Tanker Grace 1 Gibraltari vetes

Allikas: Gibraltaris kinni peetud Iraani tanker lossitakse Türgis

45
(Uuendatud 16:48 30.08.2019)
Iraani tanker Adrian Darya (endise nimega Grace 1), mis Euroopa Liidu sanktsioonide eiramises kahtlustatuna Gibraltari lahes kinni peeti ning hiljem vabastati, suundus Türgi Mersini sadamasse, kus ta tühjaks lossitakse.

TALLINN, 30. august — Sputnik. Iraani valitsuse ametlik esindaja Ali Rabiei teatas esmaspäeval naftatankeri Adrian Darya (endine Grace 1) müümisest ja väitis, et ei tea aluse järgmist sihtkohta. Hiljem teatas Türgi laevandusega seotud allikas RIA Novostile, et tanker võidakse tühjaks lossida kas Mersinis või mõnes Küprose sadas.

"Iraani tanker sisenes Türgi territoriaalvetesse ja suundub Mersini sadamasse. Seal laev lossitakse, ta on sadamalaevade nimekirjas," teatas allikas.

Briti Gibraltari ametivõimud kahtlustasid 4. juulil Iraani tankerit Grace 1 Euroopa Liidu Süüria-vastaste sanktsioonide eiramises. Juurdluse raames vahistas politsei tankeri kapteni, vanemabi ja veel kaks meeskonnaliiget.

Iraani sadama- ja merendusameti asejuht Jalil Eslami teatas, et pärast vabastamist suundub Grace 1 uue nime – Adrian Darya all Vahemerele.

Iraanis nimetati tankeri vabastamist diplomaatia võiduks ja Valge Maja poliitika läbikukkumiseks.

Paar päeva hiljem andis USA korralduse tanker Grace 1 arestida. USA justiitsministeeriumi andmetel langetas Columbia ringkonnakohus otsuse, et naftatanker ja tema pardal olev naftalast ja 995 000 dollarit tuleb rea USA seaduste rikkumise tõttu konfiskeerida.

Gibraltar lükkas 18. augustil USA palve pikendada Iraani tankeri Grace 1 kinnipidamist tagasi, viidates USA ja Euroopa Iraani-vastaste sanktsioonide erinevusele. Ööl vastu 19. augustit lahkus tanker Gibraltari vetest.

Lugege lisaks:

 

45
Tagid:
USA, arest, tanker, Gibraltar, Iraan
Samal teemal
Trump keeldus kinnitamast Iraani tuumalepet
EL loob mehhanismi USA Iraani-vastaste sanktsioonide vältimiseks
Sõjandusekspert: USA ja Iraani vaheline konflikt ei kasva sõjaks
Teheran: Iraan ei lase end naftaturult välja tõrjuda