Reitinguagentuur Moody's

Reitinguagentuur Moody's: Venemaa võime väliseid lööke taluda on suurenenud

34
(Uuendatud 12:55 26.10.2019)
Rahvusvaheline reitinguagentuur Moody's analüüsis sanktsioonide mõju ja andis Venemaale investeerimiskõlbuliku riigireitingu "Baa3".

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. Venemaa võimude suutlikkus negatiivseid välismõjusid taluda on kasvanud, kuid uute sanktsioonide kehtestamise oht Vene Föderatsiooni vastu võib majanduskasvu suurendamist komplitseerida, väidab USA hääletoru – rahvusvaheline reitinguagentuur Moody's.

Mida Wohlmann Venemaast arvab

Erinevatel põhjustel Venemaa suhtes kehtestatud USA ja Euroopa Liidu sanktsioonid on kehtinud juba üle viie aasta, kuid nad pole suutnud lääne jaoks soovitud tulemust saavutada – Moskva poliitika on endiselt Washingtoni ja Brüsseli valjuhäälselt esitatavaist seisukohtadest sõltumatu, lähtudes Venemaa enda riiklikest huvidest.

Ta nendib mõnevõrra nukralt, et augustis rakendunud Venemaa-vastased sanktsioonid olid oodatust nõrgemad, kuid need muudavad siiski Venemaa valitsuse võlakirjade emiteerimise "keerulisemaks ülesandeks".

Эван Волманн
© Фото : Moody's
Evan Wohlmann

"Me näeme, et Venemaa krediidiprofiilile on iseloomulik uute sanktsioonide oht. Üldiselt on majanduskasvu ja elatustaseme tõstmise soovi täitmine keerulisem, võttes arvesse uute piirangute kehtestamise võimaluse ja praeguste sanktsioonide mitmekesistamise riski," ütles Wohlmann iga-aastasel Moody'se konverentsil peetud kõnes.

Praegu on Moody'se hinnangul Venemaa riigireiting investeeringute tasemel Baa3 ning prognoos stabiilne.

Samuti usub agentuur, et Venemaal on mitmeid majanduslikke raskusi. Seetõttu langetas Moody's kolmapäeval Venemaa 2019. aasta SKP kasvuprognoosi 1,6%-lt 1,2%-ni ja loodab 2020. aasta majanduskasvuks mitte enam kui 1,5%.

Mida Baa3 endast kujutab

Investeerimisreiting on raha võlainstrumentidesse paigutajate, näiteks potentsiaalsete investorite jaoks mõeldud finantsnäitaja. Seda määravad sellised reitinguagentuurid nagu Moody's, Standard & Poor ja Fitch Ratings ning neil on tähtedest, numbritest ja "+" või "–" koosnevad tähistused (näiteks AAA-, B, Baa3), mis võlakirjade usaldusväärsust näitavad.

Võlakirju loetakse investeerimiskõlbulikeks, kui nende krediidireiting (Moody'se järgi) on Baa3 või kõrgem. Tavaliselt on tegemist niisuguste emitentide võlakirjadega, millel on reitinguagentuuride arvates maksekohustuste täitmiseks piisavalt vahendeid, mis tähendab, et pangad võivad neisse investeerida.

Reitingud mängivad otsustavat rolli selle määramisel, kui palju peavad ettevõtted ja muud juriidilised isikud, sealhulgas võlakohustusi emiteerivate riikide valitsused laenu saamiseks maksma, see tähendab, kui palju nad emiteeritud võlakirja eest intressi peavad tasuma.

Lääs valetab, Venemaad sanktsioonidega ei murra

Sputnik Eesti juba kirjutas sellest, kuidas USA ja Euroopa Liit hakkasid 2014. aastal, pärast Ukraina riigipööret ja Krimmi taasühinemist Venemaaga Moskva suhtes sanktsioone kehtestama ning seejärel mitmel korral neid laiendasid ja pikendasid.

Nii peatati läbirääkimised viisavabaduse kehtestamise üle, teatud Venemaa riigiteenistujatele, poliitikutele ja ettevõtjatele seati sisenemiskeeld EL-i riikidesse, nende varad külmutati ning kehtestati muid kaubandus-, finants- ja sõjalise iseloomuga piiranguid.

USA ja teiste lääneriikide sanktsioone peetakse Moskvas lühinägelikeks ja kasutuiks. Venemaa juhtkond on korduvalt kinnitanud sanktsioonide surve kaudu Venemaa välispoliitika muutmise katsete mõttetust.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul ei tasu loota, et piirangute karmistamine Venemaa majandusele kriitilist kahju võiks põhjustada.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров
© Sputnik / Григорий Сысоев
Venemaa välisminister Sergei Lavrov

"Pole isegi mõtet rohkem rääkida faktist, et katsed Venemaa majanduslikku ja tehnoloogilist arengut pidurdada on ebaõnnestunud ega õnnestu kunagi. Meie majandus tuleb toime, reageerides paindlikult välismajandusliku olukorra kõikumistele ja rakendades omapoolseid meetmeid investeeringute atraktiivsuse suurendamiseks," sõnas Lavrov.

Lugege lisaks: 

34
Tagid:
poliitika, reiting, Moody's, majandus, sanktsioonid, Venemaa
Samal teemal
Moody's andis hinnangu Eurokomisjoni Gazpromi otsusele
Otseliin Vladimir Putiniga: sanktsioonides on head vähe, kuid siiski
Rahandusteadlane USA Venemaa-vastastest sanktsioonidest: kõik on tehtud üsna kavalasti
Ekspert Venemaa-vastaste sanktsioonide tulevikust: kuulda on matusekellade helinat
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega