelgalt neile kasulikuks.

"Tegemist on kasuliku hoiakuga: kui midagi halba ei juhtu, siis süüdistama ju kedagi ei hakata. Aga kui juhtub, siis saab alati öelda, et et keegi ei teadnud ega mõelnud, ent mina aimasin ja ennustasin," vahendab Stolitsa.ee Vaingorti kommentaari.

Tema sõnul on Eesti postsovetlikus ilmaruumis kõige arenenumaks postindustriaalseks riigiks, kes tugineb " teadmusmajandusele", aga analüütikud, kes saabuva majanduskriisi asjus hirmulugusid levitavad, ei saa aru, mis tegelikult toimub.

Samas märkis Vaingort, et "me oleme astunud majanduslikult uuele kvaliteediastmele, millel on omad plussid ka miinused."

"Tohutuiks miinusteks on keskklassi lahustumine ja ruumiline segregatsioon. Ühiskonna struktuur on muutumas. Kadumas on terved kutsealad, mis nõuavad lihttöölisest tööjõudu. Need ongi riigi ees seisvad väljakutsed," selgitas majandusteadlane.

Kokkuvõtteks vastas Vaingort küsimusele, mida elanikkond nendes tingimustes tegema peaks. Tema arvates tuleb lihtsalt õppida.

Valitsuses pettumine toob põllumehed meeleavaldusele, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Tänapäeval saavad majandusliku arengu ja õitsengu tuua kolm T-d: tehnoloogia, tarkusele tuginevad talendid ja torerantsus. Tuleb ümber õppida uute tehnoloogiate rakendamiseks. Omandada teadmisi, et tehisintellekti mitte üksnes teenindada, vaid ka sellega suhelda," sõnas majandusmees.

"Seni tallele pandu siin ei aita," kinnitas Vaingort.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on rootslaste Swedbanki Eesti filiaali vanemökonomist Liis Elmik ennustanud, et tuleval aastal hakkavad Eesti majandusnäitajad langema, oodata on tööjõu suhtes nõudluse kahanemist ja järelikult töötasu kasvutempo aeglustumist.

"Kuna käibe kasv aeglustub järgmisel aastal ilmselt palgakasvust kiiremini, läheb ettevõtjatel elu keerulisemaks. Küsitlused näitavad, et ettevõtjate ootused tuleviku suhtes on pessimistlikumaks muutunud," väitis Elmik.

Lugege lisaks:

Tagid:
prognoos, Eesti, kriis, majandus
Samal teemal
Swedbanki rahapesuskandaal
Brüssel vähendas taas Eesti majanduskasvu prognoosi
SEB raporteeris kahtlastest "eestimaistest" tehingutest miljardite eurode ulatuses
Eesti pangad käivad ajaga kaasas: laene annavad järjest sagedamini robotid