Kauvuritele pühendatud ausammas Kohtla-Järve kesklinnas

Eesti võimud päästavad vaikselt põlevkivienergeetikat

55
(Uuendatud 13:16 15.10.2019)
Eesti võimalik väljumine BRELL-i energiaringist ja EL toetuste vähendamine sunnivad valitsust põlevkivienergeetikat säästma, ütles Sputnik Eestile antud kommentaaris Venemaa Riigiduuma energeetikakomitee ekspert ja ettevõtte "Proftsement" direktor Andrei Kalatšov.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Põlevkivil põhineva elektritootmise olukord Eestis on stabiliseerunud ja lähiaastatel jätkab Eesti tootmist, hoolimata kuulujuttudest täielikust üleminekust alternatiivsetele ja taastuvatele energiaallikatele, leiab energeetikaekspert Andrei Kalatšov.

Hetkel, nagu teada, kannatab Eesti tõepoolest Euroopa Liidu kehtestatud piirangute tõttu, mille kohaselt süsinikupõhiseid tehnoloogiaid heaks ei kiideta.

Эксперт Комитета по энергетике Госдумы РФ, генеральный директор предприятия ПрофЦемент Андрей Калачёв
Venemaa Föderatsiooni Riigiduuma energeetikakomitee ekspert ja ettevõtte "Proftsement" direktor Andrei Kalatšov
Eestis väljendus see asjaolus, et süsinikdioksiidi heitmete hinnatõusu tõttu (peaaegu 30 euroni tonni kohta) muutus elektrienergia tootmine ebaefektiivseks hinnaga, mis fikseeriti tänavu märtsist juulini, selgitas Kalatšov.

Ka praegu töötab Eesti elektrijaamade 14 blokist ainult kaks või kolm (lisaks on reservis veel kaks). Näiteks Ahtmes asuv Bauroci poorbetoonplokkide tootmistehas, mis kasutab tootmises tsüklontuhka, on sunnitud tarnete katkemise tõttu oma tegevuse lõpetama. 

Kalatšovi sõnul, kellele kuluv ettevõte tarnib Eesti põlevkivituhka Venemaa erinevatesse piirkondadesse, on olukord stabiliseerunud.

"Ka meie ettevõttel (juba kümme aastat oleme Vene tarbijatele Eesti Energialt tuhka ostnud) on ülalkirjeldatud perioodil olnud tuha tarnetes tõsiseid häireid.Kuid viimastel kuudel ei ole minu arvates see probleem enam aktuaalne," ütles ta.

Eesti järgib mõistlikku "põlevkivipoliitikat"

Andrei Kalatšov usub, et Eesti toetab jätkuvalt põlevkivitootmist. Riik on seda juba lähiminevikus kaitsta suutnud – ajast, mil riik 2004. aastal Euroopa Liiduga ühines. Lisaks ei hakatud Eestis USA eeskujul põlevkiviõli tootmist arendama, mis Kalatšovi sõnul võinuks rikkuda kogu Eesti kirdeosa looduse.

Tegelikult tõestavad Austraaliast Venemaani paljude teadlaste andmed, et Maal toimub tõenäolisemalt hoopis vastupidine protsess, see tähendab kliima jahenemine," ütles Andrei Kalatšov.

Tuleviku Eesti: energiaahela lõpp ja ELi toetuste puudumine

Pealegi on põlevkivienergeetikal Eesti jaoks energiajulgeoleku tähtsus, eriti kuna on kavas BRELL-i energiasüsteemist väljuda. Eesti jääb oma geograafilise asukoha tõttu Euroopa Liidu energiasüsteemi lõpp-punktiks.

Eesti vajab põlevkivienergeetikat ka seetõttu, et EL-i riiklikud toetused lähitulevikus vähenevad märkimisväärselt.Minu andmetel ei kiirusta eestlased põlevkivienergia matustega, vaid vastupidi, peavad Brüsselis aktiivselt läbirääkimisi ja arendavad lähiajal põlevkiviõli tehaste ehitamist," arvab ekspert.

Seetõttu on Kalatšovi sõnul ka tulevikus mitu põlevkivienergia tootmise blokki pidevalt töös ja reservis ka tulevikus. Lisaks on Eesti energeetikud õppinud paindlikult manööverdama. Nii näiteks ei tööta laupäeval-pühapäeval suuremate heitmetega blokid, need lülitatakse sisse alles esmaspäeva varahommikuti.

Sputnik Eesti on juba kirjutas, et riik peab tänu oma kohustustele Euroopa Liidu ees vähendama Pariisi kliimakokkuleppe raames kasvuhoonegaaside heitkoguseid oluliselt 2030. aastaks ja peaaegu täielikult (nullbilansini) aastaks 2050. Suur osa neist heitkogustest tekib põlevkiviettevõtetes, mida on ELi nõuete tõttu tabanud ulatuslik kriis.

Ametiühingute hinnangul võib kriis tõsiselt mõjutada nii Ida-Virumaa tööturgu, sotsiaalseid olusid kui ka kogu Eesti energiavarustuse kindlust. Väljendatud on muret, et enamik piirkonna energiasektori töötajatest võidakse koondada.

Eesti valitsusel õnnestus vältida avalikku konflikti energeetikute ja kaevurite ametiühingutega, lubades neile ja põlevkivielektrijaamade ja kaevanduste töötajate koondamise "pehmemat" ajakava kuid Eesti võimud ei kavatse majanduse keskkonnasäästlikumaks muutmise poliitikast loobuda.

Lugege lisaks:

55
Tagid:
valitsus, energiajulgeolek, kaevandus, põlevkivi, energeetika, Eesti
Samal teemal
Eesti Energia sulgeb vanad energiablokid ja kaotab töökohti
Energeetikute pikett jäeti ära – mida valitsus neile lubas
Eestis leiti võimalus põlevkivitööstus keskkonnasõbralikumaks muuta
Kes kirjutas alla Eesti põlevkivienergia surmaotsusele
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega