Eesti Pank hoiatab läheneva majanduskriisi eest, illustreeriv foto

Mis ootab Eesti töötajaid suure kriisi ajal: majandusteadlase arvamus

153
(Uuendatud 17:45 31.10.2019)
Majandusprofessor Pjotr Vernitski nägi Eesti Panga publikatsioonis "Tööturu Ülevaade 2/2019" tõsist hoiatust läheneva majanduskriisi eest ja jutustas, kuidas see annab endast tunda töökohtade jagunemises eestimaalaste ja immigrantide vahel.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik, Svetlana Burceva. Eesti Panga värske ülevaate kohaselt on lähitulevikus Eestis oodata vabade töökohtade arvu vähenemist.

"See on kaudne hoiatus selle eest, et tulevad rasked ajad — kriis," on Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor majandusprofessor Pjotr Vernitski kindel.

Петр Верницкий
© Foto : из личного архива
Pjotr Vernitski

Ta tuletas meelde, et selle eest, et lähiajal on tulekul sügavam ja tugevam kriis kui see, mis oli 2008.–2009. aastal, on hoiatanud ka IMFi juhtkond.

Immigrandid vs. eestimaalased

Statistikaameti hinnangu kohaselt elas Eestis 2019. aasta 1. jaanuari seisuga 1 324 820 püsielanikku. Seda on 5687 inimese võrra ehk 0,4% rohkem kui aasta varem.

Seda kasvu seostab Eesti Pank eelkõige sisserändega, kusjuures 45% sisserännanutest on Eesti kodanikud, teisalt väljarände vähenemisega, kusjuures 63% väljarännanutest olid Eesti kodanikud.

"Teiste riikide kogemused näitavad, et sisseränne võib tublisti mõjutada püsielanike käekäiku tööturul. Mõju ei ole ühetaoline: osa alalisest tööjõust võidab, osa aga kaotab sisserändest. Võidavad need töötajad, kelle töökohti sisseränne pigem täiendab, kaotavad aga need, kes sisserändajatega tööturul konkureerivad," seisab keskpanga ülevaates.

Tööjõu sisserännet soodustab fakt, et Eestis on seni olnud väike tööpuudus ja jätkunud tööealiste püsielanike arvu vähenemise trend.

Ettevõtted võivad Eesti Panga arvates "teatud juhtudel otsustada koondada pigem kohalikke töötajaid kui välismaalt värvatuid".

Eesti tööturu nõrk lüli

Sputnik Eesti on juba avaldanud Eesti majandusteadlase Leonid Tsingisseri arvamuse selle kohta, et Eestis tohib maksta välistöötajatele vähem kui püsielanikele ainult lühikese ajavahemiku jooksul, mille möödumisel peab tööandja tagama välistöötajatele kõrgema palga kui kohalikele. Nii tagatakse Eesti tööturu kaitse.

Ühiskonnategelane politoloog ja publitsist Rodion Denissov
© Sputnik / Александр Заболотный

Pjotr Vernitski mainis ka fakti, et keskmisest palgast vähem ei tohi välistöötaja Eestis teenida — kui jutt käib muidugi legaalsest töökohast.

Kuid välistöötajate tegelik olukord näeb välja teisiti, lisas professor. Tema sõnul töötavad sisserännanud enamasti sellistel töökohtadel, kuhu eestimaalasi on raske või võimatu leida. Ja võõrtöölised, kellest rõhuva enamuse moodustavad Ukraina elanikud, saavad keskmisest märksa väiksemat palka — ümbrikutes.

Selle vastu ei aita ka Eesti väike välismaise tööjõu kvoot ega isegi ebaseaduslike töötajate jälitamine politseiga. Vernitski sõnul on äris piisavalt vahendeid, mis aitavad välistööjõu kasutamise piirangutest kõrvale hiilida.

"Meil kasutatakse väga laialdaselt tööjõu renti. Välismaal on mingi firma ja Eesti juriidiline isik rendib temalt töötajaid," tõi professor näite.

Ta lisas, et ainuüksi kalatööstuses ja ehituses ületab Ukraina päritolu töötajate arv kvoodi mitmekordselt.

Pjotr Vernitski on kindel, et juba praegu tasub mõelda "turvapadjale" majanduskriisi saabumise puhuks, mis võib venida väga pikale.

Kriis algab tööstusest

Oodatav tööjõunõudluse vähenemine puudutab Eesti Panga arvates eeskätt tööstussektorit. Teoreetiliselt võib see olla nii tootmismahtude vähenemise kui ka tootmise tehnoloogilise ümberkorraldamise ehk automatiseerimise tagajärg.

Töö terrikooni kallal on juba alanud
© Sputnik / Елена Вальме

"Kuid hoogsad tehnoloogilised ümberkorraldused on vähetõenäolised. Pigem vähenevad ikkagi tootmismahud," märkis Pjotr Vernitski.

Professori järeldus on kooskõlas Eesti Panga ülevaate andmetega: töötleva tööstuse käekäik sõltub suuresti väliskaubanduspartnerite nõudlusest Eesti eksporttoodangu järele. Ekspordipartnerite majanduskasv on vähenenud kaubavoogude katkemise tõttu USA ja Hiina vahelise kaubandussõja tagajärjel. Oma panuse euroala majanduskasvu aeglustumisse annab ka Brexit.

Keskpank mainib ka põlevkivitööstuse olukorda ja selle tagajärgi Ida-Virumaale. Töökohtade arvu massiline vähenemine selles piirkonnas 2019. aastal on juba negatiivselt kajastunud tööturustatistikas, edaspidi pole välistatud selle vähenemise tagajärjed ka piirkonna muudele majandusharudele.

Lugege lisaks: 

153
Tagid:
Eesti Pank, Pjotr Vernitski, võõrtööjõud, tööturg, majandus
Samal teemal
Iga viies eurooplane elab vaesuse piiril
Kuidas Enefiti juhtkond töötajatele aastatepikkuse töö eest "tänu avaldas"
Raivo Vare: Eesti kaevurid on sunnitud otsima tööd kodust eemal
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega