X5 Retail Group haldab 15 260 tuntud jaemüügikettide kauplust Venemaal – Pjatjorotška, Perekrjostok ja Karussell, illustreeriv foto

Vene jaemüügifirma on nõus Eesti tehnoloogiate eest sadu tuhandeid eurosid maksma

98
(Uuendatud 18:45 25.07.2019)
Venemaa juhtiv jaemüügiettevõte pöördus uute tehnoloogiate otsingul Baltimaade idufirmade ja turuliidrite poole. Parima tehnoloogia omanik saab ligipääsu Vene äritegevuse suurde maailma.

TALLINN, 24. juuli - Sputnik, Svetlana Burceva. Eestist, Lätist ja Leedust pärit idufirmade vahel hakkas oma jaekaubanduskettide vajaduste tarvis valikut tegema Venemaa juhtiv mitmeformaadiline jaemüügifirma – X5 Retail Group. Parimad tehnoloogiad, mille Venemaa ettevõte välja valib, võimaldavad oma arendajatele ja omanikele juurdepääsu Venemaa suurima jaemüügiketi taristuvõimalustele ja oskusteabele.

X5 Retail Groupi partnerettevõtte GoTech Innovationi kommunikatsiooni- ja avalike suhete spetsialist Dina Mostovaja jutustas, et niipea, kui vajalik tehnoloogia leitakse, algatatakse Moskvas sellel põhinev X5 Retail Groupi pilootprojekt eelarvega kuni 700 tuhat eurot. Tehnoloogia müüja peab veetma mõne aja Moskvas – kuni projekti "X5 Lab" laboratooriumis testitakse.

X5 Retail Groupi innovatsioonijuhi Deniss Levtšenko sõnul otsib X5 Retail Group aktiivselt uusi tehnoloogiaid, et neid rakendada. Ettevõttes usutakse, et jaemüügi tuleviku määrab just innovatsioon.

"Meie ülesanne on äriprotsesse optimeerida, saavutada maksimaalne automatiseerimine, et efektiivsust suurendada ja kulusid vähendada," ütles Denis Levtšenko Sputnik Eestile.

Idufirma staatus ei ole kohustuslik

Dina Mostovaja sõnul ei ole tehnoloogiakonkursil osalemiseks vaja olla tingimata kõrgtehnoloogiline idufirma. Venelased kaaluvad ka juba jaemüügisektoris kasutusele võetuid tehnoloogiaid, kui omanikud on valmis seda, mis tõhusalt toimib ja tellija eesmärkidele vastab, jagama.

Дина Мостовая
© Sputnik / Александр Заболотный
Dina Mostovaja

"Eelkõige pakuvadki huvi end juba tõestanud tehnoloogiatega ettevõtted. Meil oli juba selliseid juhtumeid, mis viidi kohe ellu ja kõik toimis suurepäraselt. Seetõttu on meil huvi ka juba töötavate tehnoloogiate vastu, kus pole vaja projekti lõpule viia, lisaraha investeerida ega seejärel pikka aega tulemusi oodata," täpsustas Dina Mostovaja.

Pakutava ostutingimused sõltuvad tehnoloogiast endast ja ettevõttest, mis seda omab. "Mõni ehitab oma tooted selleks, et müüa, raha teenida ja seejärel midagi muud teha. Teine aga tahab teha äri, mida ta pikka aega üles ehitas ja seetõttu pakub ta lahendust alltöövõtjana. Sellisel juhul maksab X5 Retail Group tehnoloogia kasutamise või osade tööülesannete täitmise eest raha igakuiselt," ütles juhataja.

Vene jaemüügiketile on oluline uuenduslike lahenduste finantstulemuslikkus. "Kui uus tehnoloogia suurendab tulusid 1% võrra aastas – on see kontserni käivet arvestades juba suurepärane näitaja," selgitas Mostovaja.

