Venemaa Rahvusliku Energiajulgeoleku Fondi peadirektori asetäitja Aleksei Grivatš

Ekspert Grivatš: uued "gaasivood" kaitsevad Ukraina kapriiside eest kõiki peale Moldova

74
(Uuendatud 19:40 21.08.2019)
Tänu sellistele uutele gaasijuhtmeprojektidele nagu TurkStream on riigid, kes varem said maagaasi Ukraina kaudu, Kiievi keerdkäikudest vabanenud.

TALLINN, 21. august — Sputnik. Samas sõltuvad moldovlased ikka veel Ukraina transiidist ja Kiievi meeleolumuutustest, rääkis raadiole Sputnik Venemaa Rahvusliku Energiajulgeoleku Fondi peadirektori asetäitja Aleksei Grivatš.

Neid riske, mis valitsesid 2009. aastal, kui paljud riigid said gaasi Ukraina territooriumi läbiva Trans-Balkani gaasijuhtme kaudu, enam ei tule, arvab ekspert Aleksei Grivatš.

Tema sõnul ei ole neil riikidel peale Moldova pärast TurkStreami käikulaskmist erilisi probleeme, kui TurkStreamiga liitumiseks vajalik taristu saab valmis, mis juhtub tõenäoliselt veel enne 2019. aasta lõppu.

Kuid Moldova jääb eksperdi arvates endiselt raskesse olukorda, sest ta võib Vene gaasi saada ainult läbi Ukraina territooriumi toimuva transiidi teel.

Sputnik Eesti  on juba kirjutanud sellest, et TurkStream on Venemaalt läbi Musta mere Türgi rannikule ja sealt edasi Türgi piirini kulgeva gaasijuhtme projekt.

Газораспределительная станция на Украине
© Sputnik / Стрингер
Gaasitranspordisõlm Ukrainas

Gaasijuhtme esimene haru on mõeldud Türgi siseturu varustamiseks, teine Lõuna- ja Kagu Euroopa riikide jaoks. Mõlema niidi võimsus on 15,75 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.

Praegu peab Chișinău läbirääkimisi Venemaa ettevõttega Gazprom, et tal oleks võimalik saada gaasi TurkStreami kaudu, sest 2019. aasta lõpus kaotab kehtivuse leping selle transiidiks Ukraina territooriumi kaudu.

Loe lisaks:

74
Tagid:
Ukraina, Moldova, Turkish Stream, Nord Stream 2, gaasitrass
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Samal teemal
USA-s pakuti välja "tõhusam viis" võitluseks Nord Stream 2 vastu
Ukraina tegi Euroopa Liidule ettepaneku rentida oma gaasihoidlat