Tuulegeneraator

Ärimehe sõnul juhivad Eestit võhikud

139
(Uuendatud 14:58 25.08.2019)
Tuntud ettevõtja ning kirjanik Harry Raudvere peab etteheiteid Eesti riigi aadressil ebaõiglasteks ja adresseerib need ümber nendele, kes seisavad riigitüüri juures, süüdistades neid ka poliitilises korruptsioonis.

TALLINN, 25. august — Sputnik. Riik ei saa iseenesest olla kunagi halb peremees. Halvad ja küündimatud saavad olla inimesed, kes riiki juhivad, on ärimees Harry Raudvere kindel.

Ta kirjutab portaalis Objektiiv, et tavaliselt kipuvad inimesed oma riigi möödalaskmistes süüdistama poliitikuid. Need omakorda kipuvad kujutama end kõiketeadvate avaliku elu tegelastena, ehkki tihti on nad oma väljaütlemistes nii primitiivsed ja piiratud ja igaüks saab aru, et tegemist ei ole kõige helgemate peadega.

Poliitikuks olemine ei nõua Raudvere arvates ei mõistust ega oskusi, ei haridust ega vaimse tervise kontrolli. Tähtis on olla süsteemi lojaalne sõdur ja alluda vastuvaidlematult erakondlikule diktatuurile.

Miks Eesti võimud müüvad kasumlikke riigiettevõtteid

"Siis saadab sind edu ja antakse vääriline amet. Nii paistab poliitiliselt kultuuritu süsteem kõrvaltvaatajale. Poliitiku jaoks on tõe kriteeriumiks valimised ja eelkõige raha, mida saab tihti kulutada sisutühjade ja katteta lubaduste paiskamiseks massidesse ja enesestmõistetavalt oma tühja pilguga näopildi presenteerimiseks. Piisav ja aktiivne reklaam tagab õnne ja armastuse ning loomulikult rammusa ninaesise," kirjutab ta. 

Harry Raudvere

Poliitiku ainsaks kapitaliks, rõhutab Raudvere, on valimistel saadud hääled, kuid selleks on vaja raha ja nii sünnibki kasulik koostöö poliitiliste ja majandusringkondade vahel. "Ühed vajavad hääli ja teised oma taskusse maksumaksja, ehk siis riigieelarve raha. Seda protsessi võiks laias laastus nimetada lobby'ks ehk kuluaaripoliitikaks, kuid ega siis ahnus ainult sellega piirdu," selgitab ta.

"Mulle jääb arusaamatuks, miks majandusteadlased ei esita poliitikutele lihtsat retoorilist küsimust: Kui riigiettevõtte kasum täidab riigieelarvet ja seda raha saab kasutada üldiseks hüvanguks, siis miks peab viima kasumit teeniva ettevõtte börsile, kus osa kasumist liigub juba niigi rikaste erainvestorite taskusse, muutes nad seeläbi veelgi rikkamaks? Ennast võib ju petta keelatud riigiabi mõistega, kuid rõhuda käibevahendite ja investeeringute järjest suurenevale vajadusele on lihtsalt absurdne," küsib Raudvere.

Patsiendist on saanud klient

Raudvere on kindel, et riik ei saa iseenesest olla kunagi halb peremees.

Mida rohkem on strateegilisi valdkondi, mille teenuste tarbimisest ei saa elanikkond loobuda, ja mida rohkem riigieelarvest rahastatavaid valdkondi liigub erasektori kontrolli alla, seda halvemaks ja kallimaks muutub kodanike elu. Praktika on tõestanud, et rahva poolt ühiselt kogutud vahendid, mis moodustavad lõviosa riigieelarvest, ei tohi olla eraettevõtjate peamiseks kasumiallikaks. Siis ei jätku raha tervishoiu-, haridus- ja teadussüsteemile ega riigisisese julgeoleku tagamiseks.

"Tervishoid erastati. Tekkisid ravijärjekorrad ja halvenes oluliselt tervishoiuteenuste kättesaadavus kodanikele. Kui varem oli arsti poole pöörduja patsient, siis peale erastamist muutus ta kliendiks," kritiseerib Raudvere karmilt Eesti tervishoiusüsteemi.

Eesti rahvast hirmutatakse "kurja tuulega Venemaalt"

Kõige kurioossem lugu valitseb Raudvere arvates täna aga energeetikavaldkonnas. "Kuulu järgi on grupp Tallinna sadamaga seotud ärimehi osanud koos isamaalastega ajada asjad niikaugele, et plaanitakse kahmata enesele lõviosa perspektiivsest taastuvenergiaturust. /.../ Selleks, et perspektiivne tehing ära teha, tuli elimineerida turul tegutsevad konkurendid, kes oleksid võinud tulusa plaani ära rikkuda," räägib Raudvere.

Tema sõnul võeti poliitikute ja nendest otseselt sõltuvate ning kallutatud ametnike survel kiiruga vastu seadused, mis elimineerisid konkurentide äriplaanid. Vandenõulaste plaan oli kuratlikult kaval, sest ainus, kes sai poliitikute mahitusel oma plaane ellu viia, oli Eesti Energia.

Konkurentidele tekitati mulje, et kõiges nende hädades on süüdi Eesti Energia monopoolsed ärihuvid. Kaitseministeerium koos oma käsuliine järgivate ametnikega olid just õiged isikud, kes riigisaladuse loori all võisid segamatult tegutseda ja vaba ettevõtlust piirata. 

Ветрогенераторы в Эстонии
© Sputnik / Светлана Бурцева
Tuulegeneraatorid Eestis

"Mis müüks rahva seas paremini kui müstiline Venemaa oht, mida vastikud tuuleärimehed oma generaatoritega tekitavad?" küsib ta irooniliselt.

Eestit hukutab poliitiline korruptsioon

Seda teemat võiks jätkata pikemalt ja palju detailsemalt, kuid küsimuse olemus on niigi selge, kirjutab Raudvere. "Muu maailm nimetab äriringkondade ja poliitikute salasobinguid poliitiliseks korruptsiooniks. Meie riigis sellist nähtust väidetavalt ei esine. Vähemalt nii on pädevad õiguskaitseorganid olukorda hinnanud, saamata aru, et selliste ametlike seisukohtade levitamisega on ka nendele endile korruptantide sildi kaela riputanud," ütles ta lõpetuseks.

Ärimehena on Harry Raudvere seotud selliste Eesti ettevõtetega nagu Adepte, Adepte Energy, Entere ja EST Wind Power, mis tegelevad "rohelise" energia tootmisega. Ta kuulub ka mittetulundusühingute Rahva Raadio Selts, Tuuletehnoloogia Liit ning Tark ja Terve Eesti juhatusse. Raudvere on ka eestlaste hulgas populaarse Nõmme Raadio kaasomanik.

Harry Raudvere ei ole sugugi esimene tuntud Eesti ühiskonnategelane, kes on julgenud avalikult kritiseerida riigi võimude võetud kurssi. Sputnik Eesti on juba avaldanud näitleja Malle Pärna avaliku kirja, ja kirjanik Ants Milleri arvamuse, milles on avameelselt paljastatud Eesti iseseisvuse kolme aastakümne puudusi ja möödalaskmisi.

Lugege lisaks:

139
Tagid:
tervishoid, majandus, Eesti, Eesti Energia, energeetika
Samal teemal
Minister rääkis tuumaelektrijaama vajadusest Eestis
Energeetika - Eesti ja Leedu tüliõun
Eurovolinik Maroš Šefčovič arutab Moskvas Eesti energeetika tulevikku
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega