Naftahinnad kerkisid Saudi Araabia sündmuste taustal 10%

40
(Uuendatud 09:26 16.09.2019)
Maailma naftahinnad alustasid esmaspäeva hommikul pärast Saudi nafta- ja gaasiettevõtte Saudi Aramco vastu toimepandud droonirünnakuid ligi 10%-list hinnatõusu.

TALLINN, 16. september— Sputnik. Kell 7.36 Moskva aja järgi tõusis Põhjamere Brenti toornafta novembri futuuride hind 9,96%, ulatudes 66,22 dollarini barrelist ja WTI toornafta - 8,61%, tõustes 59,52 dollarini, teatab RIA Novosti. Naftahinnad on maksimaalsel tasemel alates käesoleva aasta aprillist ja maist. 

Rünnakud Saudi naftarajatistele

Saudi Araabia - suurim nafta eksportija ja üks kolmest suuremast naftatootjast - vähendas pärast laupäevast rünnakut oma naftarajatistele tootmist enam kui poole - 5,7 miljoni barreli võrra päevas, tavalise umbes 9,8 miljoni barreliga võrreldes. Seetõttu hüppasid toorainete maailmaturuhinnad keskmiselt 12–13% ja mõnel pool ulatus hinnakasv 19%-ni.

Rünnaku eest Saudi naftarajatistele on vastutuse võtnud Jeemeni hussiidi mässulised, kelle vastu Saudi Araabia juhitud Araabia koalitsioon peab relvastatud võitlust. Märgitakse, et rünnakuks kasutati droone. USA Riigisekretär Mike Pompeo sõnul puuduvad tõendid, et rünnak oleks toimunud Jeemenist, ja süüdistas selle toimepanemises otsesõnu Teherani.

Iraani välisministeerium nimetas Pompeo süüdistusi valeks. Hiljem ütles Donald Trump, et ta lubas vajadusel turu stabiliseerimiseks eraldada naftat USA strateegilisest reservist.

Lugege lisaks:

40
Tagid:
USA, naftatoodang, naftahinnad, droonirünnak, Iraan, Jeemen, Saudi Araabia
Samal teemal
Ameerika äri: Vene-vastane seadus tõstab naftahinna rekordtasemele
Mürgine laoseis: USA strateegilised naftavarud on saastunud
Ekspert selgitas, miks nafta hind kõigub
Päästa ja hoia: kuidas Venemaa OPECit juhib