Venemaal tarkvaralahenduste turg on end ettevõtte jaoks ammendanud

X5 Retail Groupi huvi Balti riikide vastu on seotud asjaoluga, et ettevõte on Venemaal juba mitmeid tehnoloogiaotsinguid läbi viinud. "Jaemüügivaldkonnas ei ole enam idufirmasid ja tehnoloogiaid, mida me poleks näinud. Nüüd otsustasime otsinguringi laiendada. Peale Leedus, Lätis ja Eestis toimuva valiku alustasime me sama protsessi ka Kasahstanis, Ukrainas, Valgevenes ja teistes riikides," ütles Dina Mostovaja.

Deniss Levtšenko sõnul on X5 Retail Group viimase kahe aasta jooksul uurinud mitmeid tuhandeid uuenduslikke lahendusi. "Neist üle 800 sattusid meie "innovatsioonilehtrisse". Need on tehnoloogiad, mis pakuvad X5 ärile potentsiaalset huvi. Umbes 400 projekti jõudis juba järgmisse etappi – kasutajalugude koostamisse ja ärimodelleerimisse. Hetkel on ellu viidud või rakendamisel rohkem kui 100 pilootprojekti ning 14 otsust on juba rakendusfaasi jõudnud," täpsustas Levtšenko.

Денис Левченко, руководитель направления по работе с инновациями X5 Retail Group
© Фото : из личного архива Дениса Левченко
Retail Groupi innovatsioonijuht Deniss Levtšenko

Pärast kaheaastast aktiivset uuenduslike lahenduste otsimist Venemaal käivitas ettevõte 2019. aasta mais ka Iisraelis startup-konkursi, mille lõppvoor toimub juuli lõpul Tel Avivis.

"Tulevikus vaatleme ka teisi lootustandvaid paiku, nagu Euroopa, Hiina, Singapur ja USA. Samal ajal on Venemaa endiselt üks uuenduste otsimise põhisuundi," ütles Levtšenko ja lisas, et usub, et ka Eestis, Lätis ja Leedus on võimalus paljutõotavaid tehnoloogiaettevõtteid leida.

X5 Retail Groupi innovatsioonijuhi sõnul on ettevõtte põhitähelepanu suunatud kaupluses toimuvatele protsessidele (kauba vastuvõtt, väljapanek, hinnasiltide uuendamine, riiuliruumi kasutuse kontroll, klienditeenindus, personali efektiivsus), logistikaprotsessid (kaupade liikumine ja ladustamine, tellimuste komplekteerimine, tarne kauplustesse, ladude tegevuse efektiivsus, transport), energia- ja tehnikakasutus, lao ja transpordi ohutuse suurendamine, värskete kaupade riknemisest tuleneva kahju vähendamine, samuti haldustoe protsessid (juriidilised-, finants- ja personaliteenused).

Tehnoloogiakonkursil osalemiseks piisab, kui esitate taotluse enne 2. augustit ja valmistate ette esitluse, milleks valitakse 15 projekti. Pakkumisel võivad osaleda idufirmad, kes arendavad lahendusi selliste tehnoloogiate abil nagu masinnägemine, asjade internet, robootika, liit- ja virtuaalreaalsus, Blockchain jms.

Nende firmadega, kes X5 Retail Groupi vajadustele vastavad, on plaanis välja töötada pilootstsenaariumid. Pärast ajakava ja KPI (peamiste juhtimisnäitajate) kindlaksmääramist rakendatakse katseprojekte X5 Retail Groupi Venemaa 65 regiooni enam kui 15 000 kaupluses ja 40 jaotuskeskuses.

Teadmiseks

X5 Retail Group haldab 15 260 tuntud jaemüügikettide kauplust Venemaal – "Pjatjorotška", "Perekrjostok" ja "Karussell". Lisaks kauplustele opereerib ettevõte Vene Föderatsioonis 42 logistikakeskust ja omab 3952 veoautot.

98
Tagid:
Venemaa, Balti riigid, Eesti, majandus, tehnoloogia, innovatsioon
Samal teemal
President Kaljulaidi visiit Moskvasse
Välismaalased taotlevad aktiivselt e-viisasid Kaliningradi oblastisse
Eesti siseminister on valmis kohtuma oma Venemaa kolleegiga
Eesti ja Venemaa leppisid kokku: autotranspordi vallas teeme koostööd
Välismaalased saavad sõita Peterburi elektroonilise viisa alusel
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega