Euroopa Liit jätab Hiina veebikaubanduses eelistest ilma, illustreeriv foto

Euroopa Liit jätab Hiina veebikaubanduses eelistest ilma seda tarbijate arvel

104
(Uuendatud 12:40 03.08.2019)
Muudatused internetiostude maksustamises võtavad Hiinalt konkurentsieelise, kuna tema toodang muutub kallimaks. Järelikult hakkab siis ka Euroopa tarbija selle eest rohkem maksma.

TALLINN, 3. august — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. 2021. aastast peavad Euroopa Liidus jõustuma internetikaubandust puudutavad maksu- ja tollieeskirjad. Eelkõige näevad need ette tühistada praegu kolmandatest riikidest ostetavate kaupade käibemaksust vabastatud summa, mis ei ületa 22 eurot.

Millega on niisugused muudatused seotud, seda selgitasid Sputnik Eestile majandusteadlased Vladimir Vaingort ja Hanon Barabaner.

Veebikaubanduses peavad kehtima teistsugused soodustused

Kui mingile toodangule maks kehtestatakse, nentis Vladimir Veingort, siis see loomulikult kallineb. Kuid tavatarbijail pole vaja tõtata juba täna veebipoest odavaid tooteid varuma.

Доктор экономических наук Владимир Вайнгорт
© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandusteaduste doktor Vladimir Vaingort

"Esiteks jääb väljakuulutatud maksumuudatusteni veel poolteist aastat. Teiseks aga pole teada, kas need muudatused jäävad sellisteks, nagu täna kinnitatakse," ütles Vaingort.

Niisugused muudatused tuli aga vastu võtta, leiab ta, kuna käibemaks on riigieelarve täitmise vahendiks. Riigi toimimine nõuab teatud kulutusi, mis tuleb millegagi katta. Ja maksukogumine toimub selleks, et riik saaks täita oma sotsiaalseid ja avalikke ülesandeid.

Hiina ei vaja kedagi, teda aga vajavad kõik >>

Veebipoes tehtavatel ostudel võib tema hinnangul olla maksusoodustusi ainult ühel juhul – sel juhul, kui neil on teatud sotsiaalne suunitlus. Näiteks soodustused eakatele inimestele interneti kaudu ravimite ostmisel või soodustused lastekaupadele ja nii edasi.

Tõrjutakse konkurente

Majandusteadlase Hanon Barabaneri sõnul annab kolmandatest riikedest ostetavatele kaupadele kehtiva maksustamata miinimumi tühistamine tunnistust mitte ainult soovist riigikassasse rohkem maksuraha koguda.

"Mingi toote maksustamine tähendab kavatsust kahandada selle kohalolekut kohalikul turul," ütles Barabaner.

Kui räägtakse veebiostudest kolmandates riikides, siis peetakse esmajoones silmas Hiinat. Tänapäeval on Hiina majandus agaraks konkurendiks USA ja Euroopa, sealhulgas Eesti majandusele. Elatustase on Hiinas madalam kui lääneriikides, kellega ta konkureerib, sest töö ja tooraine on hiinlastel odavam.

Ханон Барабанер
© Sputnik / Ирина Шавырина
Majandusteadlane Hanon Barabaner

Hiina kaubad on hinnalt Euroopa ja Ameerika Ühendriikide omadest odavamad, tänu millele asetuvad need veebikaubanduses sageli 22-eurose maksuvaba miinimumi kategooriasse. Sama otstarbega, kuid Euroopa ettevõtete poolt valmistatud tooted maksavad seevastu 30–35 eurot.

Kaubandussõjad tarbija arvelt

Vastates Sputnik Eesti küsimusele, miks ei ole odavatele, sageli Hiinas toodetud kaupadele internetis varem käibemaksu kehtestatud, selgitas majandusteadlane, et Hiina turg oli suuresti eksklusiivne – seal pakuti toodangut, mille valmistamsest lääne tootjad tänu madalale maksumusele loobusid.

Barabaner ütles, et on näinud, kuidas ühes USA kaupluses müüdi kõiki kaupu hinnaga üks euro ja samalaadseid tooteid teistes USA kauplustes ei olnud. "Kõige huvitavam on see, et 90% neist kaupadest oli toodetud Hiinas," lausus majandusteadlane.

Olles teatud määral turu hõivanud, tarnisid hiinlased pikka aega kehva kvaliteediga kaupu. Tänapäeval pakuvad nad juba kvaliteedilt täiesti korralikke asju, mis on ometigi ameeriklaste omadest odavamad. "Lisage sellele neile veebikaubanduses osaks saavad maksusoodustused," ütles Barabaner.

"Ainus, mis mulle tarbijana muret teeb, on see, et Hiina konkurentidega sõditakse minu rahakoti arvel, kuna pärast käibemaksu kehtestamist muutuvad kaubad, mida ma senimaani internetis olen soetanud, 20% võrra kallimaks," nentis ta.

104
Tagid:
internetikaubandus, majandus, maksustamine, kaubandus, EL, Hiina
Samal teemal
Toll avastas suure koguse võltskaupa
Targalt internetis: rahvusvaheline turvalise interneti päev
Igal veebipoodnikul tasub mängureeglid endale selgeks teha
Hiina transiidi uus tee - kellele ja mida Eestis kukub
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega