Valgevene AEJ  palkas energeetikainsenere Venemaalt, Ukrainast ja Leedust

Eestlased jäid hiljaks: Valgevene AEJ palkas energeetikuid Venemaalt, Ukrainast ja Leedust

115
(Uuendatud 21:15 20.08.2019)
Kui Eesti energeetikuid tabasid Narva elektrijaamade sulgemise tõttu koondamised ja nad otsisid alternatiivseid töökohti, siis Valgevene tuumajaama siirdusid tööle spetsialistid ka naaberriikidest.

TALLINN, 5. august — Sputnik, Svetlana Burсeva. Valgevene tuumajaama (Astravetsi tuumajaama) peadirektori asetäitja Valeri Senjut teatas Sputnik Eestile, et praeguseks on Valgevene riigiettevõttesse tulnud Venemaa, Ukraina ja Leedu tuumaelektrijaamades töökogemuse saanud spetsialistid.

Astravieci tuumajaama peadirektori asetäitja sõnul töötab ettevõttes ka noori spetsialiste, kes on omandanud erihariduse Valgevene kõrgkoolides ja läbinud asjakohase praktika välismaal asuvates tuumajaamades.

Aleksandr Nossovitš
© Фото : из личного архива Александра Носовича

"Samas pean teatama, et tänaseks on Valgevene tuumajaama personal on juba komplekteeritud," lisas Valeri Senjut.

Eesti hakkab jälle inimesi kaotama

Samal ajal kirjutati Eesti meedias paljude energeetikaspetsialistide tõenäolisest Eestist lahkumisest, muuhulgas ka Valgevenesse, pärast seda, kui Narva elektrijaamad suletakse.

Narva energeetikute ametiühingu esimees Andrei Zaitsev selgitas Sputnik Eestile, et Liidus ei ole arutatud Ida-Virumaal koondatavate töötajate võimalust leida tööd konkreetselt Valgevene tuumaelektrijaamas. Zaitsevi sõnul ei saa aga energiainseneride Eestist lahkumise võimalust välistada.

 Руководитель Нарвского энергопрофсоюза Андрей Зайцев
© Sputnik / Елена Вальме
Narva energeetikute ametiühingu esimees Andrei Zaitsev

Muidugi, märkis Zaitsev, on töö teises riigis seotud teatud raskustega ja ka palgatasemete erinevus ei pruugi kõigile sobida. "Nii Venemaal kui ka Valgevenes on töötasu madalam kui Eestis. Seetõttu pole seal töötamine ja siin raha kulutamine mõttekas," selgitas Andrei Zaitsev.

Kuid elukohta ja kogu oma elustiili paljutõotava uue töökoha huvides muutes, saab end päris hästi sisse seada. "Inimesed lahkusid meie juurest Pihkva oblasti elektrijaama, kui see valmis saama hakkas. Kui nüüd tingimused sobivad, kui leidub sobivaid pakkumisi, siis miks mitte. Arvan, et mõnigi langetab sellise otsuse, nagu teise riiki kolimine," selgitas ametiühingujuht.

BelAES kavatseb 2019. aasta lõpus käivitada esimese energiaploki Belarus-1. Teine reaktor, Belarus -2, on kavas käiku lasta 2020. aastal. Astravieci tuumajaama asedirektori sõnul palgatakse ettevõtte töötajad kodakondsusest hoolimata tervikliku sotsiaalpaketiga ja neile eraldatakse ametikorter.

Energeetik jääb kõikjal energeetikuks

Valeri Senjuti sõnul on Astravieci tuumajaama spetsialistide palkamisel määravaks kriteeriumiks kvalifikatsioon ja reaalses tuumaelektrijaamas töötamise kogemus. Need nõuded on ühtsed nii Valgevene kui ka välisriikide kodanikele.

Eestis puuduvad oma tuumaenergia alased kogemused. Narva elektrijaamade töötajate volitatud esindaja Vjatšeslav Šilkin aga usub, et Eesti energeetikud suudaksid õppida ära igasuguse, sealhulgas ka aatomienergia tootmise eripära.

Šilkini sõnul puudub energiasektoris spetsialisti universaalsuse mõiste. Mistahes elektrijaama tööleasumisel peate alati läbima koolituse ja sooritama kvalifikatsioonieksamid.

Sputnik Eesti kirjutas, et Narva elektrijaamade sulgemine viis Ida-Virumaa sotsiaalse kriisini – sajad inimesed kaotasid töö ja koondamised jätkuvad. Piirkonna väljavaated uute töökohtade loomiseks muudes tööstusharudes on piiratud.

Ärimehed tegid ettepaneku kasutada Ida-Virumaa energeetika arendamiseks uusimaid tehnoloogiaid. Selle tulemusel nõustusid Narva energeetikute ametiühing, kaevurite ja energeetikute sõltumatu ametiühing, Tuuletehnoloogia liit ja ettevõte Eleon Green tegema koostööd tuuleenergia arendamiseks Kirde-Eestis.

Antud valdkonnas pole kõik siiski nii lihtne. Ida-Virumaal tuuleparki arendav ettevõte erinevalt praegu eksisteerivaist enam riigilt tuge ei saa.

Samal ajal on Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadlased veendunud, et Eesti riik ei ole energia osas langetanud kõige tõhusamaid ja ratsionaalsemaid otsuseid, mis on viinud Ida-Virumaa niivõrd trööstitusse olukorda.

115
Tagid:
töö, energeetika, Eesti, Leedu, Venemaa, Valgevene, tuumajaam
Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Samal teemal
IAEA: Valgevene võttis Astravetsi projekteerimisel arvesse kõik riskid
Läti mõistab Leedu muret Astravetsi tuumajaama pärast
Leedu hoiatas Astravetsi tuumajaama ohtude eest
Valgevene ei näe Astravetsi tuumajaama turvalisuses probleemi
Aliaksijevitš: Astravetsi tuumajaam on kuritegu
Balti keti nõrk lüli - Valgevene AEJ
Grybauskaitė: Astravetsi tuumajaam on Leedu-vastane projekt
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega