Eurod rahakotis

Ametiühingud jäävad miinimumpalgas endale kindlaks

59
(Uuendatud 16:08 11.09.2019)
Eelmise kuu lõpus Ametiühingute Keskliidu ja Tööandjate Keskliidu esindajate saavutatud kokkulepe alampalga tõstmiseks jäi sõlmimata, sest Ametiühingute Keskliidu volikogu pidas seda ebapiisavaks.

TALLINN, 11. september — Sputnik, Aleksander Lukjanov. Ametiühingute Keskliidu juhatus arutas 10. septembril edasist tegevust miinimumpalga läbirääkimistel. Raudteetöötajate ametiühingu juht ja Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees teatasid Sputnik Eestile kohtumise tulemusi kommenteerides, et Eesti Ametiühingute Keskliit soovib miinimumpalgaks 600 eurot kuus, seega vähemalt 40% riigi keskmisest palgast.

Töötajatel ja tööandjatel erinev lähenemine

Raudteetöötajate ametiühingu esimees Oleg Tšubarov märkis, et Tööandjate Keskliit kiirustas, teatades pärast augusti lõpus toimunud kohtumist Ametiühingute Keskliidu delegatsiooniga, et ametiühingud on 578 euroga nõus. "Kohtumisel seda numbrit arutades hoiatasime me Tööandjate Keskliidu esindajaid, et selle peab heaks kiitma meie volikogu," ütles Tšubarov.

Kuna volikogu lükkas selle tagasi, läbirääkimised seiskusid ja täna arutas Ametiühingute Keskliidu juhatus nende jätkumist, kuid mitte minimaalpalga suurust.

"Selle numbriga - 600 eurot – läheme me järgmisse läbirääkimistevooru, mille tööandjad võivad ka tagasi lükata, sest läbirääkimised väiksema summa üle eelmisel kuul kulgesid väga raskelt," ütles Tšubarov.

Sel juhul on ainult üks lahendus – pöörduda riikliku lepitaja poole. See institutsioon tegelebki just töötajate ja tööandjate konfliktide lahendamisega.

Ametiühingud on otsustavateks sammudeks valmis

Praegu tegelevad kõik tööandjad järgmise aasta eelarvega ja muidugi tahavad nad miinimumpalka teada. Seepärast, mida varem see probleem lahendatakse, seda parem kõigile, märkis Tšubarov. 

Kuid ametiühingud on valmis ka läbirääkimiste venimiseks. Veelgi enam, Tööandjate Keskliit võib lõpuks teatada, et miinimumpalga tõstmist sel aastal ei toimu.

"Igal juhul tuleb enne otsustavate sammude astumist läbirääkimised lõpule viia," ütles raudteetöötajate ametiühingu juht. 

Председатель Профсоюза железнодорожников Эстонии Олег Чубаров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Raudteetööliste Ametiühingu esimees Oleg Tšubarov
Kui aga ametiühingute häält kuulda ei võeta, võivad nad ka karmimaid meetmeid kasutada. Juba praegu palutakse ametiühingusse kuuluvatel töötajatel väljendada oma suhtumist võimalikesse pikettidesse ja streikidesse. 
Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson märkis, et loodab endiselt Tööandjate Keskliiduga peetavatelt läbirääkimistelt positiivset tulemust. Need peaksid toimuma 24. septembril, kuid kui tööandjatel on kiire, toimub kohtumine varem. 

Председатель Центрального Союза профсоюзов Эстонии Пеэп Петерсон
© Фото : ETTA
Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson
Kui kokkuleppele ei jõuta, pöördub ta tõepoolest riikliku lepitaja poole, kordas Peterson. "Siiski on sellel teemal veel teisigi mõtteid, mida on praegu vara välja öelda. Streik ja pikett on äärmuslikud abinõud," ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees.

Lugege lisaks:

59
Tagid:
riiklik lepitaja, streik, palgaläbirääkimised, Eesti Tööandjate Keskliit, Ametiühingute Keskliit, Eesti
Samal teemal
Rahandusministeerium sõlmis riigitöötajate ametiühinguga kaugtöö kokkuleppe
Poliitikud ohustavad inimeste elu
Eesti ministrid kohtusid ametiühingujuhtidega – mis saab energeetikast
Energeetikute pikett jäeti ära – mida valitsus neile lubas
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega