Autod ja bussid Sõpruse sillal

E-viisaga Piiterisse: kas Eesti bussifirmad tulevad reisijate tulvaga toime?

113
(Uuendatud 16:25 07.10.2019)
Eesti bussiettevõtted, mis reisijaid Peterburi suunal veavad, on juba varakult valmistunud klientide arvu kasvuks.

TALLINN, 8. oktoober — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Eesti elanikel on alates oktoobri algusest võimalik külastada Peterburi ja Leningradi oblastit e-viisaga, mis on esialgu tasuta ja lihtsustab tunduvalt Venemaal käimist. Sellega seoses prognoositakse turistide voo suurenemist sellel suunal.

Olukorda kommenteerides ütles Baltic Shuttle'i ärijuht Igor Paštšuk Sputnik Eesti korrespondendile, et alates 4. oktoobrist lisandub Tallinna–Peterburi liinile kaks uut väljumist. Sellekohane otsus tehti pärast seda, kui suvel selgus võimalus vormistada elektroonilisi viisasid Peterburisse ja Leningradi oblastisse.

"Esialgu on veel vara rääkida, kui palju kasvab Peterburi liini täituvus, aga juba praegu on näha, et alates oktoobri lõpust on sellel liinil täidetud 50% istekohtadest," märkis Paštšuk.

Võimalik, et Peterburisse sõidavad õpilased, kellel algab koolivaheaeg — nii on alati olnud. Teise osa piletitest võisid suure tõenäosusega osta need, kes on vormistanud e-viisa. Lähema kuu aja jooksul on tendentsi täpsemalt näha.

"Aga isegi siis, kui Peterburisse suunduvate reisijate arv edaspidi kasvab, ei saa me hiljem enam Neevalinna viivate väljumiste arvu suurendada. Busside sõiduplaanid on ju koostatud seda aega arvesse võttes, mis kulub Eesti–Vene piiri ületamiseks," selgitas Paštšuk.

Uute väljumiste jaoks nendes aega ei ole. Kui aga lisada väljumine ebamugavatel öötundidel, siis vaevalt see end ära tasub.

Ootused ootusteks, aga tulevik näitab

Helistanud ettevõtte Ecolines Tallinna kontorisse, kuulis Sputnik Eesti korrespondent operaatorilt, et järeldusi — isegi esialgseid — tuleb teha hiljem.

Praegu võib vaid meenutada olukorda, mis kujunes siis, kui selgus võimalus vormistada e-viisasid Kaliningradi oblastisse.

"Seda lubati vormistada alates 1. juulist, ja sellest ajast peale olid kõik piletid meie suvistele sõitudele Kaliningradi läbi müüdud," jutustas operaator.

Sügisel on olukord seoses sõitmisega sellesse Venemaa regiooni rahunenud, kuid ometi on liini täituvus võrreldes eelmise aastaga kasvanud.Temptransi tegevjuht Katerina Kloren ei arva, et e-viisade kehtestamine toob kaasa mingi Peterburi-reiside buumi.

Ta jagas ka oma kartusi, mis on seotud elektroonilise viisaga. Vastavalt rahvusvahelisele õigusele vastutab vedaja selle eest, et reisijal on riiki sisenemiseks vajalik pass ja viisa. Elektroonilise viisa peab reisija bussi sisenedes juhile prinditud kujul ette näitama.

"Mingit kleebist passis ei ole, nii et mis tahes sellega seotud lahkarvamuste korral peab trahvi maksma vedaja," ütles Kloren.

Ka rahvusvaheliste bussiliinide operaator Lux Express on suurendanud väjumiste arvu Tallinna–Peterburi liinil — üheksalt kümnele.

Uus väljumisaeg lisandub 1. novembri hilisõhtul, kui Peterburist väljub buss Tallinna poole. Tallinnast väljub uus buss 2. novembri hommikul. See saab olema ekspress, mille sõiduaeg on umbes kuus ja pool tundi. Teel peatub buss ainult riigipiiri ületamiseks.

See on tänavu juba teine väljumiste arvu suurendamine Peterburi ja Tallinna vahel. Juunis lisas ettevõte linnade vahele üheksanda väljumise.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et alates 2019. aasta oktoobrist on 53 riigi, sealhulgas Eesti kodanikel võimalik külastada Peterburi ja Leningradi oblastit tasuta elektroonilise viisaga. Juba varem vormistati e-viisasid Kaliningradi oblastisse sõitmiseks.

Elektrooniline viisa väljastatakse Venemaa välisministeeriumi otsusega taotluse alusel, mille turist täidab ministeeriumi erisaidil vähemalt 4 päeva enne sõitu Venemaale. Viisalõivu e-viisade väljastamise eest esialgu ei võeta. Viisa kehtib 30 päeva, mille kestel tohib riigis viibida kuni 8 päeva.

Venemaa Föderatsiooni tohib e-viisaga siseneda õhu-, mere- ja autotranspordile ning jalakäijatele mõeldud piiripunktide kaudu, mis asuvad Peterburi linna ja Leningradi oblasti territooriumil. Rongisõitjad ei saa praegu veel e-viisat kasutada.

Juba esimesel päeval pärast elektroonilise viisarežiimi kehtimahakkamist Peterburis ja Leningradi oblastis esitasid välismaalased ligi kolm ja pool tuhat taotlust. Kõige rohkem oli taotlejate hulgas Eesti kodanikke.

Kava kohaselt laieneb e-viisade väljastamise praktika 2021. aastast kogu Venemaa territooriumile.

Lugege lisaks:

113
Tagid:
Peterburi, reisija, transport, Venemaa, eesti
Samal teemal
EK kiitis heaks viis Eesti-Vene piiriülest koostööprojekti
Tallinnast saab nüüd otse Minskisse lennata
Ekspert: Peterburi võimudel õnnestus linn "turistide Mekaks" muuta
Venemaa tegi Kaliningradi külastamise Eesti kodanikele lihtsamaks
Välismaalased saavad sõita Peterburi elektroonilise viisa alusel
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega