Tuulegeneraator

Ärimehe sõnul juhivad Eestit võhikud

117
(Uuendatud 14:58 25.08.2019)
Tuntud ettevõtja ning kirjanik Harry Raudvere peab etteheiteid Eesti riigi aadressil ebaõiglasteks ja adresseerib need ümber nendele, kes seisavad riigitüüri juures, süüdistades neid ka poliitilises korruptsioonis.

TALLINN, 25. august — Sputnik. Riik ei saa iseenesest olla kunagi halb peremees. Halvad ja küündimatud saavad olla inimesed, kes riiki juhivad, on ärimees Harry Raudvere kindel.

Ta kirjutab portaalis Objektiiv, et tavaliselt kipuvad inimesed oma riigi möödalaskmistes süüdistama poliitikuid. Need omakorda kipuvad kujutama end kõiketeadvate avaliku elu tegelastena, ehkki tihti on nad oma väljaütlemistes nii primitiivsed ja piiratud ja igaüks saab aru, et tegemist ei ole kõige helgemate peadega.

Poliitikuks olemine ei nõua Raudvere arvates ei mõistust ega oskusi, ei haridust ega vaimse tervise kontrolli. Tähtis on olla süsteemi lojaalne sõdur ja alluda vastuvaidlematult erakondlikule diktatuurile.

Miks Eesti võimud müüvad kasumlikke riigiettevõtteid

"Siis saadab sind edu ja antakse vääriline amet. Nii paistab poliitiliselt kultuuritu süsteem kõrvaltvaatajale. Poliitiku jaoks on tõe kriteeriumiks valimised ja eelkõige raha, mida saab tihti kulutada sisutühjade ja katteta lubaduste paiskamiseks massidesse ja enesestmõistetavalt oma tühja pilguga näopildi presenteerimiseks. Piisav ja aktiivne reklaam tagab õnne ja armastuse ning loomulikult rammusa ninaesise," kirjutab ta. 

Harry Raudvere

Poliitiku ainsaks kapitaliks, rõhutab Raudvere, on valimistel saadud hääled, kuid selleks on vaja raha ja nii sünnibki kasulik koostöö poliitiliste ja majandusringkondade vahel. "Ühed vajavad hääli ja teised oma taskusse maksumaksja, ehk siis riigieelarve raha. Seda protsessi võiks laias laastus nimetada lobby'ks ehk kuluaaripoliitikaks, kuid ega siis ahnus ainult sellega piirdu," selgitab ta.

"Mulle jääb arusaamatuks, miks majandusteadlased ei esita poliitikutele lihtsat retoorilist küsimust: Kui riigiettevõtte kasum täidab riigieelarvet ja seda raha saab kasutada üldiseks hüvanguks, siis miks peab viima kasumit teeniva ettevõtte börsile, kus osa kasumist liigub juba niigi rikaste erainvestorite taskusse, muutes nad seeläbi veelgi rikkamaks? Ennast võib ju petta keelatud riigiabi mõistega, kuid rõhuda käibevahendite ja investeeringute järjest suurenevale vajadusele on lihtsalt absurdne," küsib Raudvere.

Patsiendist on saanud klient

Raudvere on kindel, et riik ei saa iseenesest olla kunagi halb peremees.

Mida rohkem on strateegilisi valdkondi, mille teenuste tarbimisest ei saa elanikkond loobuda, ja mida rohkem riigieelarvest rahastatavaid valdkondi liigub erasektori kontrolli alla, seda halvemaks ja kallimaks muutub kodanike elu. Praktika on tõestanud, et rahva poolt ühiselt kogutud vahendid, mis moodustavad lõviosa riigieelarvest, ei tohi olla eraettevõtjate peamiseks kasumiallikaks. Siis ei jätku raha tervishoiu-, haridus- ja teadussüsteemile ega riigisisese julgeoleku tagamiseks.

"Tervishoid erastati. Tekkisid ravijärjekorrad ja halvenes oluliselt tervishoiuteenuste kättesaadavus kodanikele. Kui varem oli arsti poole pöörduja patsient, siis peale erastamist muutus ta kliendiks," kritiseerib Raudvere karmilt Eesti tervishoiusüsteemi.

Eesti rahvast hirmutatakse "kurja tuulega Venemaalt"

Kõige kurioossem lugu valitseb Raudvere arvates täna aga energeetikavaldkonnas. "Kuulu järgi on grupp Tallinna sadamaga seotud ärimehi osanud koos isamaalastega ajada asjad niikaugele, et plaanitakse kahmata enesele lõviosa perspektiivsest taastuvenergiaturust. /.../ Selleks, et perspektiivne tehing ära teha, tuli elimineerida turul tegutsevad konkurendid, kes oleksid võinud tulusa plaani ära rikkuda," räägib Raudvere.

Tema sõnul võeti poliitikute ja nendest otseselt sõltuvate ning kallutatud ametnike survel kiiruga vastu seadused, mis elimineerisid konkurentide äriplaanid. Vandenõulaste plaan oli kuratlikult kaval, sest ainus, kes sai poliitikute mahitusel oma plaane ellu viia, oli Eesti Energia.

Konkurentidele tekitati mulje, et kõiges nende hädades on süüdi Eesti Energia monopoolsed ärihuvid. Kaitseministeerium koos oma käsuliine järgivate ametnikega olid just õiged isikud, kes riigisaladuse loori all võisid segamatult tegutseda ja vaba ettevõtlust piirata. 

Ветрогенераторы в Эстонии
© Sputnik / Светлана Бурцева
Tuulegeneraatorid Eestis

"Mis müüks rahva seas paremini kui müstiline Venemaa oht, mida vastikud tuuleärimehed oma generaatoritega tekitavad?" küsib ta irooniliselt.

Eestit hukutab poliitiline korruptsioon

Seda teemat võiks jätkata pikemalt ja palju detailsemalt, kuid küsimuse olemus on niigi selge, kirjutab Raudvere. "Muu maailm nimetab äriringkondade ja poliitikute salasobinguid poliitiliseks korruptsiooniks. Meie riigis sellist nähtust väidetavalt ei esine. Vähemalt nii on pädevad õiguskaitseorganid olukorda hinnanud, saamata aru, et selliste ametlike seisukohtade levitamisega on ka nendele endile korruptantide sildi kaela riputanud," ütles ta lõpetuseks.

Ärimehena on Harry Raudvere seotud selliste Eesti ettevõtetega nagu Adepte, Adepte Energy, Entere ja EST Wind Power, mis tegelevad "rohelise" energia tootmisega. Ta kuulub ka mittetulundusühingute Rahva Raadio Selts, Tuuletehnoloogia Liit ning Tark ja Terve Eesti juhatusse. Raudvere on ka eestlaste hulgas populaarse Nõmme Raadio kaasomanik.

Harry Raudvere ei ole sugugi esimene tuntud Eesti ühiskonnategelane, kes on julgenud avalikult kritiseerida riigi võimude võetud kurssi. Sputnik Eesti on juba avaldanud näitleja Malle Pärna avaliku kirja, ja kirjanik Ants Milleri arvamuse, milles on avameelselt paljastatud Eesti iseseisvuse kolme aastakümne puudusi ja möödalaskmisi.

Lugege lisaks:

117
Tagid:
tervishoid, majandus, Eesti, Eesti Energia, energeetika
Samal teemal
Minister rääkis tuumaelektrijaama vajadusest Eestis
Energeetika - Eesti ja Leedu tüliõun
Eurovolinik Maroš Šefčovič arutab Moskvas Eesti energeetika tulevikku