EL-i kohtu otsus OPAL-i gaasijuhtme kohta

Saksamaa: USA püüab Poola abil Venemaad Euroopa gaasiturult välja tõrjuda

83
(Uuendatud 12:14 16.09.2019)
Saksamaa Bundestagi saadik Robby Schlund väidab, et EL-i kohtu otsus OPAL-i gaasijuhtme kohta, mille tõttu Gazprom küttetarneid vähendama peaks, on poliitilise iseloomuga – Venemaad üritatakse lihtsalt Euroopa gaasiturult välja tõrjuda.

TALLINN, 16 september — Sputnik. Piirates Gazpromi juurdepääsu OPAL-i torujuhtme läbilaskevõimele, üritatakse Venemaa turult osaliselt välja tõrjuda ja teda sinise kütuse tarnijana diskrediteerida, ütles Robby Schlund, erakonda "Saksamaa Alternatiiv" kuuluv Saksamaa Bundestagi saadik ning sealse Saksa-Vene grupi juht.

"Transiitmahu kunstliku vähendamise abil on kavas tõsta Venemaa gaasi hinda, et muuta Ameerika vedelgaas konkurentsivõimelisemaks.

Õigluse ja võrdsuse asemel vabal turul põhjustab EL-i kohtu otsus selgeid turumoonutusi ja kõrgemaid energiakulusid Euroopa partnerite jaoks," edastab RIA Novosti Schlundi sõnu.

OPAL-i täiendavate transiidimahtude tagasilükkamine võib külma talve korral tekitada probleeme Euroopa energiavarustuses ning sel juhul vajab Saksamaa Schlundi sõnul hädasti Venemaa gaasijuhet Nord Stream 2, kuna taastuvad energiaallikad põhjustavad energiavarustuses olulisi kõikumisi.

Saadik tuletas meelde, et viimastel aastatel on esinenud olukordi, kus pakaseliste talvede tõttu polnud Euroopas ega USA-ski piisavalt "Ameerika gaasi".

Schlund märkis, et on olemas võimalus osta ka veeldatud maagaasi Jamalist, kuid Saksamaa vajab katkematut ja lihtsat gaasivarustust.

Gaasi hind võib tõusta

Riikliku energiajulgeoleku fondi eksperdi ja Venemaa valitsuse haldusalas oleva finantsülikooli professori Stanislav Mitrahovitši sõnul võib OPAL-i kaudu tarnete piiramine viia gaasi kallinemiseni.

"Pole kindel, et Gazprom täidab kohe Ukraina gaasitranspordisüsteemi. Ja isegi kui ta selle täidab, põhjustavad uudised tarnete võimalikest häiretest – isegi ajutisest – gaasihindade tõusu," selgitas Mitrahovitš RT-le antud intervjuus.

Ведущий эксперт Фонда Национальной энергетической безопасности, эксперт Финансового университета при правительстве РФ Станислав Митрахович
Riikliku energiajulgeoleku fondi juhtiv ekspert, Vene Föderatsiooni valitsuse finantsülikooli ekspert Stanislav Mitrahovitš

Sellepärast pooldab eksperdi sõnul osa Saksamaa poliitilisest eliidist, kes on otseselt huvitatud Venemaa gaasi tarnimisest OPAL-i kaudu, Gazpromilt piirangute eemaldamist.

Vene senaatori Sergei Kalašnikovi sõnul on OPAL-i otsus tõepoolest Gazpromi kuvandile kahjulik ja võib Venemaale kahju tuua. Eelkõige on selline seisukoht aga vastuolus Euroopa riikide endi huvidega.

Первый зампред комитета Совета Федерации по экономической политике Сергей Калашников
© Sputnik / Владимир Федоренко
Vene senaator Sergei Kalašnikov

"EL-i kohtu otsus loob ilmselge pretsedendi gaasitarbimise piiramiseks Lääne-Euroopas ja loomulikult tekitab see Euroopa tarbijatele uusi raskusi. Euroopa Liidu Kohtu poliitilised eesmärgid on räigelt vastuolus Euroopa regiooni elanike huvidega. Olukorda raskendab asjaolu, et seda tehti vahetult enne talvehooaja algust," tsiteerib teda RBK

FOTO Venemaa Föderatsiooni Nõukogu rahvusvaheliste suhete komitee liige Olga Timofejeva

"Tasub mõelda sinise kütusega varustamise alternatiivsetele viisidele. Näib, nagu sooviks lääs, et me müüksime oma gaasi päris naeruväärsete hindadega. Meie jaoks on selline samm mõttetu. Meil on lihtsam puurkaevude konserveerimine, kui toorme sentide eest müümine," ütles ta.

Ühed lubavad, teised piiravad

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, lubas Brüssel 2016. aastal suurendada pumbatava gaasi mahtu OPAL-i trassis, mida võib pidada Nord Stream-1 omamoodi jätkuks Saksamaal.

Poola teatas, et tema huve on rikutud, esitas kohtuhagi ning kohus nõustus Varssaviga süüdistades seega Euroopa Komisjoni ja volinik Sefcovici ELi riikide solidaarsuse põhimõtte osalises rikkumises ja Poola huvide tähelepanuta jätmises. Poolakate kohtuhagi toetasid ka Läti ja Leedu.

Hetkel valmistavad Gazprom ja Venemaa võimud ELi kohtu otsusele vastust.

Energeetikaministeeriumi juhataja Aleksei Novak ütles, et piirangud mõjutavad gaasiläbirääkimisi Ukraina ja Euroopa Komisjoni vahel, aga ka Euroopa enda energiajulgeolekut. Asepeaminister Dmitri Kozak tunnistas, et Moskva võib Euroopa Liidu kohtuotsuse edasi kaevata.

Lisaks võib ELi kohtu otsuse kahe kuu jooksul apellatsioonikaebuse esitada ka Euroopa Komisjon ning tema eduvõimalused on suured, kuna poolakate väited on vägagi meelevaldsed. Kaardilt on näha, et Opali täiemahuline kaustamine vähendab vajadust kallima, Poolat läbiva transiittrassi mahtude järele. 

Газопровод OPAL
Lugege lisaks:

83
Tagid:
Euroopa Kohus, gaasitrass, Poola, Venemaa, Saksamaa, Nord Stream 2
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Samal teemal
Ekspert Grivatš: uued "gaasivood" kaitsevad Ukraina kapriiside eest kõiki peale Moldova
Prantsuse ekspert kirjutas Nord Stream 2 eelistest
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega