Töö terrikooni kallal on juba alanud

Ahtme elanikud saatsid võimudele uue protestikirja

92
(Uuendatud 18:54 30.10.2019)
Neljapäeval, 31. oktoobril toimub Kohtla-Järve linnavolikogu istung, kus selgub, kas Ida-Virumaa uuele ettevõttele antakse roheline tuli või esitatakse linna vastu hagi.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik, Jelena Valme. Kohtla-Järve linna volikogu saadikutele lähetati 25. oktoobril järjekordne, arvult juba neljas ja 126 kohaliku elaniku poolt allkirjastatud kiri.

Ligi neli tuhat piirkonna elanikku on juba avaldanud oma seisukohta Ahtme põlevkivituha terrikooni materjalist põlevkiviõli tootmise tehase rajamise vastu. Sealhulgas 1003 inimest allkirjastasid oma pöördumise Riigikogusse digitaalselt.

Algatusrühm sõnastas 4 punkti, millele linna elanikud pole Corestone'i juhilt Keith-Neal Saluveerilt veel veenvaid ja üheselt mõistetavaid vastuseid saanud.

Mis on ettevõtja jaoks prioriteediks

Esialgsete hinnangute kohaselt suudab tehas 16 miljonit tonni kaaluvast vanast mäest toota 680 000 tonni põlevkiviõli ja 3 miljonit tonni kruusa. See on kaup, mille järele on turul nõudlus. Teisest küljest jääb pärast toodangu saamist järele 12,2 miljonit tonni ohtlikke jäätmeid peene lubjakivitolmu ja tuha näol.

Работы на терриконе уже идут
© Sputnik / Елена Вальме
Töö terrikooni kallal on juba alanud

Jäätmekäitluse teemat, nagu elanikud märgivad, pole neile detailselt lahti räägitud.

Nagu Saluveer Sputnik Eestile selgitas, saab kõigile küsimustele vastata alles pärast detailplaneeringu algatamist. Enne kui otsus detailplaneeringu kinnitamise kohta vastu võetakse, eraldatakse aega tootmise keskkonnamõjude uurimiseks, turundusuuringuteks, tutvustamiseks ja paljudeks muudeks tegevusteks, mis peaksid kavandatud tootmise ohutust tõestama.

Кейт-Неал Салувеэр
© Фото : из личного архива Кейт-Неал Салувеэра
Keith-Neal Saluveer

Ka Kohtla-Järve linnavolikogu esimees Riina Ivanova leiab, et ilma täiendavate uuringuteta on ennatlik teha järeldusi tootmise negatiivsest mõjust keskkonnale.

Linna elanikud on mures selle pärast, et pärast detailplaneeringu algatamist on liiga hilja täiendavaid tõendeid esitada.

Территория террикона под бдительной охраной
© Sputnik / Елена Вальме
Valve all olev terrikooni territoorium

Tõepoolest, täna on Saluveeri sõnul teada, et peaaegu 78% tehismäe kogumassist muudetakse ohtlikeks jäätmeteks ja ainult 22% ainest omandab kaubandusliku väärtuse. Võiks eeldada, et ohtlikke jäätmeid tuha kujul saab edasises tootmises kasutada. Bauroc AS-i omanikud plaanivad aga lähedal oleva põlevkiviplokkide tehase selle aasta lõpuks sulgeda.

Ametlikuks põhjuseks on sellesama tuha puudumine. Kuid aheraine sellise kasutamise küsimust isegi ei kaaluta.

Samuti kahtlustavad Kohtla-Järve elanikud, et tehnoloogiat, mida Saluveer uuenduslikult esitleb, ei ole Eesti Standardikeskuses isegi registreeritud. Igal juhul ei esitanud tulevase ettevõtte juht elanikkonnale patendi kohta mingeid andmeid. Samuti ei näidatud tulevase tehase laboratoorset prototüüpi.

Игорь Ивановский
© Sputnik / Елена Вальме
Igor Ivanovski

"See on meie tervis ja julgeolek," ütles üks protestijatest, Igor Ivanovski.

"Kui Saluveer meile teatab, kus sellised rajatised asuvad, leiame isikliku raha, läheme, vaatame neid, veendume. Ja kui kõik on nii turvaline, nagu ettevõtja väidab, siis ei saa meil midagi uute töökohtade vastu olla," selgitas Ivanovski oma seisukohta.

Рядом с планируемым заводом прокладывают лесную дорогу
© Sputnik / Елена Вальме
Plaanitava tehase kõrvale rajatakse metsateed

Linna elanikke umbusaldust süvendab ka Saluveeri varasem ettevõtlus.

"Keith-Neal Saluveeri suhtes puudub usaldus, tema nimega on seotud rohkem kui üks pankrotistunud või passiivne ettevõte," teatas algatusrühm avatud kirja lisas, mis viitab ka sellele, et mõni aeg tagasi Saluveer juba taotles teise juriidilise isiku kaudu samasuguse ettevõtte tegevusluba, kuid sai keskkonnaametilt eitava vastuse.

Vahepeal tellis Keith-Neal Saluveer rahvusvaheliselt advokaadibüroolt Pricewaterhouse Coopers Legal juriidilise ekspertiisi, mis kliendi sõnul "peaks aitama parlamendiliikmetel ja linnavolikogul seadusel põhinevat otsust langetada".

Saluveer juhib tähelepanu ka küsimuse poliitilisele komponendile. "On hämmastav – tänapäeval on võimalik, et rahva valitud saadikud tunnistavad, et on lühiajalise poliitilise (pseudo) hüvangu nimel valmis ebaseaduslikke tegusid toime panema. Ja ma tõesti loodan, et lõppkokkuvõttes saavad üksikisikute ebaseaduslikud teod nii õiguskaitseorganitelt kui ka valijatelt õiglase hinnangu," ütles Saluveer.

Подъездные пути к террикону Ахтме
© Sputnik / Елена Вальме
Ahtme terrikooni juurdepääsuteed

Seda, et tehase ehitamine on poliitiline küsimus, leiab ka üks detailplaneeringu vastaste allkirjade kogumise algatajatest Sergei Butšinski: "Selle asemel, et ühineda ja koos selle eest seista, et piirkond saaks vahendeid ökoloogilisema majanduse loomiseks – mida me minu arvates väärime – tahetakse veel üht Kohtla-Järve piirkonda reostada."

Мартин Репинский
© Фото : Riigikogu
Martin Repinski

Tänu Ida-Virumaa elanike häältele mandaadi saanud riigikogu liikme Martin Repinski sõnul on linna tööstusvööndiks määratud Järve linnaosa. Tehase ehitamine ökoloogiliselt seni veel puhtale alale pole otstarbekas.

"Muidugi on ettevõtjale tulusam paigutada tootmine kohe kavandatava tooraine-terrikooni kõrvale, kuid peame mõtlema ennekõike inimeste heaolule ja mugavale elukeskkonnale," on poliitik kindel.

Mis puudutab valitsuse plaane leida lahendused Eesti tööstuspiirkonna enda jaoks kinnitas Repinski, et võimud loovad aktiivselt programme Ida-Virumaa arenguks.

Repinskil oli keeruline täpsustada täpset arvu, mis järgmise aasta eelarveprojektis piirkonna arengule määrati, kuna rahalised vahendid olid ette nähtud erinevatesse valdkondadesse: tervishoidu, ettevõtluse toetamisse ja kohalike omavalitsuste täiendavasse rahastamisse.

Ida-Virumaale uue arenguetapi andmine koos tootmise täieliku ümberorienteerimisega pole lihtne ülesanne.

Nad kinnitavad seda oma avalikus kirjas:

"Me mõistame, et teil on keeruline valik. Sada aastat on meie piirkonnas põlevkivi kaevandatud ja töödeldud. Oleme unustanud, kuidas vaadata oma maad teistsugusest vaatenurgast. 60 uue töökoha loomine on meie jaoks ahvatlev. Kuid oleme valmis ohverdama uute töökohtade kahtlased väljavaated oma lähedaste tervise ja elu nimel. Oleme nõus koos teiega otsima piirkonna heaolu jaoks uusi majanduskasvu viise, mis ei hävita meie tervist ega elu. "

Lugege lisaks: 

92
Tagid:
keskkond, linnavolikogu, ettevõtlus, allkirjad, Kohtla-Järve, Ahtme, Ida-Virumaa
Samal teemal
Ei jätku inimesi ega raha: Eesti valitsus kiitis heaks radikaalse riigireformi
Poliitoloog: Eesti püüab oma majandusmured naabri kaela ajada
Aasta lõpuni tööd veel on, aga eks siis paistab: mis Eesti energeetikuid ees ootab
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega